Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Indiana Jones oživil legendu o lebkách zkázy

  13:25
Existuje legenda, podle níž dávní Mayové vlastnili 13 křišťálových lebek, které - pokud se shromáždí na jednom místě - mají moc zachránit Zemi. Tento podivný a fantastický příběh inspiroval nejnovější filmové dobrodružství Indiana Jonese.
Indiana Jones a Království křišťálové lebky - Shia LeBeouf a Harrison Ford

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - Shia LeBeouf a Harrison Ford - snímek z filmu | foto: Profimedia.cz

Odborníci dnes odmítají stovky existujících křišťálových lebek coby padělek vyrobený patrně obchodníky se starožitnostmi v 19. století. Ale mayští kněží uctívají lebky dokonce i dnes a opravdoví "Indiana Jonesové" po nich pátrají po celém světě, napsala agentura AP.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky - plakátZatím není jasné, na které verzi existujících legend je postaveno čtvrté pokračování dobrodružství neohroženého archeologa, které se pod názvem Indiana Jones a království křišťálové lebky objeví v kinech 22. května.

Zápletka snímku - prvního od roku 1989, kdy měl premiéru snímek Indiana Jones a poslední křížová výprava - se nicméně točí kolem snahy o nalezení lebek dřív, než se to podaří Sovětům.

Indiana Jones a království křišťálové lebky

Kšeftování s "relikviemi"
Většina z děje filmu se odehrává v Peru, ale společnost Paramount, která snímek distribuuje, zmiňuje v průvodních informacích ke snímku nejen mayskou legendu, ale také křišťálovou lebku, která byla údajně nalezena v mayských rozvalinách v roce 1924.

Je známá pod označením "lebka zkázy", ale její původ není prokázán. Ve skutečnosti jen hrstka z existujících křišťálových lebek může doložit původ sahající za rok 1860, kdy Evropu zachvátila horečka po předhispánských relikviích.

Francouz Eugene Boban, obchodník s antikvitami s pestrou minulostí a pochybnými politickými konexemi, si v Mexiku založil obchůdek poté, co Francie vtrhla do Mexika. S lebkami nakonec obchodoval mezi New Yorkem, Paříží a hlavním městem Mexika.

Kupující byli obvykle ponecháni ve víře, že křišťálové lebky jsou dílem Mayů, jejichž civilizace dosáhla vrcholu v letech 300 až 900 našeho letopočtu. Ale z dokumentovaných nalezišť zatím nebyla žádná křišťálová lebka vytažena.

V zajetí víry
Někteří věří, že lebky mohou vydávat a soustřeďovat světlo, že se s nimi dá věštit či dokonce ovlivňovat mimozemské síly. V současnosti se tato víra soustřeďuje v džunglích v jižním Mexiku v oblasti Lacandón, kde žijí poslední neasimilovaní Mayové, z nichž někteří stále lebky uctívají.

kněz K'in García během obřadu na počest křišťálové lebkyVe stínu zřícenin Palenque kněz K'in García máchá kadidlem s doutnající kopálovou pryskyřicí a třímá nad hlavou těžkou křišťálovou lebku během obřadu na počest mayského boha stvoření.

García, syn nejváženějšího z místních starších, věří, že lebka má zvláštní moc, včetně schopnosti zahnat nemoci a zastavit kácení deštného pralesa. "Když jsem v noci sám, tak kolem druhé ráno začne zářit a vydrží to tak minutu," říká García. Lebku mu prý dali místní, a i když věří, že je velmi stará, neví, odkud pochází.

Pochyby antropologů
Tisíce kilometrů odtud ve Washingtonu uchovává jednu z lebek Jane MacLarenová Walshová ve své kanceláři ve Smithsonian Institute, ovšem pochybuje, že dávní Mayové kdy takové lebky měli.

Mayští kněží z Palenque uctívají křišťálovou lebkuCoby antropoložka a vášnivá badatelka v oblasti starožitností strávila více než desetiletí studiem nejznámějších lebek, včetně těch, které do expozic před zhruba stoletím zařadilo Britské muzeum či pařížské Musée du quai Branly.

Podle ní se lebky stylizací nepodobají předhispánským zpodobněním mrtvých hlav a často jsou na nich patrné mikroskopické stopy řezbářských nástrojů, které v předhispánském období americké kultury neměly.

"Žádná z nich není starodávná," říká Walshová. A co se jejich nadpřirozených schopností týče, suše dodává: "V hodně velké blízkosti jedné z nich sedím posledních 16 let a nic z toho, co lidé popisují, jsem nezaznamenala." Britské muzeum uchovává křišťálovou lebku víceméně jako kuriozitu a její původ uvádí jako "patrně evropský, 19. století".

Z muzea ke světovému míru
Je ovšem možné, že napodobeniny byly inspirovány dvěma křišťálovými lebkami, které vystavuje uznávané Národní antropologické muzeum v mexickém hlavním městě. Jsou menší a méně pečlivě vyřezávané než ty, které uchovávají evropská muzea. Kurátoři je zařadili do sbírek Aztéků a státu Oaxaca a muzeum je označuje za pozdní předhispánské či raně koloniální.

Křišťálová lebka v Národním antropologickém muzeu v Mexico CityLegendy kolem lebek ale nepřestávají přitahovat nové stoupence. Příslušníci hnutí new age spojili lebky s vírou, že odpočet mayského kalendáře končí 21. prosince 2012, kdy dosáhne vyvrcholení cyklu dlouhého 5126 let. Podle jejich teorie je třeba k tomuto datu shromáždit všech 13 křišťálových lebek, aby se svět nevychýlil ze své osy.

"Osobně cítím, že tyto lebky nyní vycházejí na povrch, protože lidstvo potřebuje informace, potřebuje jejich energii. Ony samy zřejmě cítí, že je třeba, aby nám pomohly stvořit světový mír," říká třiapadesátiletý Joshua "Illinois" Shapiro, samozvaný hledač tajemství křišťálových lebek, který pořádá tematické zájezdy a přednášky.

Shapiro při jejich hledání procestoval celý svět a věří, že nás spojují se znalostmi dávných světů, jako byla například mayská civilizace; ale také se zmizelou Atlantidou či mimozemšťany. "A navíc, já jsem nosil klobouk Indiana Jonese dávno před tím, než filmaři začali uvažovat o zapojení křišťálových lebek do filmu s Indym," dodává jeho reálný dvojník.

Autor:

Zachránil Jiřině Bohdalové život, říká Jiří Strach o profesoru Neužilovi

  • Nejčtenější

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

15. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:20

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

14. května 2024,  aktualizováno  14:13

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kdo může soudit falešnou Svatou? Nejlepší dar pro Bohdalovou

19. května 2024  21:35

Premium Ošidil se, kdo premiérové drama ČT Svatá vzdal kvůli anotaci sdělující, že hrdinka v podání Jiřiny...

Kolegové se po mně vozili, ale zpětně jsem za to vděčný, říká Filip Kaňkovský

14. května 2024

Premium Kvůli vrozené oční vadě se stal prototypem záporňáků. Seriál Zoo však spektrum jeho rolí obohatil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

Tím, co jsem si prožil, mám posunuté hranice, říká autor queer bestsellerů

21. května 2024

Premium Románová prvotina Rozložíš paměť katapultovala Marka Torčíka na tuzemské literární nebe. Syrová...

GLOSÁŘ: Hudební cesta z bukolické krajiny až do spárů Ohnivého anděla

21. května 2024  14:50

Ve své první třetině Pražské jaro nabídlo křehký tanec nymf a pastýřů, ale i satanské orgie. O...

VIDEO: Druhý Rod draka hlásí válku. Jednu na obrazovce a druhou za ní

21. května 2024  12:30

Konec léta 2022 se nesl ve znamení takzvané „streamovací války“. Tehdy se totiž téměř současně...

KOMENTÁŘ: Pozor, v Hamletovi běhá duch! Absurdní trend ponižuje umění

21. května 2024

Premium Zažíváme dobu vskutku pořádně praštěnou. Na jedné straně se umělci předhánějí v nápadech, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....