Celkem 382 jmen uznávaných osobností již obsahuje unikátní videobanka GEN – Galerie elity národa, kterou před pětadvaceti lety začala pro Českou televizi připravovat společnost Febio. Po třech předchozích sériích se nyní uzavře i čtvrtá, vysílaná od loňska a věnovaná oslavám sta let republiky.
Završí ji symbolicky portrét šestadevadesátileté olympioničky, legendární oštěpařky Dany Zátopkové. „K natáčení svolila po téměř dvou letech přemlouvání a prokázala, že přes určité pohybové potíže má stále vitalitu, humor a nadhled. Navíc se tu objeví i dosud neviděné archivní záběry včetně proslovu Zátopkové ke smrti Jana Palacha,“ shrnul autor projetu Fero Fenič.
Ojedinělý cyklus připojil ve čtvrté sérii bezmála sto dílů o mimořádných rodácích s mezinárodním přesahem. Nejvíce z nich, skoro třetinu, tvořili umělci, následovali vědci a sportovci, slovo však dostali i voják, cestovatel nebo šlechtic.
O premiérové životní osudy 25 žen a 73 mužů se podělilo 61 tvůrců. Vedle zavedených dokumentaristů v čele s Martinem Štollem, jenž natočil pět epizod včetně Zátopkové, si žánr poprvé vyzkoušeli Jiří Mádl, Jakub Špalek, David Černý či Ondřej Gregor Brzobohatý.
Kdo z osobností, které odmítly natáčení svého portrétu pro GEN, vám bude nejvíce chybět?
A znovu platilo, že čtvrthodinové profily pro nedělní večery poutaly diváckou pozornost. Některé porážely svou sledovaností i konkurenční pořady komerčních stanic a dvě filmové podobizny, jmenovitě Hany Zagorové ve Feničově režii a Bohdana Pomahače očima Heleny Třeštíkové, dokonce přesáhly hranici milionu diváků.
Rekordy čtvrté řady cyklu GEN* Nejstarší z osobností: Dana Zátopková (96 let), o rok mladší Zdeněk Sternberg * Nejmladší z osobností: Petra Kvitová (28 let), o dva roky starší Markéta Irglová * Nejsledovanější portréty: Hana Zagorová, Bohdan Pomahač (oba přes milion diváků) * Nejstarší režisér: Dušan Trančík (72 let) * Nejmladší režisér: Jiří Mádl (32 let) |
Věkový rozdíl mezi nejstarší zástupkyní premiérové řady Zátopkovou a nejmladší Petrou Kvitovou činil 68 let, do kolekce „rodinných“ dílů, které točí děti o svých rodičích, zase přibyla Olga Sommerová. A stejně jako v minulých letech někteří oslovení natáčení svého portrétu odmítli. „Patří k nim třeba Barbora Špotáková, Gabriela Beňačková, Jan Švankmajer nebo Jan Svěrák. Jiní, například Karel Roden nebo Ivana Trumpová, na naši nabídku ani nereagovali,“ shrnuje Fenič statistiku končící série.
Znamená i konec celého projektu GEN? „Myslím, že je stále nutné připomínat, kdo jsou nositelé skutečných hodnot národa,“ odpovídá Fero Fenič. „Takže pokud budu naživu, rád bych stávající databázi třeba zase za deset let doplnil ještě pátou sérií. Líbilo by se mi, kdyby celá galerie dosáhla počtu pěti set jmen.“