Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

iDNES.cz tipoval výsledky Oscarů, noční galavečer nabídl on-line

  15:00
Porazí britský král zakladatele Facebooku? Dostane šanci lesbička před baletkou a logoped před rváčem? Podívejte se, kdo by letos mohl získat Oscary podle iDNES.cz. Slavnostní vyhlášení pak s námi sledujte od půl druhé v noci v on-line reportáži.

Favoritem je o film o Facebooku The Social Network s Jessem Eisenbergem. | foto: www.allmoviephoto.com

Oscary na iDNES.cz a HBO

Slavnostní předávání Oscarů se konal 27. února losangeleském Kodak Theatre. Portál iDNES.cz vám od od půl druhé v noci do rána nabídl podrobnou on-line reportáž. Ceremoniál živě vysílal i program HBO.

Zatímco loni oscarová soutěž nezajímala nikoho, koho nezaujal fenomén jménem Avatar (respektive Cameron a 3D technologie), letos si přijdou na své všichni milovníci kinematografie.

Americká akademie tentokráte sestavila pestrý a co do kvality také překvapivě vyrovnaný výběr témat, žánrů i stylů. Ať už nakonec zvítězí britský humor, fincherovská poťouchlost či výsostné umění podle Aronofského, divák vyhraje vždycky: slabé filmy v nominacích nenajdete.

Nejlepší film

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Počátek, Děcka jsou v pohodě, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network, Toy Story 3: Příběh hraček, Opravdová kuráž, Winter's Bone

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
Je spousta filmů, jimž nemáte co vytknout, a přesto je nepovažujete za nejlepší. Králova řeč nejlepší je. Kromě toho, že v ní všechno perfektně ladí, sedí a funguje, má vzácnou schopnost vyvolávat pocit, že jste právě zažili něco mimořádného. Děkuji, pane Hoopere.

25. ledna 2011

Kdo vyhraje: The Social Network
Možná je to předsudek, ale nějak si neumím představit, že by Americká filmová akademie dala nejcennější sošku filmu, který je velmi britský a ještě navíc o britském panovníkovi. Ale třeba mě mile překvapí. 

Který titul je pro vás filmem roku a měl by získat Oscara?

celkem hlasů: 6530

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 20. března 2011. Anketa je uzavřena.

Králova řeč 1440
Počátek 887
Černá labuť 818
The Social Network 597
Opravdová kuráž 504
127 hodin 483
Winter's Bone 459
Fighter 451
Děcka jsou v pohodě 447
Toy Story 3: Příběh hraček 444

Režie

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Králova řeč, The Social Network, Opravdová kuráž

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
V téhle pětici zoufale postrádám Dannyho Boylea, kterému bych Oscara za režii dala nejraději, takže navážu na předchozí řádky a zvolím Královu řeč. Prostě proto, že je taková, jaká je. (A že není televizně konverzační, jak jsem se původně bála.)

Z filmu Social Network: J. Eisenberg a J.Timberlake

J. Eisenberg a J. Timberlake ve filmu Social Network

Kdo vyhraje: The Social Network
Králova řeč je sice považována za největšího favorita celé soutěže, leč oscarová historie zná až příliš mnoho "největších favoritů", kteří nakonec odešli s (polo)prázdnýma rukama. Takže podle mě to zůstane "doma": David Fincher. A nebudu se zlobit.

Herec v hlavní roli

Nominovaní: Javier Bardem (Biutiful), Jeff Bridges (Opravdová kuráž), Jesse Eisenberg (The Social Network), Colin Firth (Králova řeč), James Franco (127 hodin)

Oscarový Colin Firth v oscarovém filmu Králova řeč

Colin Firth ve filmu Králova řeč

Kdo by měl vyhrát: Colin Firth
Jestli akademie nedá sošku Colinu Firthovi, bude to od ní ošklivý "šprajc". Nejenže v Králově řeči podává Firth fenomenální výkon. Byl nominovaný už loni, a neuspěl, takže má letos o to větší nárok. Jesse Eisenberg je sice slibný objev, ale na Oscara má ještě času dost, Bridges s Bardemem už zase drahocennou sošku vlastní. A James Franco? Přes všechnu slabost pro boyleovskou filmařinu i 127 hodin obzvlášť musím konstatovat, že na Firthovo mnohavrstevné herectví prostě nemá.

Kdo vyhraje: Colin Firth
Napovídají tomu kurzy sázkových kanceláří i vítězné tažení britského herce napříč světovými soutěžemi.

Herec ve vedlejší roli

Nominovaní: Christian Bale (Fighter), John Hawkes (Winter's Bone), Jeremy Renner (The Town), Mark Ruffalo (Děcka jsou v pohodě), Geoffrey Rush (Králova řeč)

Z filmu Králova řeč - Geoffrey Rush jako Lionel Logue

Geoffrey Rush jako Lionel Logue

Kdo by měl vyhrát: Geoffrey Rush
Firthův král by nebyl ani z poloviny králem, kdyby neměl za parťáka právě Geoffreyho Rushe. Ve filmu Toma Hoopera vyléčí krále a je tak vtipný, okouzlující a empatický, že bychom ho chtěli mít doma jako rodinného lékaře. Jenže to by nám pak zase chyběl na filmovém plátně. Tak nevím. Každopádně v neděli by si měl jít pro Oscara on.

Z filmu Fighter

Christian Bale ve filmu Fighter

Kdo vyhraje: Christian Bale
Dva "Brity" (rozuměj zástupce britského favorita) americká akademie pravděpodobně vyhrát nenechá a Christian Bale si o ocenění říká doslova celým (vyzáblým) tělem.

Excentrické herectví a obětování pro roli se v Hollywoodu cení. 

Herečka v hlavní roli

 Nominovaní: Annette Beningová (Děcka jsou v pohodě), Nicole Kidmanová (Rabbit Hole), Jennifer Lawrenceová (Winter's Bone), Natalie Portmanová (Černá labuť), Michelle Williamsová (Blue Valentine)

Kdo by měl vyhrát: Annette Beningová
Oscara měla dostat už za Americkou krásu. Nedostala a nevyšlo to ani podruhé a potřetí. V hořké komedie o životě rodiny, jejíž hlavou není tatínek a maminka, ale maminka a maminka, znovu přesvědčila, že nejlepší herečky jsou ty, jež umí zahrát obyčejnou postavu neobyčejně.

A ještě něco: od první oscarové nominace, kterou dostala za thriller Švindlíři, uplyne letos přesně dvacet let. To by se to slavilo.

25. ledna 2011

Kdo vyhraje: Natalie Portmanová
Už když brala roli primabaleríny s rozdvojenou osobností, musela tušit, že nastupuje do vlaku s cílovou stanicí Oscar. Vypjaté scény, složitá psychologie, hubnutí, odříkání, úmorný trénink: za tohle tu cenu prostě musí získat. A bude to dojemné a krásné, protože je sama dojemná a krásná a ještě k tomu těhotná.

Herečka ve vedlejší roli

 Nominovaní: Amy Adamsová (Fighter), Helena Bonham Carterová (Králova řeč), Melissa Leo (Fighter), Hailee Steinfeldová (Opravdová kuráž), Jacki Weaverová (Animal Kingdom)

BAFTA 2011 - Helena Bonham Carterová s cenou za vedlejší ženský výkon ve filmu Králova řeč (Londýn, 13. února 2011)

BAFTA 2011 - Helena Bonham Carterová s cenou za vedlejší ženský výkon ve filmu Králova řeč (Londýn, 13. února 2011)

Kdo by měl vyhrát: Helena Bonham Carterová
Nominaci by zasloužila i za Srdcovou královnu z Alenky v říši divů (na níž se mimochodem nespravedlivě pozapomnělo i v dalších kategoriích), ale ani Oscar za královnu Alžbětu by nebyl krokem vedle. Málokdo má takový talent, jako tahle britská herečka. A málokdo to dokáže ocenit. Milí akademici, je na čase.

Kdo vyhraje: Melissa Leová
Ve vedlejší ženské kategorii je letos nátřesk, takže je můj odhad v tomto případě spíš věštěním než dedukcí. Vzhledem ke zdvojené nominace za boxerské drama Fighter (a též vzhledem k nízkému věku Hailee Steinfeldové, kterou by přílišný úspěch "mohl zkazit") tipuji Melissu Leovou. Na svou šanci trpělivě čeká desítky let a je hezký pocit odměnit někoho, kdo si toho bude skutečně vážit.

Animovaný film

Nominovaní: Jak vycvičit draka, Iluzionista, Toy Story 3

Kdo by měl vyhrát: Toy Story 3
Sylvain Chomet, který natočil Iluzionistu, už před pár lety díky Triu z Belleville poznal, že americké akademii jeho poetika nesedne, a nic ho to netrápí: točí dál. Proto bych jeho snímek vynechala ve prospěch tvůrců Toy Story. Nebýt jich, svět by nikdy nepoznal Rakeťáka Buzze ani kovboje Woodyho, a to by byla věčná škoda. Navíc i pixarovští hračičkové potřebují občas pochválit. A ještě něco: Ken slaví narozeniny a v Toy Story 3 mu to tak sluší. 

15. června 2010

Kdo vyhraje: Toy Story 3
Předešlé dva díly měly spoustu nominací, ale žádnou sošku. Tak do třetice všeho dobrého...

Kamera

Nominovaní: Černá labuť, Počátek, Králova řeč, The Social Network, Opravdová kuráž

Kdo by měl vyhrát: Černá labuť
Už jen když si snažím vybavit scénu, ve které Natalie Portmanová točí piruety a svět kolem splyne v jednu divokou šmouhu, přepadá mě závrať. Kamera v Černé labuti je mimořádná a jakkoli mi je boyleovská čistota obrazu mnohem bližší než Aronofského sklon k manýře, tady musím smeknout před uměnim Matthewa Libatiquea.

Zlaté glóby 2011 - Natalie Portmanová (Černá labuť)

Zlaté glóby 2011 - Natalie Portmanová (Černá labuť)

BAFTA 2011 - výkřik režiséra Darrena Aronofského s cenou pro Natalii Portmanovou ve filmu Černá labuť (Londýn, 13. února 2011)

BAFTA 2011 - výkřik režiséra Darrena Aronofského s cenou pro Natalii Portmanovou ve filmu Černá labuť (Londýn, 13. února 2011)

Natalie Portmanová s cenou Spirit Award za výkon ve filmu Černá labuť (Santa Monica, 26. února 2011)

Natalie Portmanová s cenou Spirit Award za výkon ve filmu Černá labuť (Santa Monica, 26. února 2011)

Kdo vyhraje: Černá labuť
Důvod je zřejmý (a Boyle už si navíc svých víc než pět minut slávy užil před dvěma lety).

Střih

Nominovaní: Černá labuť, Fighter, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network

Kdo by měl vyhrát: 127 hodin
Jestli je Boyleův komorní thriller v něčem neporazitelný, je to způsob, jakým umí využívat filmovou řeč. Střih je pro něj totéž, co pro básníka tužka, a protože báseň s názvem 127 hodin diváka doslova pohltí, bylo by tuhle tužku záhodno pochválit. Oscarově, pokud možno.

Kdo vyhraje: Černá labuť
Jestli se pletu, budu jen ráda, ale obávám se, že Aronofského okatě artistní film ovládne všechny kategorie související s výtvarnou složkou. Střih nevyjímaje.  

Původní hudba

Nominovaní: Jak vycvičit draka, Počátek, Králova řeč, 127 hodin, The Social Network

Kdo by měl vyhrát: 127 hodin
Jestli jste považovali za vrchol Rahmanovy tvorby soundtrack k Milionáři z chatrče, hodně jste ho podcenili. Hudba, kterou vytvořil pro 127 hodin, je ještě promyšlenější a s obrazem funguje v dokonalé symbióze. Danny Boyle si nemohl najít lepšího parťáka.

James Franco s cenou Spirit Award za výkon ve filmu 127 hodin (Santa Monica, 26. února 2011)

James Franco s cenou Spirit Award za výkon ve filmu 127 hodin (Santa Monica, 26. února 2011)

Z filmu 127 hodin

Z filmu 127 hodin

Z natáčení filmu 127 hodin: Danny Boyle a James Franco

Z natáčení filmu 127 hodin: Danny Boyle a James Franco

Kdo vyhraje: The Social Network
Těžká otázka. Alexandre Desplat je klasik, pro nějž má Akademie slabost a hudba, kterou napsal pro Královu řeč, je její rovnocennou složkou, nikoli doprovodem. Totéž však platí pro frontmana Nine Inch Nails Trenta Reznora, respektive pro muziku k facebookovému The Social Network. A protože akademie ráda dává najevo, že jde s dobou a není až tak konzervativní, jak se říká, mohla by to dokázat právě prostřednictvím Reznorova vítězství.

Adaptovaný scénář

Nominovaní: 127 hodin, The Social Network, Toy Story 3, Opravdová kuráž, Winter's Bone

Kdo by měl vyhrát: The Social Network
Umět udělat napínavou podívanou z internetového chatování, to už je pořádný kumšt. Dobrý scénář je přitom základ. Panu Zuckerbergovi se to nejspíš příliš líbit nebude, ale Aaron Sorkin si Oscara za scénář o jeho Facebooku zaslouží.

Z filmu Social Network: J. Eisenberg

Z filmu Social Network: J. Eisenberg

Kdo vyhraje: The Social Network
Z výše uvedených důvodů.

Původní scénář

Nominovaní: Další rok, Fighter, Počátek, Děcka jsou v pohodě, Králova řeč

Kdo by měl vyhrát: Králova řeč
Když filmové dialogy lahodí uchu, když do sebe ve filmu všechno zapadá, když se v jedné látce podaří harmonicky sloučit takzvaná malá i takzvaná velká témata, pak je scénář hodný Oscara. Králova řeč tohle všechno splňuje. A ještě mnohem víc.

Z filmu Králova řeč

Z filmu Králova řeč

Kdo vyhraje: Králova řeč
Z výše uvedených důvodů.

  • Nejčtenější

Rodina spáchala sebevraždu bez důvodu. V Plzni sehrají poslední večer

Skutečná hromadná sebevražda jedné čtyřčlenné francouzské rodiny inspirovala belgický soubor NTGent k představení...

Ve 46 letech zemřel Ben Best, autor a herec seriálu Nahoru a dolů

Ben Best, spoluautor seriálu HBO Nahoru a dolů, v němž si také zahrál postavu Clegga, zemřel ve věku 46 let. Kromě...

Zemřel americký komik Norm Macdonald, známý ze seriálu Průměrňákovi

Po devítiletém boji s rakovinou zemřel americký herec a komik Norm Macdonald, jedna z hvězd pořadu Saturday Night Live....

V Národním divadle jsem byl na obtíž. Daniel Špinar o svém odchodu i osobních mstách

Premium Myslel jsem si, že budu stojaté prostředí českého divadla bagrovat, ale nějak jsem se vyčerpal, komentuje režisér a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela zpěvačka María Mendiola z dua Baccara, interpretka hitu Yes Sir, I Can Boogie

Ve věku 69 let zemřela v Madridu obklopena rodinou zpěvačka María Mendiola, členka dua Baccara. K jejím největším hitům...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

VIDEO: Žiješ moc dlouho, vzkazuje pětadvacátá bondovka Není čas zemřít

Po půldruhém roce odkladů způsobených pandemií se konečně do kin dostane v pořadí již pětadvacáté dobrodružství Jamese...

RECENZE: Vysoká, silná, zdravá. Ale co víme přesně o kněžně Ludmile?

Zábavnost dokumentu Svatá kněžna Ludmila, jehož premiéru ve středu uvede ČT k výročí jedenácti set let od smrti národní...

Strasti natáčení seriálů. „Písaře“ zasáhla životní tragédie, F. L. Věka drtila cenzura

Premium Improvizační souhra dua Horníček-Sovák povznesla seriál Byli jednou dva písaři mezi seriálové legendy kalibru F. L....

RECENZE: Michael Douglas z návsi zažívá lásku za hřmotu motorů a Ortelu

Ale prčicu, praví rozšafně matka hlavního hrdiny Lásky pod kapotou – a sálem zabouří smích. Což je veliká vzácnost jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...