Irena Dousková

Irena Dousková | foto: Michal Spevák

Knižní tipy: Melancholicky přesný obraz hnusné doby

  • 1
Husákovské temno v jedné středočeské obci popisuje Irena Dousková ve svých minipříbězích zcela přesvědčivě. Není to ostatně tak dlouho. A bůhví, co nás čeká...

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
IRENA DOUSKOVÁ: O bílých slonech
(Druhé město)
Odporné normalizační bezčasí, to je prostředí, ve kterém se literárnímu talentu Ireny Douskové náramně daří. A ať se jej zhostí formou tragikomedie a karikatury jako ve svých nejslavnějších dílech Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák, nebo uchopí jeho atmosféru jako hlavní téma osmi krátkých, postavami i lokací vzájemně provázaných melancholických povídek, vždy je zcela přesvědčivá. Je otázka, zda O bílých slonech bude mít šanci oslovit i ty, kteří popisované období nezažili. Zcela zde totiž chybějí prvoplánové a nadgenerační "budžesovské ostny"; povídky nestavějí v první řadě ani na ději a jeho dramatické stavbě, ani například na dialogu, nýbrž na velmi přesném popsání zašedlé nálady té doby, kterou mají pamětníci jednou provždy zapsánu ve svém "hard disku". Z některých pasáží v tomto smyslu až mrazí. Ale ano, přesně takové, takhle nenápadně strašné to tehdy opravdu bylo...

TIP TÝDNE - Napětí
LEONARD GOLDBERG: Smrtící praxe
(Knižní klub)
Osazenstvo renomované losangeleské nemocnice Memorial zachvátil strach. Řádí zde totiž nebezpečný vrah a šílenec. První lékař umírá v bolestech a bezmocné hrůze připoután na operační stůl. Druhý podléhá surovým ranám ostře nabroušené sekery. Třetího čeká podobně hrůzný konec ve výzkumné laboratoři. I jeho, stejně jako oba předchozí, vrah po smrti odborně vykastruje. Kdosi trpí chorobnou záští vůči doktorům z nemocnice - někdo natolik zkušený a sadistický, aby dokázal proti každé ze svých obětí použít metod její lékařské specializace. Soudní patoložka Joanna Blalocková stojí tentokrát tváří v tvář dvěma zásadním problémům: Kdo je ten prohnaný, posedlý a až k zbláznění nepolapitelný vrah? A jakou smrt si připravuje pro ni?

TIP TÝDNE - Pro děti
TEREZA ŠEFRNOVÁ: Pohádky ze zoologické zahrádky
(Nakladatelství XYZ)
Půvabné příběhy ze života zvířecích mláďat v zoologické zahradě nepostrádají množství důležitých sdělení o zákonitostech zvířecího světa, a jak se na správné pohádky sluší, dobro v nich vítězí nad zlem. Do svého světa malého čtenáře lákají kachnička Kačka, gorilka Moja, hrošík Tomík, mladá žirafa Mahulenka, Lomi, hříbě vzácného koně Převalského i hodný skřítek Fonci. Novinku spoluautorky dvou knížek o populárním gorilím mláděti Moje doprovází řada fotografií zvířat, o kterých příběhy vyprávějí.

TIP TÝDNE - Klasika
JOSEF HIRŠAL: Párkař
(Máj/Dokořán)
Josef Hiršal, významná osobnost české poezie 20. století, projevil touto pro přátele z kavárny Slavie v čele s Jiřím Kolářem napsanou sbírečkou hned několik podstatných rysů své osobnosti i talentu. Za prvé skvělý nadhled a smysl pro humor. Za druhé výtečné básnické řemeslo. A za třetí až jasnozřivou schopnost vypíchnout z typického rukopisu slavných autorů minulosti to nejpodstatnější a zdařile to "recyklovat". 29 básnických nápodob od Karla Ignáce Tháma přes Máchu, Havlíčka, Nerudu, Vrchlického, Bezruče, Demla, Gellnera, Biebla, Nezvala, až po Vladimíra Holana na téma "párkař" působí dodnes mimořádně svěže a vtipně, skoro rozpustile. I klasikové se uměli bavit, nemylme se.

TIP TÝDNE - Pro poučení
ALBERTO MANGUEL: Čtení obrazů
(Host)
Autor bestselleru Dějiny čtení tentokrát předkládá myšlenkově provokativní a poutavou úvahu o otázkách, které si klademe, když stojíme před uměleckým dílem. Manguel se pohybuje po širokém poli témat; přemýšlí, co může umění znamenat a co někdy po divákovi požaduje. Na příkladu několika velkých uměleckých děl zkoumá, jakým způsobem se každé z nich pokouší vyprávět příběh, který diváci musejí dešifrovat nebo rovnou vymyslet. Dívá se na Caravaggia, Picassa, van Gogha i starořeckého malíře Filoxéna, na Jacksona Pollocka i Petera Eisenmana, na italskou renesanční malířku Lavinii Fontanovou, jež malovala dvorské zrůdy a sama byla považována za hříčku přírody, a také na současné dystopie Marianny Gartnerové.

TIP TÝDNE - Audiokniha
LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ: Vojna a mír
(Radioservis)
Rozsáhlá čtyřdílná románová epopej Vojna a mír se odehrává na pozadí rozhodujících historických událostí (válka s Napoleonem I. Bonapartem, zejména jeho tažení do Ruska roku 1812, požár Moskvy a ústup francouzské armády). Tolstoj zde představil život soudobé ruské společnosti. Mezi hlavní postavy patří členové rodiny Bolkonských a Rostovovů. Do popředí vystupují především Andrej Bolkonskij, člověk střízlivý a energický, a Pierre Bezuchov se svými ideály a zaujetím pro hledání pravdy a smyslu života. Rozhlasová dramatizace tohoto románu v režii Jiřího Horčičky z roku 1978, ve které se v hlavních rolích představili Eduard Cupák, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Viktor Preiss, Miloš Nedbal a další, nezůstává výjimečnosti tohoto díla nic dlužna.

DÁLE VYŠLO:
OLGA SCHEINPFLUGOVÁ: Živý jako nikdo z nás
(Ikar)
Hlavním tématem sbírky vzpomínkových textů slavné herečky je její manžel Karel Čapek - Scheipflugová vzpomíná zejména na jeho "domácí tvář", připomíná ale například i jeho bohaté společenské styky. Knihu doplňují autorčiny básnické pokusy.

JIŘÍ MAREK: Panoptikum Města pražského (Knižní klub)
Závěrečný díl populární trilogie přináší osm případů rady Vacátka a jeho "mordparty", které byly vesměs inscenovány jako součást známého televizního seriálu.

JAN RYBÁŘ: Válečníci, teroristé a jiní šílenci (Universum)
Kniha od reportéra Jana Rybáře přináší padesát reportáží, ve kterých putuje troskami sovětského impéria, od Čečenska po Beslan, do romantických afghánských hor, prašných a krvavých uliček Iráku a nakonec i do tropického horka věznice na Guantánamu.

RICHARD GORDON: Doktor v žitě (Nakladatelství XYZ)
Další z doktorských příběhů líčí osudy svérázného mladého lékaře, který má díky osobitému přístupu k životu a bujnému temperamentu mnoho příležitostí osvědčit se jako doktor a zajistit si tak pohodlný život. V zapadlém maloměstě uniká nástrahám vdavekchtivých slečen, prožívá pestrá dobrodružství jako osobní lékař bohatého lorda a pomáhá z bryndy ctižádostivému bratranci.

TIMOTHÉE DE FOMBELLE: Tobiáš Lolness II (Baobab)
Závěrečný díl velmi úspěšné dětské knihy o chlapci, který měří jeden milimetr a žije na velikém stromě. Tobiáš se vrací z vyhnanství mezi trávovým lidem zpět na strom, aby našel rodiče a odvrátil katastrofu.

PETR KOLEČKO: Tři hry (Prostor)
Jeden z nejpopulárnějších dramatiků mladé generace (nar. 1984) slavil se svými postmoderními hrami úspěch doma i v zahraničí. Svazek uvádí dvě realizované hry (Britney Goes To Heaven a Soumrak bodů, který nastudoval a uvedl i Český rozhlas) a jednu, Bohové hokej nehrají, jež bude mít premiéru v prosinci tohoto roku.

HANA KAVUROVÁ: Toxický squat (Nakladatelství XYZ)
Teprve osmnáctiletá autorka zavádí čtenáře do světa do drsného světa tvrdých drog, v jejichž sítích se ocitla řada jejích generačních vrstevníků. Autorka má k tématu blízko nikoli jako aktérka, nýbrž "z druhé strany", jako studentka střední školy sociálně-správní.

RODERICK GORDON & BRIAN WILLIAMS: Hlouběji do podzemí (Fragment)
V pokračování fantasy bestselleru Ztracený svět v podzemí odhaluje záhadné Podzemí nová hrozivá tajemství. Hlavní hrdinové pátrají po zmizelém otci a prchají před krutými Styxy, kteří se co nevidět chystají spustit svůj dlouhodobý plán s nedozírnými následky pro všechny lidi na Povrchu.

NICK HORNBY: Po hlavě (BB/art)
Populární anglický spisovatel se v novém románu obrací zejména k dospívajícím čtenářům. Samovi, jeho hlavnímu hrdinovi, je šestnáct, jezdí na skateboardu a běhá za děvčaty. Všechno jde jak po drátkách až do chvíle, kdy jedno z děvčat otěhotní...

BLAINE TAYLOR: Hitlerovy hlavní stany (Columbus)
Bohatě ilustrovaná kniha s podtitulem Z pivnice do bunkru, 1920 - 1945 nahlíží do osobního i vojenského Adolfa Hitlera a popisuje všechna obydlí, v nichž před válkou i během ní žil.