Češi detektivkám holdují. Za totality byl hlad po klasice Agathy Christie, v současnosti bodují hlavně skandinávští autoři jako například Jo Nesbø. Čím to? „Detektivka je pro mnoho čtenářů pořád pohádka pro dospělé, kde dobro zvítězí anebo alespoň zlo je potrestáno. A navíc rádi soutěžíme, kdo odhalí pachatele dřív,“ tvrdí Michal Sýkora.
Proč jsou detektivky tak populární?
Proč se detektivky čtou, se hodně zkoumalo ve druhé půlce 20. století. Vznikla řada teorií. Jedna tvrdila, že si čtením detektivek kompenzujeme vlastní touhu někoho zavraždit. Přečtením detektivky se té potřeby prý zbavíme. To je psychoanalytická verze. Západní marxistická kritika zase popularitu žánru vysvětlovala tím, že jde o státem podporované ohlupování mas, které se baví podřadnými knihami místo toho, aby se uvědoměle věnovaly třídnímu boji. Ale to jsou spíš jen takové extrémní příklady...
Čtenář by nikdy neměl být chytřejší než detektiv, protože to je pak na příběhu něco špatně. Prostě by nás nemělo frustrovat, že Hercula Poirota nikdy nepřechytračíme.