Hubův Romeo a Julie bude o mládí

  0:01aktualizováno  0:01
Letní shakespearovské slavnosti letos sázejí na mládí. Skutečně mladí jsou nejen čtyři alternující představitelé Romea a Julie, tragédie, které bude letos v překladu Martina Hilského a v režii Martina Huby patřit hlavní část programu, ale také jejich rodiče, zejména matky.

V rolích Romea se budou střídat student JAMU Jiří Hájek s Ladislavem Hamplem, který po sezoně v Divadle na Vinohradech odchází do Divadla Na zábradlí, Julii bude hrát Zuzana Vejvodová z Divadla Na Fidlovačce a mladinká studentka konzervatoře Kateřina Čapková.

Velký věkový rozdíl nestojí ani mezi veronskými milenci a jejich rodiči: paní Kapuletovou ztvární Jana Janěková ml. či Martina Válková, matku Montekovou Natálie Drabiščáková nebo Iva Volánková. Režisér Martin Huba hodlá postavit slavnou tragédii především na energii mládí.

"Romeo a Julie je hra o vitalitě a komplikacích, které takové výbuchy energie způsobují, ať je to velká láska, nenávist, i smysl pro čest. Také zrada osudu je v této tragédii krajní, " říká Martin Huba.

Alternující čtveřice představitelů hlavních rolí vzešla z konkurzů, na kterých Huba posuzoval více než dvě stovky uchazečů. Ladislavu Hamplovi připadl Romeo, přestože si jej Huba původně vyhlédl pro roli hraběte Parise.

"Myslím, že jsem skutečně vybral ty nejlepší, a zároveň se chci touto cestou omluvit všem, kteří považovali konkurz možná až za ponižující," řekl Huba. Na mladých hercích si nejvíce váží jejich nasazení, s jakým se do zkoušek pustili. "Jejich zápal povzbuzuje i nás starší a vyčerpanější," dodal Huba.

Zbylé role obsadil zkušenými herci. Chůvu představuje Emília Vášáryová, která si tak poprvé zahraje pod širým nebem. V roli knížete se po dlouholeté přestávce na prkna vrací Marek Vašut.

"Když jsem v roce 1994 definitivně odcházel z Národního divadla, slíbil jsem, že se na scénu vrátím nejdříve v příštím století. Vidíte, splnil jsem to," žertoval Vašut, kterého se prý nejprve dotklo, že mu produkce nenabídla rovnou Romea.

"Nakonec mě zlákala spolupráce s Martinem Hubou, který je mým nejoblíbenějším slovenským hercem vůbec. Zní to svatokrádežně, ale samotný Shakespeare mě moc nezajímá," prohlásil Vašut.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Antická Štvanice zve na komedii. Čtyři muži ztvární chrobáka, boha i ženu

Motiv z plakátu čtvrtého ročníku Antické Štvanice

Příběh z doby, kdy bozi odvracejí od Řecka zrak, času ekonomické krize a zadlužení na mezinárodní úrovni. Na zdánlivě...

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz