Shakespeare bude v Brně i na Slovensku

  17:56aktualizováno  17:56
Po více než třech týdnech od zahájení 8. ročníku Letních shakespearovských slavností, se od neděle 18. července tradiční divadelní přehlídka částečně přesune z Prahy i na brněnský hrad Špilberk. Na Velkém nádvoří uvede agentura Schock pět repríz Hamleta.

Zatímco brněnské publikum bude tleskat hereckému výkonu Jiřího Langmajera v roli kralevice dánského, na Pražském hradě se bude paralelně až do 24. července hrát letos premiérová inscenace Romeo a Julie.

Od 26. července se nejslavnější milenecké drama přesune na nádvoří Bratislavského hradu, zatímco Hamlet se vrátí do Prahy.

Ve slovenské metropoli budou slavnosti už počtvrté. Otcem myšlenky přenést akci i do Bratislavy je slovenský herec Marián Zednikovič.

"Pro mě to bylo spíš něco pro čtení, ale hrát jsem to nějak výrazně nikdy nechtěl. Nebyl jsem veršotepec, který by se v tom našel, ale když už jsem nějaké představení viděl, líbilo se mi to," řekl Zednikovič, který si zahrál v komedii Zkrocení zlé ženy v rámci Letních shakespearovských slavností 2000 na Pražském hradě.

Romeo a Julie v režii Martina Huby je novinkou v repertoáru divadelní přehlídky. Titulní role nejslavnějšího mileneckého páru představují neokoukané tváře - Kateřina Čapková a Jiří Hájek. Jejich alternace se zhostili Zuzana Vejvodová a Ladislav Hampl. Obsazení úloh Romea a Julie předcházel konkurz v Praze a Bratislavě, na který se přihlásilo přes dvě stě adeptů.

Vybrané talenty obklopily hvězdy v čele s Emílií Vášáryovou, Bohumilem Kleplem či Markem Vašutem. Součástí nastudování klasického dramatu jsou i taneční a baletní scény.

Původní, z části dvojjazyčný překlad Romea a Julie je čerstvým dílem Martina Hilského, který na slovenských pasážích spolupracoval s básníkem a překladatelem Lubomírem Feldekem.

V programu shakespearovských představení pod širým nebem nezapadl ani loni premiérový Hamlet s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Ten byl za svůj výkon nominován na letošní Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie.

Hostující soubory uvítá Pražský hrad už tradičně koncem srpna. Své pojetí Hamleta, tentokrát v angličtině a v provedení velkých loutek, uvede společnost Czech American Marionette Theatre z USA.

Domácí scénu bude tento rok reprezentovat Divadlo F. X. Šaldy v Liberci s inscenací Konec dobrý, všechno dobré v režii Jana Kačera. Konec letošních Slavností je plánován na 12. září.

Jiří Langmajer jako Hamlet.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Nikdo ani nestáhl okénko, marně hledala herečka pomoc po pádu ze skútru

Chtěla být kosmonautkou, nakonec se rozhodla pro herectví. Už celou dekádu je profesně spojená s Cirkem La Putyka, sen...

Čestné divadelní ceny Thálie dostali Ladislav Mrkvička i Zdeněk Svěrák

V pražském Národním divadle se udílely divadelní ceny Thálie. Za celoživotní mistrovství je dostali herci Helena...

David Gránský se představil jako Tarzan, premiéře tleskala řada osobností

Muzikál Tarzan s hity Phila Collinse viděli v Divadle Hybernia první diváci. V hlavní roli se představil David Gránský,...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz