Státní ceny mají Kabeš a Karpatský

  21:26aktualizováno  21:26
Státní cenu za literaturu pro rok 2003 dostal v pátek básník Petr Kabeš za knihu Těžítka, ta těžítka. Ministr kultury Pavel Dostál mu ji tradičně v předvečer státního svátku 28. října předal v Míčovně Pražského hradu. Současně dostal státní cenu za překlad Dušan Karpatský. V jeho případě ministr ocenil celé jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Oba laureáti dostali od ministra vedle diplomu ještě finanční odměnu. Na Kabeše čeká 250 000 korun a na Karpatského poloviční suma.

Úvodní slovo pronesla laureátka loňského ocenění Květa Legátová, letos vyznamenaným pak zahrál houslový virtuos Václav Hudeček.

„Jsem překladatel praktik, v teorii jsem se nikdy moc nevyznal. Tak se nezlobte, když se vás dneska nepokusím oslnit abstraktními moudry o smyslu překládání,“ řekl na ceremoniálu Karpatský.

Oceněný básník Petr Kabeš ve své řeči mimo jiné poděkoval své nakladatelce Jitce Uhdeové z Atlantisu a vzpomněl na rodné Pardubice.

Petr Kabeš
Dvaašedesátiletý Petr Kabeš je básníkem a publicistou. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, v letech 1966 až 1969 byl šéfredaktorem literárního měsíčníku Sešity.

V 70. a 80. letech nemohl publikovat, prošel řadou zaměstnání, dělal plavčíka, výčepního, nočního hlídače, stavebního dělníka. Svou intelektuální poezii hledající mravní jistoty současného člověka vtělil v 60. letech do sbírek Čáry na dlani, Zahrady naboso, Mrtvá sezóna. Část další tvorby zůstávala v rukopisu nebo vyšla v zahraničí.

Za básnickou sbírku Pěší věc dostal v roce 1995 od Nadace Charty 77, jejímž byl signatářem, Cenu Jaroslava Seiferta. Oceněná Kabešova kniha je čtvrtým a posledním svazkem jeho retrospektivy. Texty vznikaly mezi roky 1964 až 2001. Základ tvoří soubor Těžítka, který je upraven proti svému prvnímu vydání z roku 1994.

K němu jsou přidány dosud nezveřejněné autorovy básně v próze vydané souborně pod názvem Obehnán ostnatým drátem a básně věnované Kabešovi přáteli a známými.

Samotná Těžítka jako hlavní část knihy jsou antologií výroků, výňatků z vědeckých článků, reportáží, bonmotů smíchaných s autorovými komentáři, které ve svém celku vytvářejí ucelený obraz Kabešovy poetiky. Kniha Těžítka, ta těžítka skončila loni na třetím místě v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 2002.

Dušan Karpatský
Osmašedesátiletý literární historik, bohemista a kroatista Dušan Karpatský je známý nejen jako překladatel z i do chorvatštiny, ale i jako dlouholetý propagátor vzájemných kulturních styků.

První překlad z chorvatštiny do češtiny zveřejnil roku 1958, dnes jeho bibliografie čítá 88 knih, sedm divadelních a 11 rozhlasových her. Loni dostal v Záhřebu cenu za šíření chorvatské kultury ve světě. Doprovodná publikace přiřadila Karpatského k těm osobnostem, které došly v cizině většího uznání než doma.

Státní cenu za překladatelské dílo 2003 získal 24. října v Praze Dušan Karpatský (vlevo) a Státní cenu za literaturu pro rok 2003 získal básník Petr Kabeš.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Na konci věty je vždy mrtvola. Madona zabijáků mluví o Escobarovi

Mladíci v Medellínu ukazují právě pořízená alba s Pablem Escobarem (8. srpna

Kolumbijský Medellín, dneska jedno z nejprogresivnějších měst Jižní Ameriky, ovšem před třiceti lety hotové peklo na...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz