Architekt Jan Kaplický odmítl státní cenu za výtvarné umění

  11:15aktualizováno  11:15
Jan Kaplický odmítl cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Autor kontroverzního návrhu nové Národní knihovny se stal vůbec prvním umělcem, který ocenění nepřijal.

Architekt Jan Kaplický | foto: Radek Miča, MAFRA

"Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu v situaci, kdy vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře," napsal Jan Kaplický už v červenci v pětiřádkovém e-mailovém dopisu adresovaném ministrovi kultury Václavu Jehličkovi.

O udělení ceny ministerstva kultury v oblasti výtvarného umění a architektury rozhodla sedmičlenná porota, v níž šest členů hlasovalo pro Kaplického, jeden se zdržel.

"Rozhodně nejde o to, že by se porota nějak vymezovala vůči ministerstvu kultury v souvislosti s Kaplického chobotnicí. Jde o ocenění jeho umělecké práce," uvedl František Zborník, ředitel odboru umění a knih na ministerstvu kultury.

Přetahování o chobotnici

Kaplického návrh Národní knihovnyJan Kaplický na jaře 2007 zvítězil v architektonické soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny. Dosud není zřejmé, zda se podle jeho návrhu přezdívaného "chobotnice" či "blob" v Praze na Letné bude stavět, či nikoli. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. V září ministr kultury s odkazem na problémy se soutěží odvolal ředitele knihovny Vlastimila Ježka.

Ludvík VaculíkV pražském Nostickém paláci byli vyhlášeni i nositelé dalších ocenění. Státní cenu za literaturu dostal spisovatel Ludvík Vaculík s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru. Podle porotců také nelze opomenout, že Vaculíkovy publicistické texty přinášejí osobní a naléhavou zprávu o morálním stavu české společnosti.

Státní cena za překladatelské dílo připadla Jiřímu Stromšíkovi. "Získal ji za celé své dosavadní překladatelské dílo, některé návrhy ale zohledňovaly hlavně jeho překlady z poslední doby, hlavně Güntera Grasse a jeho Při loupání cibule, a také překlady Eliase Canettiho," uvedl porotce Jaroslav Kolář. Stromšík už za překlad Grassova posledního románu získal překladatelskou cenu Josefa Jungmana.

Ministerstvo kultury ocenilo i Jana Bornu za režijní přínos současnému divadlu nejen pro dospělé, ale i pro děti. Laureátem v oboru hudby se stal Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a muzikologickou činnost v oblasti hudby, kultury a umění.

Udílení svých cen letos ministerstvo kultury spojilo s předáním státních cen za literaturu a překlad. Ceny laureátům předá ministr kultury Václav Jehlička během slavnostního večera v úterý v Českém muzeu hudby. Všechna ocenění jsou spojena s odměnou ve výši 300 tisíc korun.

Kdo letos dostal státní ceny

Státní cena za literaturu
LUDVÍK VACULÍK (* 23. července 1926)

Český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice, uznávaný fejetonista. K jeho nejznámějším románům patří Sekyra (1966), Morčata (1970) či Český snář (1980).

Státní cena za překlad
JIŘÍ STROMŠÍK (* 1. dubna 1939)

Český germanista specializující se na dějiny novější literatury německy mluvících zemí, vysokoškolský pedagog a překladatel. Působí v Ústavu germánských studií FF UK. Proslul zejména překlady děl britsko-rakouského spisovatele Eliase Canettiho.

Cena ministerstva kultury za hudbu
ZDENĚK ŠESTÁK (* 10. prosince 1925)

Po ukončení vzdělání na katedře hudební vědy FF UK se plně věnoval kompozici a muzikologickému bádání. Jako muzikolog se specializoval na bádání o hudebnících 18. století. Jeho osobní skladatelský styl se formoval nezávisle na badatelské práci, obsahově a výrazově se však nejednou inspiroval právě tím, co vyplynulo ze zaníceného zkoumání klasicistní minulosti.

Cena ministerstva kultury za divadlo
JAN BORNA (* 1960)

Absolvoval obor teorie kultury na FF UK a režii na DAMU. Působil v souboru Vizita, byl režisérem HaDivadla v Brně, loutkového divadla DRAK, Realistického divadla v Praze, uměleckým šéfem a režisérem Dejvického divadla. Od roku 1996 je kmenovým režisérem Divadla v Dlouhé. Vede atelier herectví na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Cena ministerstva kultury za výtvarné umění
JAN KAPLICKÝ (* 18. dubna 1937)

Český architekt, žijící od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii. Vystudoval VŠUP v Praze. Je představitelem high-tech architektury, v posledních letech experimentuje s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary.

Autoři: , ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Kupky sena za miliardy. Monetův obraz se vydražil za rekordní sumu

Obraz francouzského impresionisty Claudea Moneta s motivem kupek sena vydražila...

Obraz francouzského impresionisty Clauda Moneta s motivem kupek sena vydražila v úterý newyorská aukční síň Sotheby’s...

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Najdete na iDNES.cz