RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

  7:47aktualizováno  7:47
Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na rozdíl od Ibizy dovedla do cestovatelských příhod od Států přes Evropu po vánoční prázdniny přece jen zakomponovat pár nápaditých katastrof.

Z plakátu filmu Ibiza | foto: Bohemia MP

Od francouzské variace nazvané Ibiza – neplést si s loňskou americkou romancí téhož jména – by tedy člověk očekával totéž, o bonusu v podobě tradičního šarmu ani nemluvě. Jenomže doby, kdy Paříž dodávala jiskřivou zábavu, zjevně dávno pominuly.

Fotogalerie

Přinejmenším v Ibize se ve finále namísto lehkého perlivého dráždění servíruje tak názorné a vydatné hnojení, jaké by snad ani vidlácký Kameňákov nevydýchal. Uhádnout, odkud kam příběh směřuje, trvá sotva pár sekund. Christian Clavier v hlavní roli movitého specialisty na léčbu nohou si chce naklonit dvě dospívající děti své rozvedené přítelkyně, takže jim slíbí prázdniny snů.

Protože si puberťáci vyberou vyhlášený ostrov diskoték, usedlý pán pochopitelně trpí, natož když se do víru radovánek vrhne v zájmu svých potomků také jeho vyvolená. Nicméně postupně se nesourodá čtveřice sblíží, stmelí a vyřádí.

I když s obvyklým řáděním, pokud se vynechá zmíněný biologický odpad, to režisér a scenárista Arnaud Lemort zrovna nepřehání. Spíše naopak. Dlouho drží své hrdiny v deštivé Francii, kde dospělí vláčejí znuděné teenagery po návštěvách, a když je konečně dostane na Ibizu, buduje kolem nich idylickou turistickou reklamu pro majitele bezedných platebních karet.

Navíc vyjde najevo, že čerstvého maturanta nehnala na Ibizu touha po kratochvíli, nýbrž po někdejší spolužačce, kterou mu všichni pomáhají hledat, což je hodně kostrbatá záminka k místním toulkám.

Podobně jako ženino setkání s jejím dávným kamarádem, nynějším králem nočních klubů, za jehož asistence se prozkoumávají další atrakce ostrova.

Na rozdíl od Griswoldových však francouzské sestavě chybí jednak ztřeštěnost, jednak sebeironie. Potenciální otčím, jemuž mladí přezdívají Shrek – pozor, vtip číslo jedna, je vytáčí vyloženě fádními znaky. Rád poučuje, pouští si pamětnické kapely, chrápe a řídí opatrně. To je hodně málo, třebaže zkušený Clavier umí kolem sebe vytvořit vlezle žoviální trapno, kdy nejen náctiletí tiše obracejí oči v sloup.

Ibiza

Francie, 2019, 86 min

Režie: Arnaud Lemort

Scénář:

Hrají: Christian Clavier, Mathilde Seigner, Pili Groyne, Joey Starr, Olivier Marchal, Frédérique Bel, Louis-Do de Lencquesaing, Philippe Laudenbach, Xavier Robic, Blanca Jara, Monique Martial, Léopold Buchsbaum

Hodnocení­: 30 %

Trochu krotkého úsměvu poskytuje jejich generační slovník, třeba když poučují – pozor, vtip číslo dvě, že „to není punker, ale hipster“. Zato situační komika se buď nekoná vůbec, nebo se příliš zdlouhavě připravuje: jak asi může dopadnout tělnatý starší pán na hoverboardu čili kolonožce?

Kdo se těší na vzkaz – pozor, vtip číslo tři, má smůlu, leda by vzal zavděk ušmudlanou karikaturou ekologických snobů. To už je lepší kochat se přírodními krásami, plážovou módou a lenivou náladou, která zastoupí slibovanou „nejdivočejší jízdu“. Ovšem nejužitečnější je brát Ibizu jako doplňkové video k nabídce cestovních kanceláří.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

RECENZE: Pohádku Hodinářův učeň spasil zábavný padouch Viktora Preisse

Jakub Žáček, Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň

V premiérové české pohádce Hodinářův učeň, která právě vstupuje do kin, asi nebude vše v pořádku, pokud divák podvědomě...

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz