"And the Oscar goes to... Excuse me... Glen Hansard and Marketa Irglova for Falling Slowly from Once," přečetl John Travolta vítěze kategorie nejlepší filmová píseň.
"To je úžasné, co tady vlastně děláme? Natočili jsme ten film na dvě ruční kamery za tři týdny. Díky, že jste ho brali vážně. Díky, díky! Dělejte dál umění," řekl Hansard, který v děkovacím limitu Irglovou nepustil ke slovu.
Nebylo to úmyslně; když totiž poodstoupil od mikrofonu a Markéta se nadechla, režisér spustil znělku, kterou každý děkovný výstup končil.
Po reklamní pauze ale moderátor večera Jon Stewart překvapivě proti oscarové etiketě pozval Markétu, podle dostupných zdrojů nejmladší vítězku oscarové kategorie nejlepší filmová píseň v historii, zpět na jeviště.
Děkovné řeči Glena Hansarda a Markéty Irglové
"Cena je důležitá nejen pro mě, ale pro všechny nezávislé hudebníky a umělce, kteří většinu času zápasí... Fakt, že tady dnes stojíme a můžeme držet Oscara, dokazuje, že ať jsou vaše sny jakékoliv, mohou se splnit. A je to spravedlivé vůči těm, kteří se odvažují snít a nevzdávají se," řekla česká písničkářka, oděná do černých elegantních šatů.
Výzvou k návratu na scénu byla překvapena stejně jako ostatní. "Když jsem přišla do zákulisí, řekli, že mě zase přivedou zpátky," popsala situaci. "Bylo to skvělé, dostat tuto možnost. Jsem jim za to velmi vděčná."
Producent Oscarů Gil Gates vysvětlil nedopatření tím, že režisér ceremoniálu se v okamžiku, kdy Hansard domluvil, nedíval na scénu a dal pokyn orchestru, aby začal hrát. Určitě ji nechtěli poškodit, řekl. "Požádal jsem Jona, aby ji přivedl zpátky. Byl to velmi emocionální okamžik," řekl producent.
Moderátor Stewart na závěr ještě přidal historku, kterak Irglová s Hansardem v zákulisí při fotografování "blbli" s čerstvě nabytými soškami. "Glen říkal: ‚Dejme je k sobě, jako že si dávají pusu.‘ Ona mu odvětila: ‚Ale vždyť jsou to dva kluci.‘ A Glen: ‚Ale tohle je Hollywood!‘"
Jen krátce předtím na pódiu v hollywoodském Kodak Theatre, vyzdobeném variacemi různých kytar, duo naživo zahrálo zkrácenou verzi svého hitu.
Irglovou s Hansardem doprovázel symfonický orchestr, jenž řídil dirigent Bill Conti. Píseň uvedl herec Colin Farrell.
Falling Slowly živě na Oscarech
V záplavě gratulací, které česko-irský pár obdržel, Hansarda nesmírně potěšila textová zpráva od Bona, frontmana světoznámé irské kapely U2.
"Dostat od něj textovku je ta nejskvělejší věc, která se Irovi může přihodit," citovala agentura AP Hansarda, který se s Irglovou po skončení ceremoniálu vydal na tradiční guvernérský bál pro vítěze a nominované.
Filmoví akademici dali přednost Falling Slowly v podání obou autorů, kteří také ve snímku ztvárnili hlavní role, před třemi skladbami z velkofilmu Kouzelná romance a gospelu ze snímku August Rush.
Oscar pro Irglovou s Hansardem završil úspěšné tažení nízkorozpočtového filmu Once režiséra Johna Carneyho, které začalo loni vítězstvím na nezávislém festivalu Sundance. Za píseň Falling Slowly duo poté dostalo třeba cenu Americké asociace filmových kritiků BFCA či americkou cenu pro nezávislé filmy Spirit Award.
Nejvíce cen - čtyři - posbíral na Oscarech film Tahle země není pro starý, který patřil k favoritům letošního ročníku s osmi nominacemi. Vyhrál v kategoriích film roku, nejlepší režie, adaptovaný scénář a herec ve vedlejší roli.
ČTYŘI OSCARY PRO KRIMI THRILLER vládl film Tahle země není pro starý |
Více českých radostí
Další drobnou českou radostí může být Oscar pro nejlepší zahraniční film, kterým se stala rakouská Ďáblova dílna režiséra Stefana Ruzowitzkého.
Na scénáři příběhu o největší padělatelské operaci nacistického Německa se podílel spisovatel Adolf Burger žijící v Praze.
K českým kořenům se hlásí i pražský rodák Jan Pinkava, který se na pětkrát nominovaném Ratatouille podílel jako spolurežisér a pracoval i na scénáři. Příběh o kryse, která se touží stát šéfkuchařem v Paříži, získala sošku za nejlepší animovaný film.
A do třetice - nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Marion Cotillardová za film Edith Piaf, který vznikl i díky české koprodukci, a uchází se tak o několik Českých lvů.
"Tolik vám děkuji a jsem šťastná za to, jak jste otřásli mým životem. Děkuji životu, lásce a jsem ráda, že v tomto městě skutečně žijí andělé," řekla dojatá Cotillardová. Je teprve druhou zahraniční vítězkou hlavní kategorie, první se před lety stala Sophia Lorenová.
KDO SE RADOVAL NA OSCARECH kompletní přehled vítězů a nominací |