Němci natáčí gigantický thriller Parfém

  12:24aktualizováno  12:24
Nejdražším německým filmem se stane Parfém: Příběh vraha. Adaptace románu o muži, kterého posedlost vůní dožene k vraždě, bude stát 50 milionů eur.

Parfém: Příběh vraha - Tykwer, Eichinger, Hoffman - Protagonisté filmu Parfém: Příběh vraha - (zleva) producent Bernd Eichinger, režisér Tom Tykwer a herec Dustin Hoffman | foto: Profimedia.cz

Snímky k filmu najdete ve fotogalerii.

Knižní bestseller si získal miliony čtenářů po celém světě včetně Česka. Příběh, pro který se podařilo získat hollywoodskou legendu Dustina Hoffmanna nebo charismatického Alana Rickmana, se natáčí v okolí Barcelony. Její uličky budou představovat Paříž 18. století.

Filmaři zavítají také do francouzské Provence či do mnichovských filmových studií Bavaria Studios. Naplánováno je 75 natáčecích dní. Do kin má film přijít příští rok v září. Točit se začalo v červenci. Režie se chopil německý tvůrce Tom Tykwer, který se do povědomí českých diváků zapsal hlavně snímkem Lola běží o život.

Román současného německého autora Patricka Süskinda se v roce 1985 stal bestsellerem, ve světě jej vyšlo 15 milionů exemplářů. O práva na zfilmování se ucházelo mnoho režisérů, ale Süskind odolával. Až v roce 2001 práva prodal německému producentovi Berndu Eichingerovi, údajně za údajně deset milionů marek, tedy pět milionů eur.

Eichinger pak dva roky vyjednával s renomovanými americkými režiséry, mimo jiné Ridleyem Scottem nebo Timem Burtonem, zkoušel pro materiál získat hollywoodská studia a nechával zpracovat scénáře. Nakonec převedl práva k filmu na svou firmu Constantin a k překvapení filmové branže angažoval jako režiséra Tykwera.

Na první pohled nemají nic společného. Zároveň žoviální, okouzlující i arogantní šestapadesátiletý Eichinger si v branži udělal jméno mezinárodními koprodukcemi zfilmovaných literárních děl a vydělal jmění na produkování německých komedií.

Čtyřicetiletý Tykwer je intelektuální kinofil, jeho jméno stojí za nezávislými filmy jako Nebe nebo Princezna a bojovník. "Od počátku jsme si rozuměli. V Tomových filmech je něco vizionářského, něco strhujícího, aniž přehání," chválí režiséra Eichinger.

O spolupráci s Tykwerem stál i Dustin Hoffmann, který ztvární pařížského výrobce parfémů Giuseppa Baldiniho. "Zavolal jsem Tomovi po Princezně a bojovníku. V mládí jsem dva roky pracoval v blázinci a Tomův film je pro mě nejlepším portrétem duševně narušených, jaký jsem kdy viděl. Neuměl jsem si vůbec představit, že to byli herci, myslel jsem, že jsou to skuteční pacienti," řekl Hoffmann týdeníku Focus.

Než se začalo točit, museli tvůrci zpracovat scénář a obsadit role. Na tom se natáčení zadrhlo, původně mělo začít už v létě 2004. Tykwer ale nemohl najít vhodného představitele hlavní role. Jednal s téměř všemi mladými hollywoodskými herci od Orlanda Blooma přes Tobeyho Maguira a Jude Lawa až k Leonardovi DiCapriovi.

Nakonec v Londýně objevil čtyřiadvacetiletého neznámého herce Bena Whishawa, který jej strhl divadelním ztvárněním Hamleta. Jako Jean-Baptiste Grenouille musí plaše působící mladík "utáhnout" celý film, je totiž skoro v každém záběru.

"Napínavé je pochopit Grenouilla nejen jako krvavého vraha, ale i jako člověka, přestože určitým způsobem autistického," tvrdí Whishaw. I podle Tykwera se budou diváci moci s hlavním hrdinou ztotožnit. "Grenouilleův konflikt je univerzální. Je osamělý a touží po uznání. A má ojedinělý talent, geniální čich, který částečně zneužívá, aby dosáhl svého," vysvětluje režisér.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Najdete na iDNES.cz