Český pop se usadil na MTV

  10:28aktualizováno  10:28
Úplně nepozorovaně a bez velké publicity zahájila proslulá televize MTV na začátku dubna v rámci pořadu World Chart Express vysílání české hitparády. Jednou za čtrnáct dní představuje čtyřiadvacetiletá moderátorka Mimi K, původem z Konga, šest písní českých interpretů, vybíraných přímo v londýnské centrále tak, aby byl pohled na českou scénu co nejvíc nadnárodní.
Zástupci MTV zdůrazňují, že nejde o hitparádu prodejní nebo o přehlídku nejhranějších písní v rádiích, i když tyto výsledky anglický dramaturg samozřejmě bere v potaz, nýbrž především o pokus ukázat divákům z jiných zemí, co se na naší scéně děje.

V prvním vysílání 13. dubna - reprodukujeme část programu z internetu - se proto objevily mimo jiné nahrávky MIG 21, Čechomoru a moderátorské hvězdy Evropy 2 Leoše Mareše. Protože MTV se objevuje skoro ve všech kabelových televizích v republice, dostává tak domácí hudební průmysl další toužebně hledaný prostor pro vysílání videoklipů. V posledním roce se objevila ze strany vydavatelů řada zklamaných konstatování, že s výjimkou Noci s Andělem a Esa není v domácích televizích dostatek prostoru, kde by se klipy daly vysílat. Natáčení hudebních obrazových snímků se pak za takového stavu nevyplácí.

Současná populární hudba trpí nedostatkem nadnárodních superhvězd, a tak se gramofonové společnosti soustřeďují na lokální trhy. V některých zemích tvoří domácí trh až sedmdesát procent prodejů a MTV je nucena na tento fakt reagovat. Některé trhy jsou tak malé a chudé, že se nevyplatí, aby zde operovala domácí hudební televize. To je případ nejen České republiky, ale také Maďarska nebo Turecka, které zde také otevřely své přehlídky momentálně nejpopulárnějších písní.
Bezprostřední příčinou vzniku českého hudebního žebříčku však není ani to, že není velká šance na vznik dostatečně kvalitní hudební televize v České republice, ani rodící se internacionalizace Evropy nebo zlepšení kvality naší populární hudby. Hlavní příčinou je zájem řady českých podnikatelských subjektů inzerovat na MTV. Podle Aleny Blahovcové, ředitelky české pobočky společnosti Zoon Vision, která MTV v České republice zastupuje, začali v posledních měsících někteří čeští výrobci své produkty pro mladou generaci spojovat s hudební televizí vysílající pro tuto věkovou skupinu. A někteří z nich používají MTV dokonce jako jeden z prvních kroků pronikání na nadnárodní trh. "Objem české inzerce na MTV už je srovnatelný s mnohem většími zeměmi. Vedení MTV proto usoudilo, že to je vhodná příležitost, aby pro inzerenty vzniklo příznivější prostředí," říká Blahovcová.

Nakolik budou z vysílání na MTV profitovat i české kapely, je otázkou. Před několika lety se tímto způsobem podařilo proniknout nad celoevropský trh řadě severských kapel, loni pobaltské skupině BrainStorm. I úspěch dívčího dua Tatu je spojován s ruskou pobočkou MTV. Romana Pašková, marketingová ředitelka BMG, tvrdí, že už po prvním odvysílání nového klipu skupiny Lety mimo se na firmu obrátili někteří novináři se žádostí o rozhovory: "Dřív je za hvězdy nepovažovali, ale když se skupina objevila na MTV, všechno se tím změnilo."

Český žebříček se na MTV vysílá každých čtrnáct dní v sobotu v deset hodin a ve čtvrtek v devatenáct hodin. Měl by být doplňován o informace o zajímavých hudebních událostech, které se v České republice právě odehrávají.

MTV World Chart Express ze dne 13. dubna 2002.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Pořád jsme Skoti, byť na dudy nehrajeme, prohlašuje kapela Mogwai

Kapela Mogwai

Na festival Colours of Ostrava míří skotská postrocková kapela Mogwai, představí se na druhé hlavní scéně 19. července...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz