Státní cena za literaturu: Skandální verdikt

  10:32aktualizováno  10:32
Letošní státní cena za literaturu je ostuda a skandál. Jinak se její udělení za původní tvorbu spisovateli Věroslavu Mertlovi hodnotit nedá. Dílo Věroslava Mertla je zajímavé jen jako literárněhistorická kuriozita. Pracuji-li pozvolna na druhém svazku dějin české katolické literatury, či přesněji dějin katolicismu v české literatuře, nemohu obejít autora, který se tak doslovně hlásí k tradici předválečné katolické literatury - autora, který je tak krystalickým epigonem Jana Čepa, Františka Křeliny a dalších regionalisticky či ruralisticky orientovaných prozaiků.
Jan Vladislav a Věroslav Mertl

Jan Vladislav a Věroslav Mertl - Překladatel Jan Vladislav a spisovatel Věroslav Mertl. | foto: MAFA - Michal Sváček

Mertlovy knihy nelze označit za „špatné“, jsou to texty vzývající veskrze pozitivní tradiční hodnoty rodiny, dětství, domova a ovšem katolické víry. Umělecky jsou jen dokonale průměrné. Nic nového, nic svého nepřinesl Věroslav Mertl. On jen „tak nějak“ pokračuje v tom psaní, jak se tak psávalo. Neublíží, neprospěje.

Věroslav Mertl patří k „šedé zóně“ nejen politicky (po celou normalizaci byl funkcionářem národněfrontovní Československé strany lidové, díky čemuž se ovšem nyní vychloubá postavením jediného katolického autora vydávaného za normalizace - a ani to není pravda, viz například knihy Stanislava Vodičky, Josefa Suchého a dalších), nýbrž především umělecky. Materiál pro literární historii zajímavý, pro udělení nejprestižnějšího literárního ocenění absolutně nepřiměřený. Připomeňme, že v minulých letech dostaly tuto cenu takové osobnosti jako Ivan Diviš, Vladimír Macura, Josef Škvorecký a naposledy loni Karel Šiktanc. Osobnosti pro někoho přitažlivé, pro někoho kontroverzní, v každém případě však osobnosti nezaměnitelné a originální, u nichž je o čem diskutovat. U Věroslava Mertla není o čem diskutovat. U Věroslava Mertla se chce trapností mlčet.

Někteří významní literární vědci, kteří pravidelně dostávají pozvánku na předávání státní ceny do Míčovny, se letos na protest odmítli této akce zúčastnit.

V Míčovně dostala políček česká literatura jako celek. Dostala jej prestiž státní ceny za literaturu. Dostali jej i katolíci v české literatuře, protože od nynějška mohou platit za pouhý zájmový spolek, prosazující své skupinové interesy bez ohledu na nejzákladnější rozlišování, co je tvůrčí a co epigonské. Konečně, políček nepřímo dostal i Jan Vladislav, laureát státní ceny za překlad, laureát nesporný; takto, vedle Mertla, se ocitl ve velmi nepříjemném sousedství. Jana Vladislava je mi líto ze všech nejvíc a o to víc mu ke státní ceně blahopřeji.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz