Nova bude měřit inteligenci lidí

  • 35
Jsou chytřejší blondýny, policisté, studenti nebo sami diváci? Odpověď slibuje zábavný pořad IQ test národa 2003, na nějž Nova zakoupila zahraniční licenci a jehož premiéru uvede 24. května. Už nyní se však mohou na internetu registrovat lidé, kteří se chtějí do hry zapojit. „Je to programová událost roku,“ věří mluvčí Novy Petr Kostka. „Není to špatný pořad, ale jde tam více o show než o vědomosti,“ naznačuje Richard Medek z České televize, proč práva k IQ testu nekoupila veřejnoprávní stanice.

Nápad se zrodil v nezávislé amsterdamské televizní společnosti Eyeworks: v lednu 2001 otestovala jako první holandský národ. „Pořad zaznamenal nebývalý ohlas a od té doby si ověřili jeho přitažlivost v Nizozemsku třikrát, v Německu a v Belgii dvakrát, vysílal se v britské BBC, ve Španělsku, Francii či v Austrálii,“ říká dramaturg Novy Rostislav Uher.

Šéf zábavy Ivan Rössler si podstatu hry vyzkoušel na vlastní kůži v Amsterdamu: „Nikdy bych nevěřil, že dokážu koukat dvě hodiny na graficky zpracované otázky, někdy s obrázky, se čtyřmi variantami odpovědí a že se budu v daném čase snažit jednu z nich vybrat. Ale uteklo to jako voda, pobavili jsme se a bylo to velice napínavé,“ vypráví.

Pořad má dva moderátory (Mirku Čejkovou a Dalibora Gondíka), dvě části (otázky a výsledky) a také dvě kolbiště (na obrazovce a v domácnostech). Ve studiu soutěží sedm skupin, například populární tváře, blondýnky, policisté, úředníci či dvojčata. Diváci mají řadu možností, jak se zapojit, od internetu přes textové zprávy SMS po telefonáty do studia nebo si jen doma zaznamenají své body, případně si mohou vsadit podle vypsaných kurzů na vítěze.

„Show mísí prvky zábavnosti a vědy. Test připravují odborníci z Mensa klubu, sdružujícího lidi s vysokou inteligencí, přináší přesné výstupy a statistiky, ale zároveň se vše děje v uvolněné náladě,“ říká Rössler. Přidává se i prvek zvědavosti. Lidé si kromě vlastní inteligence chtějí ověřit, je-li chytřejší známá modelka, nebo zpěvák, ale také třeba fanoušci Slavie, či Sparty, ženy, či muži, Pražané, či Brňané.

Němečtí lékaři zvítězili s průměrným IQ 125 před právničkami a taxikáři, holohlaví byli chytřejší než tanečnice, ze spolkových zemí bylo nejvýše Šlesvicko-Holštýnsko a nejníže Durynsko. V Británii vedli žebříček učitelé, nejhůře, pod hranicí průměru 100 IQ, tam skončily tři skupiny: dvojčata, blondýny a celebrity.

Co dosud televize zjistily?

Všude ve světě měl pořad značný ohlas, ať ho vysílaly komerční stanice, jako v Německu, ve Španělsku či ve Francii, nebo televize veřejné služby, jako v Norsku, Belgii či ve Velké Británii. Proč o tak zajímavou licenci neusilovala Česká televize?

„Viděl jsem IQ test na festivalu televizní zábavy v Montreax a líbil se mi, nepopírám. Ale na druhou stranu se nedejme zmást tím spojením IQ v názvu. To není hra pro lidi z Mensy ani vědomostní soutěž typu Deset stupňů ke zlaté. Je postavena tak, aby si nejširší vrstvy ověřily, že jsou vlastně chytré. Kdo by se taky díval celý večer na pořad o tom, jaký je hlupák,“ líčí šéf zábavy ČT Richard Medek. „Takže bychom mohli IQ test koupit, ale s rizikem výtek, že vysíláme nepříliš kultivovanou, spíše přízemní zábavu, proloženou písničkami,“ dodává.

IQ test už byl prodán do osmnácti států. Stanice buď jeho každoroční opakování doplňují častějšími pořady, jež diváky předem „cvičí“ k lepším výsledkům, nebo kromě inteligence národa testují i jiné jeho vlohy, třeba sexualitu, zdraví či smysl pro humor.

Jedním z moderátorů nového zábavného pořadu IQ test národa 2003 bude Mirka Čejková.

,