Herečka roku. Martha Issová Za scénou převzala televizní cenu iDNES.cz

  14:57aktualizováno  23. ledna 11:23
Na jaře loňského roku Martha Issová zazářila v roli Marie Šlachtové v televizní minisérii Dukla 61 režiséra Davida Ondříčka. Redakce iDNES.cz se jí za její výkon rozhodla udělit cenu Herečka roku, kterou převzala z rukou filmové kritičky Mirky Spáčilové v pořadu Za scénou.

„Bylo to velmi intenzivní. Měla jsem pocit, že Dukla 61 překročila hranici filmového a televizního světa. Byl to zásah celospolečenský, do všech možných pater a skupin společnosti. To je v dnešní době, kdy vnímám mezi lidmi určité rozdělení, přínosné. Je to důvod, proč si myslím, že umění má sílu,” okomentovala Issová úspěch minisérie.

Fotogalerie

„Zastavovali mě kolemjdoucí venku i před domem. Přicházely mi maily od lidí, co měli někoho z rodičů v dole a prošli si podobně temnými příběhy. Jedna paní mi dokonce řekla, že jsem jí připomněla babičku,” vzpomíná Issová na loňský květen a červen, kdy ČT Duklu 61 vysílala.

Filmová kritička Mirka Spáčilová odůvodnila rozhodnutí redakce udělit cenu právě Marthě Issové takto: “Usnadnila jste nám práci. Každý rok čekáme, jestli se objeví v televizi něco tak výjimečného, aby si to cenu zasloužilo. A díky vám jsme od jara věděli, že je vymalováno.”

Dukla 61 připomíná důlní neštěstí, které se odehrálo 7. července 1961 v Havířově. Největší poválečná důlní katastrofa si vyžádala 108 obětí. Příběh sleduje rodinu Šlachtových, ve které na Dole Dukla pracuje osmnáctiletý syn i otec v podání Oskara Hese a Marka Taclíka. Pevnou ženskou rukou však domácnosti vládne Marie Šlachtová v podání Issové.

Bude oštěpařkou

Od letošního dubna Marthu Issovou čeká natáčení filmu Zátopek, který bude stejně jako Duklu 61 režírovat David Ondříček. Ve snímku ztvární Danu Zátopkovou. Hod oštěpem začíná Issová trénovat tento týden. „Jsem domluvená s Rudolfem Černým, který trénuje třeba Báru Špotákovou. Když jsme se loučili před čtyřmi lety, kdy se musely zastavit práce na filmu, tak jsem dohodila dvacet metrů,” říká.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Logo pořadu Za scénou

Trénink jako náročný nevnímá. „Mám ráda sport. Už jako dítě jsem na něj měla talent. Je to pro mě radostné. Jen je u oštěpu těžké, že je to dost jednostranný pohyb,” vysvětluje.

Emila Zátopka ve filmu ztvární Václav Neužil, se kterým Issová dlouhá léta hraje v Dejvickém divadle, televizi i filmu. „Jsem ráda, že je to Václav. Jejich rodinu beru jako prodloužení mé rodiny. Je to pro mě komfortní,” říká. Nejnověji se společně objeví v seriálu Zkáza Dejvického divadla, ve kterém si jednotliví členové souboru zahrají sami sebe.

V Dejvickém divadle má Martha Issová angažmá od roku 2006. „Vnímám to divadlo jako fenomén. Poměrně rychle se povedlo z něj vytvořit místo, kam proudí davy lidí a o kterém se mluví jako o zázraku,” říká. Zkáza Dejvického divadla má premiéru na České televizi 4. března.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Sheldon odhalí v uplakané romanci Zlo s lidskou tváří

Z filmu Zlo s lidskou tváří

Podle odhadů jich zabil stovku, k třiceti vraždám mladých žen se Ted Bundy doznal a skončil na elektrickém křesle. V...

VIDEO: V Cannes vítají Tarantinovu novinku Tenkrát v Hollywoodu

Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

U příležitosti své světové premiéry v hlavní soutěži festivalu v Cannes zveřejnil snímek Quentina Tarantina Tenkrát v...

Nejradši mám střeva, říká Pavlátová. Pitvá se animovaný pohled burkou

Z příprav filmu Moje slunce Maad

Za Repete má Zlatého medvěda z Berlinale, za Řeči, řeči, řeči... oscarovou nominaci, s Tramvají vyhrála v Annecy. Po...

Najdete na iDNES.cz