Příběhy obyčejného šílenství

Příběhy obyčejného šílenství - Fotografie z nového českého filmu Příběhy obyčejného šílenství. | foto: Oficiální stránky filmu

Zelenka, Trojan a jejich zralé víno

  • 1
Ač mají oba doma sbírku Českých lvů, společně je dosud nevyhráli. Teď mají píšící režisér Petr Zelenka a Ivan Trojan novou šanci: do kin vstupuje jedna z očekávaných událostí sezony, Příběhy obyčejného šílenství, jež Zelenka natočil podle vlastní úspěšné hry s Trojanem v hlavní roli.

A právě režisér skládá svému hrdinovi předem poklonu. "Ivan zraje jako víno. Ten pocit jsme měli už při natáčení, teď na plátně se to potvrdilo," prohlásil Zelenka.

"Ale Petr taky zraje jako víno," oplatil mu Trojan. Uznání se snáší i na další herce. Na Zuzanu Bydžovskou, kterou režisér zvolil jako rovnocennou partnerku Jiřího Bartošky do úlohy dvojice hrdinových sousedů sdílející zvláštní milostnou úchylku, či na Ninu Divíškovou, Trojanovu filmovou matku, která se s úsměvem přirovnává k vínu "spíše už přezrálému".

Potlesk prvních předpremiér, jejichž pouť začala ve Zlíně a vede přes Uherské Hradiště, Ostravu, Olomouc či Plzeň až do Prahy, patří také autoru hudby Karlu Holasovi ze skupiny Čechomor, s níž Zelenka točil minulý film Rok ďábla.

"Jméno Petra Zelenky otevírá brány kin. Zájem byl velký, všude si Příběhy objednávají na dvojnásobně delší dobu než obvykle," vysvětluje Alena Tocháčková z distribuční firmy Bioscop, proč snímek ve čtvrtek odstartuje v mimořádném počtu pětatřiceti kopií – ve všech multikinech Česka i v řadě menších měst.

Nicméně diváky, pro něž se Zelenkovi Knoflíkaři či Samotáři, k nimž psal scénář, stali generačním kultem, mohou jeho Příběhy překvapit.

Je to totiž poněkud "jiný Zelenka", než si zvykli, ač v titulcích stojí opět heslo "film Petra Zelenky a jeho přátel" a přestože děj založený opět na groteskních podobách vztahů slibuje autorův osobitý humor.

"Doufám, že diváci stárnou se mnou. Buď už taky trochu zvážněli, nebo je vytlačili jiní – já alespoň věřím, že je všechno v pohybu," říká režisér.

Trojan mu po čtyřech letech spolupráce zkrátka důvěřuje, Bydžovská, která se Zelenkou točila poprvé, zažila divadelní podobu jako divák a mohla se prý umlátit smíchy. A Divíšková, jež Zelenku zažila už při divadelních zkouškách, dodává: "Je klidný, nezná hysterii, nešplíchá z něj touha po slávě. Já sice hned nepoznala, jak je ten text dobrý, ale můj muž si přečetl čtyři stránky a prohlásil – Nemáš o čem přemýšlet, ber to všemi deseti!"

Tvůrci se nemohli dohodnout na přívlastku komedie – je černá, hořká, smutná? Nakonec jí žertem říkají instruktážní, protože přináší řadu návodů, třeba jak získat ženu či jak telefonovat.

Komu by přece jen připadala málo zábavná, může se prý "dosytit" kreslenými vtipy Marka Douši o každodenním šílenství, jejichž výstava s filmem putuje.

Zároveň vychází soundtrack a o to, aby zajímavou novinku nikdo nepřehlédl, se postará televize Nova, která film podpořila.

"Byla pro nás vysvobozením," přiznal producent Pavel Strnad, "v České televizi nebyla šance a bez předprodeje televizních práv se točit nedá." Od Novy, která film uvede za rok, navíc prý dostali až překvapivou tvůrčí svobodu.