Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Riziko, že už nebudu mluvit, bylo velké, přiznal Ivan Hlas o rakovině

  8:58
Možná je to paradox, ale zpěvák Ivan Hlas na několik měsíců přišel o hlas a hrozilo, že nebude už nikdy mluvit. Minulé léto mu lékaři našli nádor na hlasivce. Legendární hitmaker se nyní zase vrací na pódia, dnes večer vystoupí jako host písničkáře Aleše Petržely v pražském Café V lese. A o nemoci mluví otevřeně.
Ivan Hlas

Ivan Hlas | foto: Ája Dvořáčková

Jak jste se o rakovině dozvěděl?
Najednou jsem začal mít potíže s mluvením, ale zpočátku jsem to nechal být. Pak se však začal horšit zpěv, to už jsem šel k lékaři. Po několika vyšetřeních, kde vše vypadalo v pořádku, mě poslali k doktoru Filipovskému do Ústřední vojenské nemocnice. Ten se mi kamerkou podíval do krku a řekl: Máte rakovinu na hlasivce.

To musela být rána.
Ostrá rána. Musel se rychle rozhodnout pro způsob léčby, ale bylo tam velké riziko, že už nikdy nebudu mluvit. To s vámi zacloumá. Navíc je to docela paradoxní. Já se svým jménem a povoláním přicházím o hlas.

Co jste si v té chvíli řekl?
Zač mě pánbůh trestá. Pár věcí by se určitě našlo, ale ne nijak zásadních. Ale že bych tolik hřešil?

Kdy jste si poprvé řekl, že jste z toho úplně venku?
To nejste nikdy. V březnu mě čeká další vyšetření. Sice to zatím vypadá dobře, ale tu jistotu prostě nemáte nikdy. Než tam půjdu, tak se budu určitě pořádně klepat.

Takže jste byl doma a čekal na verdikt. Dá se vůbec v takové situaci skládat muzika?
To je právě to, co nesnáším. Když je člověk doma a válí se. Plno lidí mi říkalo: Teď jsi měl čas vytvořit nějaký velký dílo. Není to pravda. Ke skládání potřebuji ruch a okolní svět. S takovou nemocí navíc přemýšlíte o úplně jiných věcech a nápady se nehrnou.

Jak jste na tom teď se zpíváním?
Museli jsme s kluky z Ivan Hlas Tria upravit program, abych netáhl celý koncert. Ta jistota tam ještě není a hlasová nervozita pořád je.

V dubnu má vyjít vaše kniha. Půjde o memoáry?
To jsem právě nechtěl. S vydavatelem jsme se dohodli, že kniha bude jeden velký rozhovor. Poprosil jsem novinářku a kamarádku Marcelu Titzlovou, kterou znám léta a která byla u všech zásadních věcí kolem mě a Hanspaulky.

Bude v knize něco, co jste ještě neřekl v žádném rozhovoru?
Třeba jak se mi rozpadaly kapely a jak jsem sám rozpouštěl. O tom jsem nikdy moc nemluvil a do knihy jsem to řekl na plný pecky.

Co koncerty? Vybíráte si, kde budete hrát?
My prakticky jedeme celoroční šňůru. Výhodou našeho tria je, že bez velkých nároků můžeme hrát prakticky všude, od velkého festivalu po hospodu.

Teď je trend vyprodávat O2 arenu nebo Forum Karlín.
Takový velký touhy už nemám. Když jsem byl mladý, chtěl jsem vyprodat Lucernu. To byla mekka prakticky každé kapely. A to se mi párkrát povedlo.

Takže hit Karlín ve Foru Karlín neuslyšíme?
Karlín jsem v Karlíně hrál v době, kdy tam žádná hala nebyla. Tehdy se hrálo na náměstí a taky jsem měl plno. Ambice na velký haly už nemám. Člověk by měl sám odhadnout, kam se hodí. My jsme klubová kapela a mě to tak baví.

Vy jste měl vrchol v roce 1994, Český lev za Šakalí léta, Anděl za zpěváka, ale pak jste se pomalu vytrácel z mainstreamu. Čím to?
Možná jsem neměl ty správné konexe. Ale takhle, jsem rád, že jsem chytil začátek devadesátých let, což byla neuvěřitelně otevřená svobodná doba, možná až moc. Mně to vyhovovalo. Pak se to postupně a potichu utahovalo a najednou jsem se zase ocitl v menšinovém žánru jako za komunistů.

Teď to zní trochu zatrpkle.
Ale já vám říkám, že mně to vyhovuje. Nestěžuju si. Nechci a neumím být pořad slavný. Raději vycouvám do ticha. Nebyl jsem šťastný, když jsem dostal Anděla za nejlepšího zpěváka. Představte si, že mi volali kamarádi zpěváci, jestli si myslím, že jsem tady nejlepší zpěvák.

Co jste jim odpověděl?
Že si to taky nemyslím. Spíš recituju, všichni to víme, ale dala mi to akademie. A Češi, jak víme, umí přát.

Na co se teď nejvíc těšíte?
Že budu zase v autě na cestě na koncert. Čeká mě šňůra a ve čtvrtek hostovačka s písničkářem Alešem Petrželou v pražském klubu Café V lese.

Hostujete takto běžně?
Jen s tím, s kým mě to baví a kdo si jde sám svou cestou. A to určitě platí o Alešovi.

Autor: , Expres.cz

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, u nás se proslavil rolí ve sci-fi filmu Sexmise

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, bylo mu 77 let. Čeští diváci ho znají především ze sci-fi komedie Sexmise. Výrazné byly také jeho role ve filmech Kingsajz, Tři barvy: Bílá nebo Kiler. Herectví se...

9. července 2024  11:56

Festival Pohoda ukončili, při bouři se zřítil velký stan. Zranili se i Češi

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili letošní ročník. Oznámili to na sociálních sítích. Silný vichr provázející bouřku shodil jeden z velkých...

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  13.7 17:44

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

Animák V hlavě 2 je už nejúspěšnějším filmem roku. Co z něj dělá miliardový hit?

Premium

Stal se dosud nejvýdělečnějším filmem společnosti Pixar a současně nejúspěšnějším filmem roku. Přitom animovaný příběh V hlavě 2 ještě zdaleka nekončí, do českých, nizozemských či japonských kin...

16. července 2024

KOMENTÁŘ: Bartoška zažil ženské volání po rovnosti. Minulo se cílem

Premium

Stalo se na karlovarském festivalu jednoho večera, kdy v lanovce, jíž se ze slavnostní akce na vyhlídkové Dianě vracel se svými kolegy i Jiří Bartoška, zažil festivalový prezident studenou sprchu.

16. července 2024

RECENZE: Nejen Vondruškovi vrahové jsou rafinovaní, trestu ale neuniknou

Příjemné oddechové čtení na léto nabízejí tři nové detektivní romány české provenience. První zavede čtenáře do známého světa Vlastimila Vondrušky, druhý do podivné dětské skupiny Ticháčci a třetí i...

16. července 2024

Dvě Aidy na jednom místě. Festival ve Veroně nabízí tradici i modernu

Letošní 101. operní festival ve Veroně se nese v duchu odkazu klasických mistrů režie v kontrastu s moderním pojetím. Milovníkům tradic se nabízí nastudování Aidy z roku 1913, těm druhým pompézní...

15. července 2024  16:30

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...