Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

V hlavě mi zní to jeho: „Dobrý, dobrý!“ vzpomíná Antonie na dědu Formana

  0:02
Režisér Miloš Forman by právě slavil devadesátiny. Vedle skvělých filmů po sobě zanechal i rozsáhlý umělecký klan, jehož nejmladší členkou je herečka Antonie Formanová. „Jsem ráda, že se dědečky, tátou a strejdou a vlastně celou mou rodinou mohu neustále inspirovat,“ přemýšlí.
Herečka Antonie Formanová

Herečka Antonie Formanová | foto:  David Neff, MAFRA

Stálo to za to, říkal muž, který nesnášel pokrytce. Forman by se dožil 90 let

Vnučka Miloše Formana, dcera jeho syna Petra, je ve třiadvaceti známou herečkou. Antonie Formanová zaujala v televizním dramatu Dukla 61, za snímek Okupace byla nyní nominována na Českého lva. Dědečkovo jubileum prý chtěli s rodinou připomenout, ale sešlo z toho. „Plánovali jsme větší akci, chtěli jsme to uspořádat s Martinou Formanovou, ale bohužel jsme to museli kvůli komplikacím a nynější situaci odložit. Určitě se ale sejdeme na společnou rodinnou večeři a oslavíme to. Větší akci odkládáme na později, nejspíš jaro,“ popisuje.

Jak často jste se v dětství s dědečkem, který žil za mořem, vídala?
Snažili jsme se tam jezdit jednou dvakrát do roka. Když jsme byli menší a dědeček „vitálnější“, jezdil i on sem. Kontakt byl častější, podnikali jsme třeba společné výlety na kolech. Poslední roky jsme už jezdili jen my za ním, tak na týden dva. Nejraději vzpomínám na nejbanálnější věci, různá posezení u večeře či společné sledování filmů. Ač to byly obyčejné momenty, pro mne jsou nejkrásnější. Na společnou cyklistiku hodně vzpomínají ségry, já to mám v mlze, byla jsem docela malá.

Rád vám prý pouštěl vlastní filmy, které opatřoval komentářem. Jaké to bylo?
Nebylo to pravidlem, ale pamatuji si, že u toho občas vzpomínal na natáčení. Hodně jsem se doptávala, jak si některé herce vybral. On vždy s lehkostí řekl: „Dyť to je jasný, toho jsem tam chtěl, nemohl to dělat nikdo jinej!“ Bylo hezké mít u sledování filmu zákulisní rozšířený pohled.

Dal vám radu, nebo máte v hlavě nějaký jeho citát, kterým se ve své umělecké dráze řídíte?
Tak konkrétního nic nemám. Nebo... Jednou pronesl hlášku, ale ta je lehce sprostá. Používáme ji v různých drobných situacích a není úplně uměleckého rázu (smích). Také psal hodně básničky, krátké a trefné. K osmdesátinám jsme mu je v režii strejdy Matěje zilustrovali do takového plakátu. Každopádně mi v hlavě nejvíce zní to jeho klasické: „Dobrýýý, dobrýýý!“ Nevím, zda se to dá přesně vyjádřit do textu, ale to jsme převzali všichni a komentujeme tím některé momenty v podobě jeho znělého hlubokého hlasu.

Herečka Antonie Formanová zazářila ve filmu Dukla 61.

Vaším oblíbeným filmem je prý Přelet nad kukaččím hnízdem.
Je těžké říci, který z jeho filmů je můj nejoblíbenější. Hodně se mi to mění podle nálady a období. Občas si naopak ráda pouštím jeho české filmy. Ale Přelet nad kukaččím hnízdem má strašně silný a skvěle zpracovaný příběh. Když jsem se na to koukala, propadla jsem Jacku Nicholsonovi, který je mým velkým hereckým vzorem. Ale ten film je celkově dokonalý, že to se mnou vždy zamává. Má kouzlo a neumírající kontext k situacím ve světě.

Jaký další jeho film vás zaujal?
To bych mohla vyjmenovat všechny. Ale už jako malá jsem viděla Muže na Měsíci. Měla jsem tehdy hrozně ráda Jima Carreyho jako komedianta, takže mne film překvapil. Ukazuje ho v úplně jiné poloze. Tehdy jsem se nejvíc dědečka vyptávala, jaké to bylo. A vím, že to muselo být hrozně těžké. Viděla jsem dokument, kde Jim Carrey vyprávěl, jak z něj děda občas musel šílet, ale zároveň k němu přistupovat tak, jak to bylo. Jako k postavě Andyho Kaufmana a později k Tonymu Cliftonovi. Z českých filmů zbožňuju Černého Petra a Hoří, má panenko. To si pouštím pořád.

Když dnes tyto snímky běží v televizi, koukáte na ně jinak?
Často u toho cítím velkou nostalgii. Nedávno dávali Amadea. Jak ty filmy známe, málokdy si je pouštíme z DVD, ale když běží v televizi, mám pocit, že je to šance zavzpomínat. Na skvělý film i na dědu.

Jaký film Miloše Formana máte nejraději?

celkem hlasů: 1848
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 24. února 2022. Anketa je uzavřena.

Udržujete po smrti dědečka kontakty s jeho americkou rodinou?
Ano, teď jsme byli s jeho manželkou Martinou na rodinné dovolené. S tou jsme hodně v kontaktu. A i s klukama Andym a Jimmym si píšeme na narozeniny a svátky. Doufám, že se za nimi brzy dostanu.

Váš tatínek mi jednou říkal, že jeden z důvodů, proč se s bratrem Matějem rozhodli pro divadelní dráhu, byl fakt, že nebudou tolik konfrontováni s odkazem Miloše Formana. Jak jste to vnímala vy? Nebála jste se toho jména?
To je ošemetné. U mě se dá těžko říci, jestli jsem se chtěla něčemu vyhnout, když dělám divadlo i film. A táta vlastně taky. Nikdy jsem ale nechtěla, aby to vypadalo, že to beru jako výhodu. Umělecký svět mne ale tak pohltil a okouzlil (možná i proto, že jsem v něm vyrůstala), že jsem si brzo uvědomila, že nic jiného dělat nechci. A drží se mne to doteď. Jsem ráda, že mám na sobě tu, jak se říká, tíhu jména. A to jméno je opravdu velké. Samozřejmě člověk má neustále v sobě otázku, zda to není všechno jen pro to jméno, ale já jsem na něj hrdá a jsem ráda, že se dědečky, tátou a strejdou a vlastně celou mou rodinou mohu neustále inspirovat.

Vyčetl vám někdo, že to máte kvůli jménu lehčí?
Četla jsem nějaké komentáře. Na světě budou vždy lidé, kteří na to budou mít takový názor. Nejsem jediná, kdo nese slavné jméno. Třeba to tak je... Sama si neodvažuji to obhajovat. Ale v profesi se mi nic takového neděje, maximálně ve vtipu. Sama nechodím a neříkám, že jsem Formanová a že se ke mně mají chovat jinak. Proč by měli? To nechci a neočekávám.

Napadlo vás, že byste kvůli jménu mohla prorazit v zahraničí?
Moc bych se chtěla dostat do zahraničí a zkusit si tam tvůrčí práci v cizím jazyce. Takhle jsem nad tím ale zatím neuvažovala. Kdybych chtěla jet do Ameriky, Martina a někteří dědovi známí mě asi podpoří, máme to ale s holkama v sobě tak, že si tu cestu chceme vybojovat samy.

Vaším druhým dědečkem byl spisovatel Jiří Stránský. Nacházíte v sobě či v sestrách nějaké vlohy po obou z nich?
To je otázka spíš na někoho jiného. Oběma se strašně inspiruju a věřím, že nám něco ze sebe předali. Každý třeba něco trochu jiného. Za tohle dědictví jim budu vždy vděčná. Nevím, co bych řekla o sobě, ale sestra Josefína má určitě po dědečkovi Stránském psaní, píše úžasné eseje. Stejně tak moje maminka, která dopracovává jeho scénáře.

Miloš Forman (2009)
Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

Právě s Josefínou jste do Dejvického divadla připravily představení Játra podle předlohy Jiřího Stránského. Neuvažujete nějak zpracovat i dílo Miloše Formana?
Kouzlo je v tom, že děda Stránský přenechal texty, se kterými se dá pracovat dál. U filmů dědy Formana je to těžší. Viděla jsem nějaké divadelní pokusy, ale osobně si na to netroufám. Je to podle mne dokonalá práce a je těžké ji dělat jinak. Ale nechci, aby to vyznělo, že všechny pokusy byly marné – třeba Husa na provázku udělala inscenaci Lásky jedné plavovlásky, a to se moc povedlo. Všemi jeho filmy a tvorbou se ale výrazně ve své tvůrčí činnosti inspiruji, to vím jistě.

Obě vaše sestry, Emílie a Josefína, jsou tvůrčí, máte nějaké společné umělecké plány?
Josefína se pohybuje kolem režie, já v herectví, Emilka zase v produkci. Je pravdou, že máme takový náš dětský sen, že bychom chtěly mít Forman Sisters, stejně jako má táta s Matějem Forman Brothers. Že bychom takto pokračovaly. Pár společných akcí za sebou už máme. V budoucnu se snad potkáme u dalších projektů.

Václav Havel uměl dobře anglicky, ale nebyl si tím jistý, říká tlumočnice Koutná

  • Nejčtenější

Pozor, bude klystýr! Pankáčská pornosestřička pobouřila Červený kříž

Seriál Velkou aféru vyvolalo před čtyřiadvaceti lety vydání desky Enema of the State od americké skupiny Blink-182. Jejich...

Odpudivý paskvil, řekl Kaczyński o filmu Hranice. Hollandová si najala ochranku

Film Hranice (Zielona granica) režisérky Agnieszky Hollandové, který se v pátek začíná promítat v polských kinech,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel Michael Gambon, představitel ředitele Brumbála v Harrym Potterovi

Ve věku 82 let zemřel britsko-irský herec Michael Gambon, známý především jako představitel Albuse Brumbála z filmů o...

Basiková o zpěvákovi Rammstein: Holky vždy následovaly své idoly, i do postele

Premium Zpěvačka Bára Basiková aktuálně spojila síly s metalovou kapelou Pačess a její hlas zní ve společné skladbě Továrny na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tanec je nejvíc nepřirozený pohyb. Chýlková o StarDance i životním jubileu

Premium Do StarDance jde s chutí. A klidně by trénovala pořád, kdyby to šlo. Slavnou větu „vítejte na tanečním parketu“ si...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mlčte, nařídil soud ministrovi. Film Hollandové přirovnal k nacistické propagandě

Soud ve Varšavě v úterý zakázal polskému ministrovi spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, aby se vyjadřoval k osobě i dílu...

Soupeři Mašínů. O Oscara bojují Bratři s mistry Wendersem a Kaurismäkim

Počátkem října se uzavřou přihlášky pro neanglicky mluvené filmy v oscarové bitvě. Před Vánocemi se zveřejní výběr...

RECENZE: Stvořitel je neuměle vyprávěný slepenec klišé a banalit

Premium Bylo by hezké označit režiséra Garetha Edwardse „stvořitelem“ úchvatné a mnohovrstevnaté sci-fi podívané, ale nic...

Novou krev Partičky či dokumentární Porno slibuje podzimní Prima Cool

K premiérám z vlastní dílny, které nabídne podzimní Prima Cool, patří talentová soutěž Partička Nová krev, netradiční...

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...