Poutavé vyprávění zpěváka Ivana Hlase vás vezme do „náručí dejvický noci“

  15:58aktualizováno  15:58
Knižní rozhovor V náručí dejvický noci, který s Ivanem Hlasem vedla novinářka Marcela Titzlová, je čtení zábavné i poučné. Vyhlášený písničkář se při odpovídání totiž chová podobně, jako když píše skladby. Je nenucený, vtipný a výjevy ze svého života líčí tak, že si je čtenář může až plasticky vybavit.

Ivan Hlas | foto: Ája Dvořáčková

Takže se dozvídáme, že jeho tatínek byl přísný a uměl zařvat tak, že se to neslo činžákem a ostatní partaje jím strašily vlastní děti. To ještě početná rodina bydlela na Vinohradech. Detailně rozebírá formativní dětství a dospívání na pražské Hanspaulce, ale dojde i na výjevy z Afriky, kde byl zpěvák s otcem asi rok a měli psa: jediného rasistu v rodině, který štěkal jen na černochy. Že zatím nic o hudbě? Ale kdepak. Muzika je všudypřítomná. Hlas třeba už v patnácti naštval Karla Kryla.

Leč nejsou to jen historky, nýbrž také historie. Čtenář se mimo jiné dozví, že Bláznovu ukolébavku, jak se ve skutečnosti jmenuje píseň začínající slovy Máš má ovečko dávno spát, napsal pro kamarádku Hlasovy sestry Pavel Dydovič z hanspaulské kapely B Side. A byl to reálný příběh z blázince, nikoliv jen básnická nadsázka.

Pro nepamětníka bude možná zajímavá jak historie hitu Malagelo, tak vzpomínky na stejnojmenné a prý velmi nedobré dezertní víno. Proudem údajně teklo i po listopadu – na koncertu, když se objevily jeho neprodané zásoby. „Lidi, kteří přišli, většinou nevěděli, s čím mají tu čest. Tak poblitý sál jsem ještě nikdy předtím ani potom neviděl,“ líčí zpěvák.

Vesměs mimoděk se tu proberou leckterá povolání, která vedle své hudební dráhy Hlas vystřídal – knihkupec, pošťák, topič v kotelně, kulisák, což prý v náročnosti předstihlo i bourání zdí sbíječkou na laně ve třetím patře odstřeleného domu. Celkem těch „normálních prací“ bylo přes dvacet. Potom Ivan Hlas konečně dosáhl na vytoužený status hudebníka profesionála.

Fotogalerie

Jednou si lehce posteskne, že nezažil opojná šedesátá léta v dospělém věku, ale Hlasovi to, zdá se, vynahradila léta devadesátá a jízda spojená s filmem Šakalí léta. Objevil se tehdy i v bizarní televizní show, jejíž pompézní hollywoodskou vypulírovanost nesnášel. „A dala mi v tom za pravdu kritika Mirky Spáčilové, která celou tu akci odsoudila jako přežitou estrádu ze starých časů. Prý ji tam zaujal jen ten kluk, co zpíval o Karlíně,“ líčí Hlas.

Rozhovor vedla jeho dávná hanspaulská kamarádka, takže je to povídání hodně odlehčené, osobní a protknuté i jmény, jež běžnému čtenáři mnoho neřeknou. Ale zpovídaný si na nic nehraje, o vlastní léčbě alkoholismu i spolupráci s Drop In mluví bez příkras.

Ve čtrnácti chtěl být „něco jako John Lennon“, v pátek oslavil pětašedesátiny a naštěstí je stále Ivanem Hlasem. Citlivým pozorovatelem a hudebním komentátorem světa kolem nás. A příběhy, které jeho život lemují, jsou často jako z románu.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Jiří Korn slaví sedmdesátiny. Je zdatný sólista i muzikant do party

Jiří Korn v pořadu Teleautomat (2013)

Koncert nazvaný 70x dík, a tedy pro fanoušky hlavní oslava životního jubilea Jiřího Korna, se v pražské O2 areně...

V Poděbradech Forman rošťačil s Havlem. Teď tu zazní Amadeus s orchestrem

Z Formanova fillmu Amadeus: Tom Hulce jako Mozart.

Hlavním tahákem festivalu Soundtrack Poděbrady zaměřeného na filmovou hudbu bude projekce oscarového snímku Amadeus s...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz