Státní ceny mají Kabeš a Karpatský

  21:26aktualizováno  21:26
Státní cenu za literaturu pro rok 2003 dostal v pátek básník Petr Kabeš za knihu Těžítka, ta těžítka. Ministr kultury Pavel Dostál mu ji tradičně v předvečer státního svátku 28. října předal v Míčovně Pražského hradu. Současně dostal státní cenu za překlad Dušan Karpatský. V jeho případě ministr ocenil celé jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Oba laureáti dostali od ministra vedle diplomu ještě finanční odměnu. Na Kabeše čeká 250 000 korun a na Karpatského poloviční suma.

Úvodní slovo pronesla laureátka loňského ocenění Květa Legátová, letos vyznamenaným pak zahrál houslový virtuos Václav Hudeček.

„Jsem překladatel praktik, v teorii jsem se nikdy moc nevyznal. Tak se nezlobte, když se vás dneska nepokusím oslnit abstraktními moudry o smyslu překládání,“ řekl na ceremoniálu Karpatský.

Oceněný básník Petr Kabeš ve své řeči mimo jiné poděkoval své nakladatelce Jitce Uhdeové z Atlantisu a vzpomněl na rodné Pardubice.

Petr Kabeš
Dvaašedesátiletý Petr Kabeš je básníkem a publicistou. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, v letech 1966 až 1969 byl šéfredaktorem literárního měsíčníku Sešity.

V 70. a 80. letech nemohl publikovat, prošel řadou zaměstnání, dělal plavčíka, výčepního, nočního hlídače, stavebního dělníka. Svou intelektuální poezii hledající mravní jistoty současného člověka vtělil v 60. letech do sbírek Čáry na dlani, Zahrady naboso, Mrtvá sezóna. Část další tvorby zůstávala v rukopisu nebo vyšla v zahraničí.

Za básnickou sbírku Pěší věc dostal v roce 1995 od Nadace Charty 77, jejímž byl signatářem, Cenu Jaroslava Seiferta. Oceněná Kabešova kniha je čtvrtým a posledním svazkem jeho retrospektivy. Texty vznikaly mezi roky 1964 až 2001. Základ tvoří soubor Těžítka, který je upraven proti svému prvnímu vydání z roku 1994.

K němu jsou přidány dosud nezveřejněné autorovy básně v próze vydané souborně pod názvem Obehnán ostnatým drátem a básně věnované Kabešovi přáteli a známými.

Samotná Těžítka jako hlavní část knihy jsou antologií výroků, výňatků z vědeckých článků, reportáží, bonmotů smíchaných s autorovými komentáři, které ve svém celku vytvářejí ucelený obraz Kabešovy poetiky. Kniha Těžítka, ta těžítka skončila loni na třetím místě v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 2002.

Dušan Karpatský
Osmašedesátiletý literární historik, bohemista a kroatista Dušan Karpatský je známý nejen jako překladatel z i do chorvatštiny, ale i jako dlouholetý propagátor vzájemných kulturních styků.

První překlad z chorvatštiny do češtiny zveřejnil roku 1958, dnes jeho bibliografie čítá 88 knih, sedm divadelních a 11 rozhlasových her. Loni dostal v Záhřebu cenu za šíření chorvatské kultury ve světě. Doprovodná publikace přiřadila Karpatského k těm osobnostem, které došly v cizině většího uznání než doma.

Státní cenu za překladatelské dílo 2003 získal 24. října v Praze Dušan Karpatský (vlevo) a Státní cenu za literaturu pro rok 2003 získal básník Petr Kabeš.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

Najdete na iDNES.cz