Saura převzal cenu a prozradil, že si u něj Picassa zahraje Banderas

  11:10aktualizováno  11:10
Z rukou českého ministra obrany Alexandra Vondry převzal v sobotu při slavnostním zahájení španělský režisér Carlos Saura výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V Uherském Hradišti tím v podvečer začala Letní filmová škola.

Výroční cenu Asociace českých filmových klubů obdržel 21. července 2012 na Letní filmové škole v Uherském Hradišti španělský filmový režisér Carlos Saura. Cenu mu předal ministr obrany Alexandr Vondra (vpravo). | foto: Zdeněk NěmecČTK

Osmatřicátého ročníku přehlídky, která potrvá do příští soboty, se tradičně zúčastní významní představitelé domácí i světové kinematografie.

Španělský režisér Carlos Saura na tiskové konferenci na Letní filmové škole v

Španělský režisér Carlos Saura na tiskové konferenci na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (21. července 2012)

Osmdesátiletý režisér Saura v sobotu přiznal, že cenami se příliš nezabývá. "Když jsem si myslel, že bych ji měl dostat, tak jsem ji nedostal, a naopak, když jsem si myslel, že ne, cenu jsem dostal," řekl novinářům s úsměvem. Doplnil však, že díky uznání na festivalech mohl natáčet filmy i v období, která byla pro něj složitá.

Odborníci rozhodli o udělení výroční ceny Saurovi kvůli jeho dlouholeté práci, za zobrazení času v lidské psychice a za jeho kreativní přístup k filmové tvorbě. Jeho díla spatří diváci i na filmové přehlídce. Režisér po zahájení festivalu osobně uvedl promítání svého filmu, výpravného historicko-dobrodružného snímku El Dorado z roku 1988 o dobývání Ameriky.

Návštěvníci se mohou těšit i na jeho psychologické drama Peppermint frappé z roku 1967 či film s názvem Doupě z roku 1969.

Vondra řekl, že cenu předával s velkou radostí. "V mládí jsem vyrůstal ve filmových klubech, tehdy jsme chodili v Praze do dvou klubů. Saurovy filmy patřily k základní výbavě," řekl.

Carlos Saura o filmu 33 dní

Španělský režisér se v sobotu svěřil, že navzdory svému věku je stále velmi zaměstnaný člověk. Pracuje prý nyní na dvou až třech projektech a především na filmu 33 dní. Pojednávat bude o Pablu Picassovi a o jeho velkolepém obrazu Guernica, který namaloval v roce 1937 na zakázku španělské republikánské vlády právě za 33 dní. Hlavní roli má ztvárnit Antonio Banderas.

"Natáčet bychom měli začít v polovině října. Banderase jsem si vybral proto, že má stejně pronikavý pohled jako Picasso, pochází ze stejné oblasti, mluví tamním přízvukem. Spolupracoval jsem s ním již dříve, poslal jsem mu scénář a byl nadšený," řekl na dotaz ČTK Saura. Dodal, že pustit by se chtěl i do hudebního filmu týkajícího se Argentiny.

Filmový festival v Uherském Hradišti začal promítáním prvních filmů v sobotu dopoledne, kdy se město již plnilo filmovými fanoušky. Přijížděli sem z celé republiky, ale i ze zahraničí. "Jezdíme sem deset let, máme to tady rádi. Přijeli jsme na celý týden, bydlet budeme u známých v rodinném prostředí," řekl devětadvacetiletý Lukáš. Dorazil z Bratislavy ze svou přítelkyní, která studuje dokumentární film.

Letošní Letní filmová škola patří mezi největší nesoutěžní filmové festivaly v republice. Témata přehlídky zahrnují aktuální výročí, připomenou málo probádané kinematografie, seznámí diváky s talenty světového filmu a splatí dluh v podobě zásadních retrospektiv Davida Leana a Harolda Lloyda. Chybět nebude ani řada doprovodných akcí. Výroční ceny během festivalu v příštích dnech získá také maďarský režisér István Szabó a íránský filmový tvůrce Abbás Kiarostamí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

Kdepak lyže, jenom tu chodíme. Jiří Bartoška točil Šťastný nový rok

Emília Vášáryová a Jiří Bartoška představují film Šťastný nový rok

Jiří Bartoška s oblibou prohlašuje, že po sedmdesátce už se stal hercem výhradně „rovinovým“, ideálně kavárenským, tedy...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz