Státní ceny mají Kabeš a Karpatský

  21:26aktualizováno  21:26
Státní cenu za literaturu pro rok 2003 dostal v pátek básník Petr Kabeš za knihu Těžítka, ta těžítka. Ministr kultury Pavel Dostál mu ji tradičně v předvečer státního svátku 28. října předal v Míčovně Pražského hradu. Současně dostal státní cenu za překlad Dušan Karpatský. V jeho případě ministr ocenil celé jeho dosavadní dílo v oblasti literárního překladu.

Oba laureáti dostali od ministra vedle diplomu ještě finanční odměnu. Na Kabeše čeká 250 000 korun a na Karpatského poloviční suma.

Úvodní slovo pronesla laureátka loňského ocenění Květa Legátová, letos vyznamenaným pak zahrál houslový virtuos Václav Hudeček.

„Jsem překladatel praktik, v teorii jsem se nikdy moc nevyznal. Tak se nezlobte, když se vás dneska nepokusím oslnit abstraktními moudry o smyslu překládání,“ řekl na ceremoniálu Karpatský.

Oceněný básník Petr Kabeš ve své řeči mimo jiné poděkoval své nakladatelce Jitce Uhdeové z Atlantisu a vzpomněl na rodné Pardubice.

Petr Kabeš
Dvaašedesátiletý Petr Kabeš je básníkem a publicistou. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, v letech 1966 až 1969 byl šéfredaktorem literárního měsíčníku Sešity.

V 70. a 80. letech nemohl publikovat, prošel řadou zaměstnání, dělal plavčíka, výčepního, nočního hlídače, stavebního dělníka. Svou intelektuální poezii hledající mravní jistoty současného člověka vtělil v 60. letech do sbírek Čáry na dlani, Zahrady naboso, Mrtvá sezóna. Část další tvorby zůstávala v rukopisu nebo vyšla v zahraničí.

Za básnickou sbírku Pěší věc dostal v roce 1995 od Nadace Charty 77, jejímž byl signatářem, Cenu Jaroslava Seiferta. Oceněná Kabešova kniha je čtvrtým a posledním svazkem jeho retrospektivy. Texty vznikaly mezi roky 1964 až 2001. Základ tvoří soubor Těžítka, který je upraven proti svému prvnímu vydání z roku 1994.

K němu jsou přidány dosud nezveřejněné autorovy básně v próze vydané souborně pod názvem Obehnán ostnatým drátem a básně věnované Kabešovi přáteli a známými.

Samotná Těžítka jako hlavní část knihy jsou antologií výroků, výňatků z vědeckých článků, reportáží, bonmotů smíchaných s autorovými komentáři, které ve svém celku vytvářejí ucelený obraz Kabešovy poetiky. Kniha Těžítka, ta těžítka skončila loni na třetím místě v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 2002.

Dušan Karpatský
Osmašedesátiletý literární historik, bohemista a kroatista Dušan Karpatský je známý nejen jako překladatel z i do chorvatštiny, ale i jako dlouholetý propagátor vzájemných kulturních styků.

První překlad z chorvatštiny do češtiny zveřejnil roku 1958, dnes jeho bibliografie čítá 88 knih, sedm divadelních a 11 rozhlasových her. Loni dostal v Záhřebu cenu za šíření chorvatské kultury ve světě. Doprovodná publikace přiřadila Karpatského k těm osobnostem, které došly v cizině většího uznání než doma.

Státní cenu za překladatelské dílo 2003 získal 24. října v Praze Dušan Karpatský (vlevo) a Státní cenu za literaturu pro rok 2003 získal básník Petr Kabeš.

Autoři: , ,

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

RECENZE: Do Pacnerova čtvrtstoletí republiky patří i závod v ješitnosti

Publicista a spisovatel Karel Pacner v diskuzním pořadu Rozstřel (22. března...

Svou opulentní, sedmisetstránkovou knihu Čtvrtstoletí republiky sepsal Karel Pacner na základě dopisů, které pravidelně...

Najdete na iDNES.cz