RECENZE: Kousek nebe s hereckým souhvězdím

  1:00aktualizováno  1:00
Každý povedený český film znamená radost, Kousek nebe těší dvojnásob. Romanci z kriminálu 50. let provází totiž i dvakrát těžší výchozí pozice. Při vší úctě k politickým vězňům, ani divák, který o zločinech komunismu nepochybuje, nemá moc chuti nechat se o nich poučovat zrovna v kině.
Kousek nebe

Kousek nebe - Táňa Pauhofová a Jakub Doubrava ve filmu Kousek nebe | foto: Falcon

Jenže Kousek nebe se zrádné půdě politického filmu vyhýbá takřka zázračně. Jeho průvodcem je míra, prostředkem čistota, cílem přirozenost a kompasem smích.

Kousek nebe

ČR, 2005, 88 min.

režie Petr Nikolajev

hrají Jakub Doubrava, Tatiana Pauhofová, Petr Forman, Zuzana Stivínová

Hodnocení­: 70 %

Režisér Petr Nikolaev jako by příběh scenáristy Jiřího Stránského rozložil na nejmenší součástky, vyhodil vše, co nesloužilo přímo podstatě nebo zrezavělo nánosem kýče, a ze zbytku složil s úzkostlivou přesností film, v jehož sympaticky útlém rozsahu není ani minuta navíc.

Aby bylo jasno: Kousek nebe nepřináší převratnou podívanou, neobjevuje nové filmařské Ameriky. Naopak nachází půvab tam, kde se nejhůře hledá, ve střídmosti tak přísné, že působí o to větší silou, v neustálém alchymistickém vyvažování napětí a lyriky, strachu a humoru, jehož výsledkem je samozřejmost.

Snad jen dvakrát se dostaví pocit, že tvůrci mohli zbrzdit či ubrat: když do přirozeného jazyka vpustí spisovný výraz a když podlehnou nutkání „dovysvětlit“, že děti hrající si pod šibenicí se ve vězení už narodily.

To je však čirá výjimka, jinak Kousek nebe vysvětlivky odmítá, častá posedlost filmařů až urážlivě popisnou srozumitelností je mu cizí. Naopak v každé složce, od úsporně podmanivé hudby po stejně vyrovnaně zkázněné herectví, si film hlídá nevtíravost jako neúplatný četník.

Pro herecké souhvězdí Kousku nebe by měl Český lev zřídit zvláštní kategorii. Objev plátna Jakub Doubrava coby nezdolný rebelský „Romeo“ sice zastiňuje „Julii“ alias Táňu Pauhofovou, která však zase dokáže jen výrazem tváře vmžiku prozářit svět za mřížemi.

A ostatní? To nejsou figurky, nýbrž osobnosti vzdor třeba jen pár větám. Petr Forman jako mlčenlivý glosátor, Josef Somr zálibně líčící vybrané lahůdky, úlisný donašeč Petra Vacka, tatíkovský Pavel Landovský s hesly Do práce jdem vesele, tváříme se radostně, dvě skvostné ženy, bachařka Lenky Vychodilové a „poctivá příživnice“ Zuzany Stivínové, zupácký Karel Zima a jeho opak Radek Holub, lékař Ondřeje Vetchého, shovívaví kmotři romance Vladimír Javorský a výtečný Pavel Zedníček...

Také zásluhou herců se všednodennost dramat i drobných vítězství odívá do humoru, který rázně pohřbí estrádičky Černých baronů. Smích Kousku nebe se prodere na světlo při procesu, kde hrdina němohrou zkoumá, zda dostane provaz, nebo v působivé, mrazivě thrillerové scéně se psy. Ale také v poetickém výjevu na střeše, jehož gesto volnosti s rudou hvězdou v pozadí jako by přeneslo symbol Titaniku do 50. let, či v akčním baletu romantického hazardéra na laně.

Kdykoli zahrozí sentiment, třeba nad fotografiemi, zaplaší jej úsměv: na další fotce vypadá milovník opravdu příšerně. A naopak, když je nejpříjemněji, oknem se připomene syrová poprava. Ani to naplnění lásky není jednoznačné - a tím film vyhrává.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Seriál Rodáci nevznikl na zakázku strany, řekl Jiří Adamec Za scénou

Režisér Jiří Adamec v kulturním magazínu Za scénou

Film Léto s gentlemanem je celovečerním filmovým debutem režiséra Jiřího Adamce, jinak známého televizního tvůrce. Na...

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

BMW X5 4.8 i 2007 · 4X4, Automat
BMW X5 4.8 i 2007 · 4X4, Automat

r.v. 2007, naj. 156 848 km, benzín
330 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz