Ministr kultury Riedlbauch odvolal ředitele České filharmonie Darjanina

  11:19aktualizováno  11:19
Ještě ve čtvrtek ministr kultury Václav Riedlbauch popřel informaci o plánovaném odvolání šéfa České filharmonie Vladimíra Darjanina, o den později je ale vše naopak. Šéf tělesa funkci opouští po necelém roce, kdy vystřídal právě Riedlbaucha.

Vladimír Darjanin byl ve funkci ředitele České filharmonie necelý rok. | foto: ČTK

Ministr úřednické vlády šéfa ČF odvolal jen tři týdny před parlamentními volbami. K důvodům odvolání, které ministerstvo ještě dopoledne nechtělo medializovat, patří Darjaninova neschopnost vysvětlit některé nejasnosti v hospodaření České filharmonie v době jeho působení.

Problém: Pokles příjmů, růst výdajů

Riedlbauch se při páteční schůzce Darjanina ptal i na rozpočet na rok 2011. Výhled totiž počítá s poklesem v příjmech z pronájmů. V pokladně by tak předběžně mělo chybět deset milionů korun. Naopak náklady (například výdaje za právní služby) vzrostly.

Podle ministerstva Darjanin nebyl schopen odpovědět na žádnou z položených otázek, pouze opakoval, že odpověď zašle písemně. "Nečekal jsem od něho detailní rozbor jednotlivých položek, ale alespoň obecné strategické záměry v této oblasti a rámcová vysvětlení u nejhlubších propadů či nárůstů – jejich výši ale obhájit neuměl," vysvětlil ministr.

Prohlášení ministra kultury

"Osobní útoky a invektivy Vladimíra Darjanina mne nezajímají, zajímá mne, jak funguje a je řízena Česká filharmonie.

Václav RiedlbauchJak se ukázalo, Vladimír Darjanin nemá potřebné znalosti pro řízení státní příspěvkové organizace – nejen v oblasti organizační, ale i ekonomické. Vladimír Darjanin ve svých vystoupeních opakovaně veřejně lhal. Řadu ataků jsem přešel. Pro dobro věci jsem řízení České filharmonie jako naší příspěvkové organizace trpělivě zachovával ve věcné rovině řešení problémů. Ani nyní nejsou důvodem odvolání Vladimíra Darjanina nějaké mé osobní pohnutky, ale jeho neschopnost řídit Českou filharmonii."

Václav Riedlbauch, ministr kultury ČR

Šéf ČF trvá na tom, že se žádného pochybení nedopustil a že ministerstvo účelově manipuluje s fakty. "Jednalo se pouze o první návrh rozpočtu, z kterého nelze příliš vyčíst, teprve po něm následují další," vysvětluje. Na ministerstvu s ním prý začali záměrně probírat záležitosti, které neměly být předmětem jednání.

"Sdělil jsem, že na toto téma opravdu nejsem připraven, protože spadá do kompetence finančního ředitele České filharmonie. Slíbil jsem nicméně poslat písemné stanovisko," zdůraznil pro MF DNES.

Dočasný šéf? Děkan HAMU Hlaváč

Dočasným vedením orchestru do doby, než bude vypsáno řádné výběrové řízení, by mohl být pověřen hudební pedagog, publicista a bývalý děkan HAMU Jiří Hlaváč. "Byl jsem neoficiálně dotázán, zda bych se této funkce ujal," souhlasí Hlaváč.

O odvolání Darjanina se spekulovalo několik dní, a to během jeho angažmá již podruhé. Vždy se však za svého šéfa postavila většina členů orchestru. Ministerstvo od počátku jeho působení vnímalo jako sporné jeho angažmá v obchodních společnostech podnikajících v kultuře. Úřad je vnímal jako střet zájmů, Darjanin nikoli.

Dodal, že jeho odvolání bylo předem dohodnuto a je výrazem osobní averze ministra Riedlbaucha. "Byla to komedie. Samozřejmě jsem zklamán, hlavně z toho, že něco takového je u nás vůbec možné, a také kvůli orchestru. Všechny plány přijdou vniveč," konstatoval. "Na druhou stranu aspoň budu mít víc času na další aktivity, hlavně na festival Dvořákova Praha," doplnil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz