ČT stáhla kritizovaný pořad o záhadách Detektor

  16:39aktualizováno  16:39
Česká televize zastavila vysílání pořadu o záhadách ze světa vědy, umění a společenského života s názvem Detektor. Cyklus vyvolal řadu negativních reakcí a kritik.

"Cyklus se pozastavuje. O jeho dalším možném vývoji se v současné době diskutuje. ČT bude milovníky pořadů o tajemstvích a záhadách včas informovat buď o obnovení série, nebo o přípravě pořadu podobného," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Podle kritiků pořad, který veřejnoprávní stanice vysílala od 8. ledna každé úterý ve 22:10, nabízí ničím nepodložené domněnky a výmysly. Na pořad přišla i řada stížností Radě České televize.

Rada pro popularizaci vědy Akademie věd ČR v otevřeném dopise konstatovala, že Detektor "je tím nejpokleslejším pořadem, jaký ČT v posledních letech vysílala".

Detektor podle rady zcela popírá metodu kritického myšlení a předkládá divákům nesmyslná tvrzení různých ezoteriků a psychotroniků, šéfredaktorů a publicistů, aniž jsou jejich periodika blíže určena, která většinou nejsou podložena žádným faktem.

Podle vědců z Akademie věd ČR si zase autoři pořadu mnohé záhady vymýšlejí, k jejich rozvinutí používají ezoteriky a další nejrůznější pseudovědce, přičemž k navození údajné objektivity zneužívají skutečné odborníky a seriózní novináře. Někteří z nich, například ředitel laboratoře z Prahy-Běchovic Václav Sklenička či novinář Karel Pacner, se od svého účinkování v pořadu posléze distancovali.

Také Český klub skeptiků Sisyfos pořad kritizoval. "Pořad Detektor obsahuje neověřené, zavádějící a doslova lživé informace, uváděné do souvislostí, které záměrně matou českou veřejnost," napsali na počátku února zástupci klubu Sisyfos ve stížnosti určené Radě ČT s tím, že obsah nejen prvního, ale i dalších do té doby odvysílaných dílů pořadu je "výsměchem metodě kritického vědeckého myšlení".

ČT Detektor anoncovala jako pořad "o tajemstvích a záhadách kolem nás, který vedle ověřených faktů předkládá k zamyšlení i další mnohdy neuvěřitelné hypotézy".

Odvysílala zhruba deset dílů, v nichž například předestřela hypotézy o tom, že tunguzský meteorit na zemský povrch vůbec nedopadl, neboť jej nad zemí sestřelil vědec a vynálezce Nikola Tesla obrovským proudem energie.

Jiné díly se věnují pokusu o zneviditelnění americké válečné lodi Eldridge v roce 1943 a jejímu údajnému přenosu v čase či údajným záhadám kolem posledního rukopisu českého spisovatele Ludvíka Součka. Hlavními náměty dalších dílů bylo UFO, kruhy v obilí, Staroměstský orloj či tajné zbraně německé nacistické armády.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

VIDEO: Herci Dejvického divadla zvou do kina na vlastní zkázu

Seriál Zkáza Dejvického divadla v kinech

Ještě než České televize nasadí od 4. března do vysílání seriál Zkáza Dejvického divadla, mohou si všech šest dílů...

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz