„Můj největší dík patří Petru Václavovi, se kterým jsme posledních dvanáct let na tomto filmu pracovali... Mám velkou radost, že tu dnes mohu být s takovou řadou talentovaných lidí,“ prohlásil Jan Macola, producent filmu Il Boemo, který si vysloužil celkem šest Českých lvů včetně těch v hlavních kategoriích nejlepší režie a film.
Klára Melíšková si Českého lva za svůj herecký výkon odnesla už počtvrté. „Já jsem šťastná a dojatá. Tohle byl pro mě nejsilnější příběh, který jsem skrze sebe nechala projít,“ řekla ke své roli v minisérii Podezření. Ve vedlejší ženské herecké kategorii si cenu odnesla její kolegyně z Dejvického divadla Martha Issová.
„Já jsem úplně nepřipravená. Cítím obrovskou vděčnost za to, že můžu dělat tuto práci a jsem šťastná, že se mi můj sen naplnil,“ uvedla Issová. Českého lva si vysloužila za vedlejší roli ve filmu režisérky Alice Nellis Buko. V mužské kategorii převzal cenu s velkým překvapením Marsell Bendig za svůj výkon ve filmu BANGER. Ten byl oceněn i v kategorii nejlepší střih.
Cenu za nejlepší masky i kostýmy si vysloužil opět film Il Boemo, autorsky za nimi stojí Andrea McDonald a Andrea Cavalletto. Za stejným filmem mířila i cena za nejlepší zvuk a scénografii. Nejlepším krátkým snímkem se staly Rituály, nejlepším animovaným Zuza v zahradách.
V kategorii televizní film nebo minisérie se akademici rozhodli pro třídílné drama Podezření režiséra Michala Blaška. Ten ve svém proslovu poděkoval zejména scenáristovi Štěpánu Hulíkovi, který za ním s námětem přišel. Z televizních seriálů uspěly Devadesátky, za kterými duchovně stojí i scenárista a reportér Magazínu DNES + TV Jan Malinda.
Mimořádný přínos jde za dramaturgyní
Za svůj celoživotní přínos českému i československému filmu si Českého lva odnesla scenáristka a dramaturgyně Marcela Pittermannová, která stojí za nejoblíbenějšími pohádkami a filmy pro děti a mládež: Páni kluci, Tři oříšky pro popelku, Krakonoš a lyžníci, Pan Tau, Jak se budí princezny nebo Chobotnice z II. patra.
Nejlepším dokumentem uplynulého roku se stala Zkouška umění režisérky Adély Komrzý a producenta Jakuba Wagnera. Kritiky oceněné drama Arvéd si z Českých lvů odneslo sošku za nejlepší hudbu.
Slavnostní večer začal krátkým průřezem třiceti let české kinematografie. Od Šakalích let přes Karamazovy až po nedávného Šarlatána nebo Zátopka. V úvodním spotu se objevili Ivan Trojan, Pavel Liška, Václav Neužil i Ivana Chýlková.
V závěrečném hlasování hodnotili akademici celkem 32 titulů v 19 kategoriích. Nejvíce sošek Českého lva mohli podle počtu nominací získat hrané filmy Arvéd, Il Boemo, BANGER., Světlonoc, Grand Prix, Jan Žižka a Oběť, televizní minisérie Podezření, seriál Devadesátky nebo dokumentární film KaprKód.
Za třicetiletou historii Českého lva má na svém kontě nejvíce sošek filmový střihač Jiří Brožek, který ocenění získal devětkrát. S osmi soškami jej následují kameraman Vladimír Smutný a mistr zvuku Pavel Rejholec. Mezi herci kralují se sedmi soškami Ivan Trojan a s pěti soškami Anna Geislerová.
ČESKÝ LEV 2023NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI NEJLEPŠÍ MASKY NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI NEJLEPŠÍ ZVUK NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM NEJLEPŠÍ KOSTÝMY NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE CENA ZA MIMOŘÁDNÝ POČIN V OBLASTI AUDIOVIZE CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena NEJLEPŠÍ HUDBA CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL NEJLEPŠÍ STŘIH NEJLEPŠÍ KAMERA NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS NEJLEPŠÍ REŽIE NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM |