GLOSA: Iglesias zvedl publikum na nohy a vrátil čas o desítky let

  10:15aktualizováno  10:15
V pražské O2 areně vystoupil poprvé ve své dlouholeté kariéře španělský zpěvák Julio Iglesias. Zpíval zhruba třem tisícům fanoušků, kteří se nakonec sešli u pódia a nadšeně tančili. Jak prázdná mu hala pro dvacet tisíc lidí připadala?

V pražské O2 areně vystoupil 23. června 2012 španělský zpěvák Julio Iglesias. | foto: Stanislav PeškaČTK

"Bude to Juliův večer, ve kterém se mihnu, a bude to pro mne velká čest," uvedl před vystoupením Karel Gott, který se s Iglesiasem zná již mnoho let. V Hamburku měli začátkem 70. let dokonce společného producenta Otto Demmlera.

Karel Gott: Lady Karneval (host Julia Iglesiase, Praha, 23. června 2012)

Osmašedesátiletý Iglesias, jemuž vypomáhaly tři sboristky, nabídl vděčnému publiku své tklivé balady plné emocí, které z části odzpíval na barové stoličce. Šedovlasý romantik, který byl do svého zranění fotbalovým brankářem Realu Madrid, reagoval během vystoupení i na vývoj zápasu mistrovství Evropy mezi Španělskem a Francií.

V pražské O2 areně vystoupil 23. června 2012 španělský zpěvák Julio Iglesias.

V pražské O2 areně vystoupil 23. června 2012 španělský zpěvák Julio Iglesias.

Ovace vestoje vyvolaly jeho převzaté písně Can't Help Falling in Love a Always On My Mind z repertoáru Elvise Presleyho i hit skupiny Foreigner I Want To Know What Love, který znají tuzemští posluchači v podání Jitky Zelenkové jako Bez lásky láska není.

V průběhu koncertu Iglesias na pódiu přivítal Gotta. Společně zazpívali To All The Girls I've Loved, který s názvem Všem dívkám nazpíval Gott už před lety s Pavlem Bobkem. "Vážím si Karla jako špičkového profesionála a výjimečného umělce. Má úžasný hlas a zaslouží si veliké uznání a úctu i za to, že se tolik let drží na vrcholu," sdělil Iglesias, který výběr duetu nechal na Gottovi. Ten ještě přidal skladby Když jsem já byl tenkrát kluk a legendární Lady Karneval, ve které ho doprovodil Iglesiasův orchestr.

Dalším z hostů byl argentinský pár tančící flamenco.

GLOSA: Komu Iglesias zpíval?

Jana Záhorková o sobotním vystoupení

Tak prázdno v O2 areně snad ještě nikdy nebylo. Žádné fronty před bezpečnostními rámy, bez tlačenice se to obešlo i na toaletách a u barů. Publikum sedělo spořádaně přesně ve 20 hodin na svých místech, jako by čekalo na začátek televizního programu.

Julio Iglesias, v černém obleku se stejně temnou kravatou, vplul na pódium deset minut po dvacáté. A z bočních sedadel nebyl příliš vidět. Osvětlovač měl ten večer patrně volnější režim, protože lépe nasvícené byly tři velmi mladé a velmi svůdné vokalistky. Když Iglesias spustil a po prvních slovech chvály jen vykřikl "Praga, amor", měl publikum dokonale omotané kolem šňůry svého mikrofonu, který až záhadně bral jeho hlas i z míst, kde už by se měl spíš ozývat klapot lakýrek.

Publikum si přijelo s Iglesiasem zavzpomínat. Umělec s milionovými prodejemi desek totiž naprosto ignoruje trendy, a přestože v minulosti spolupracoval s většinou zahraničních popových i rockových hvězd, zůstává věrný svým, převážně španelsky zpívaným, baladám.

Těžko se mi to komentuje, protože jsem se narodila v roce, kdy Iglesias vydal svou anglicky zpívanou prvotinu a krátce poté otiskl ruce do chodníku slávy. Dobu, kdy zářil, jsem nezažila (a jsem za to ráda, nic proti Juliovi) a nepamatuji si ani hudební nabídku "na trhu". Těžko tak pro mě soudit, z čeho se dalo a nedalo vybírat. Iglesiase ovšem řadím do kategorie superstar, ovšem své doby.

Pustit jeho hudbu dnešním teeangerům, budou si připadat jak na chorvatské kolonádě, kde jim každé úterý a čtvrtek v rámci fakultativních večerních programů zahraje místní kapela v čele s klávesákem. Což u Beatles a Elvise, od nějž si Iglesias půjčil pár skladeb, zdá se, neplatí a mladé tolik "neuráží". Oni by se totiž včera do tance jistě nepustili, ale věřím, že sobotní publikum by se rozhodně nebálo. Bylo ve věku jejich rodičů a častěji prarodičů.

Kdyby se totiž v části před pódiem nechal prostor na malý taneční parket a lidé neusedli do pečlivě zarovnaných řad, ale ke stolečkům se svíčkou a skleničkou vína, hned by ta hala vypadala plnější - a to i vzhledem ke vstupnému. (Nejbližší místa u pódia stála 3 500 korun.) Vždyť i Iglesias to spíš než jako koncert koncipoval jako posezení s přáteli a písně prokládal krátkými promluvami.

Byl-li by tanec tabu, nehodil by se tedy příště, pokud i vzhledem k jeho věku nějaké bude, spíše do "plyše", tedy do Kongresového centra. Kde by si lidé pohodlně hověli v měkkých sedadlech, plno by bylo až po střechu a sám mistr by se mohl kochat pohledem do vyprodaného sálu?

Osmašedesátiletý Julio Iglesias prodal za svou více než čtyřicetiletou kariéru na 300 milionů desek, získal na 2 000 platinových a zlatých alb a odzpíval přes pět tisíc koncertů. V 70. letech dobýval přední příčky hitparád v různých koutech světa a v prodejnosti alb a návštěvnosti koncertů lámal jeden rekord za druhým. V první polovině 80. let ovládl hudební trh v USA.

Juli Iglesias: Amor, Amor, Amor (Praha, 23. června 2012)

V roce 1984 vydal první anglicky zpívané album 1100 Bel Air Place a následující rok už měl svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Julio Iglesias se jako představitel takzvaného latinského popu proslavil zejména romantickými baladami. Je znám také jako lamač ženských srdcí.

Julio Iglesias mladší

Julio Iglesias mladší

Enrique Iglesias

Enrique Iglesias

Má osm dětí. Tři syny a dvě dcery se svou nynější manželkou, bývalou nizozemskou topmodelkou Mirandou Rijnsburgerovou, a s první chotí Isabel Preyslerovou dceru Chábeli a syny Julia a Enriqueho, kteří oba jdou v hudebních stopách svého otce.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

Jsme vlci, ne beránci. Richard Müller s hosty opět zavítá do penziónu Svět

Zpěvák Richard Müller (uprostřed) vyráží na speciální turné, doprovodí ho...

Zpěvák Richard Müller se 21. října vydá na turné, v rámci něhož zavzpomíná na slavnou desku V penziónu Svět. Přizve si...

RECENZE: Vladimír Mišík na novém albu překročil svůj stín

Vladimír Mišík

Jedním z nejvýraznějších momentů letošního roku, alespoň co se týče hudby týče, je nové album Vladimíra Mišíka. Klasik?...

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

RECENZE: Těžké začátky génia aneb když Dvořák neuměl komponovat

Kateřina Kněžíková, Richard Samek a dirigent Tomáš Brauner při provedení Krále...

Slyšet o přestávce koncertu vtípky na účet skladatelských (ne)schopností Antonína Dvořáka je hodně zvláštní. Nešlo se...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz