Herz touží, aby Irglová vzala roli naivní pošťačky

  10:43aktualizováno  10:43
Režisér Juraj Herz více než dva roky chystá hororově laděný film Dveře do temnoty podle scénáře Martina Němce. Pro hlavní mužskou roli si vyhlédnul Ivana Fraňka, který se loni objevil v Tajnostech Alice Nellis. Ústřední ženskou roli chce svěřit oscarové hudebnici Markétě Irglové.

Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky Bečvy - Valašské Meziříčí (10. března 2008) | foto: Jan KarásekMF DNES

O tom, že Herz touží obsadit Fraňka, jenž žije 16 let ve Francii, vědí filmoví fanoušci už od karlovarského filmového festivalu 2006. O Irglové režisér uvažoval ještě předtím, než začala sbírat ocenění za roli v irském snímku Once.


Juraj Herz

Režisér natočil v roce 1968 Spalovače mrtvol, který se dodnes promítá na nejrůznějších přehlídkách. Od té doby inklinoval k žánru thrillerů a hororů, ale doba mu nepřála. "Upír z Feratu z roku 1982 byl jen částečným návratem, neboť mi cenzura zasahovala do scénáře i hotového filmu," uvedl režisér, který "kýble krve" a sadistické scény v hororech odmítá. Jeho nový inteligentní horor by neměl vyhnat publikum z kina, ale přibít je na židle.


"S Markétou stále vyjednáváme. Scénář se jí velmi líbil, odmítla kvůli tomu jiné věci," řekl režisér a dodal, že se mu Irglová zdá pro chystanou roli ideální představitelkou.

Režisér Juraj Herz s manželkou TerezouUznává, že situace po udělení Oscarů a plný kalendář Irglové může postup prací trochu zdržet. "Jsme s ní neustále ve styku a doufám, že to dopadne dobře," dodal Herz.

Irglová má hrát naivní pošťačku
Dlouho však čekat nemůže, protože je vázán také časovými možnostmi Ivana Fraňka, který hraje ve francouzských, italských a španělských filmech.

Původem plzeňský herec je Herzovi sympatický i tím, že třicet let po něm v Praze absolvoval loutkářství. "Vše záleží na tom, jak se nám povede dát je dohromady," dodal Herz, který chce s natáčením začít na podzim.

popisek Píseň Falling Slowly zabodovala
Irglová s Hansardem získali Oscara

K roli, kterou by měla Irglová v tomto snímku ztvárnit, poznamenal, že potřebuje naivní vesnickou dívku. Pošťačku, která vypadá a je celý film "naprosto nevinná a jednoduchá".

Markéta Irglová je v těchto dnech v Londýně. "Odtamtud se vrací do Irska a pak jede do Ameriky," řekl její otec Marek Irgl. Potvrdil, že celá věc je v jednání.

Oscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseňOscar - Markéta Irglová a Glen Hansard přebírají od Johna Travolty cenu za nejlepší filmovou píseňOscar - Glen Hansard a Markéta Irglová s cenou za nejlepší filmovou píseň

"Ovšem v tuto chvíli je Markéta ve vleku akcí spojených s filmem Once i s Oscary. Dosud ještě totiž s Glenem Hansardem nenavštívili všechny oblasti, kde se měli objevit," uvedl. Podle něj zatím jeho dcera stále neví, zda to časově zvládne. "Smlouva zatím stále není podepsána," dodal Irgl.


Scénář Martina Němce

Scénář, který napsal zakladatel skupiny Precedens Martin Němec, se odehrává v několika časových rovinách, včetně dávné minulosti. Mladý charizmatický muž opouští velkoměsto a stěhuje se do starého domu na samotě nedaleko vesnice, ve které bydlel jako děcko. Klid naruší nečekaný vztah s místní dívkou a návrat hlavního hrdiny k jeho vášni - malířství.

Chmurná atmosféra místa na něj doléhá stále víc. Zjišťuje, že se v okolí v průběhu věků děly kruté události spojené s tajnými obřady i s vraždami nacistů na sklonku války. Zapomenutá tajná místa mu evokují zneklidňující vzpomínky z dětství.

Němec prý chtěl složit hudbu k filmovému hororu, ale nikdo takový žánr nepřipravoval. Proto scénář napsal sám a před 12 lety s ním zvítězil v soutěži dnes už neexistující Nadace Miloše Havla. Měl ho režírovat Vladimír Michálek, ale po odstoupení sponzora z natáčení sešlo. Němec namaluje i obrazy, které se ve filmu objeví.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz