Ředitelská Libuše bude volat po svornosti, slibuje šéf první scény

  16:57aktualizováno  16:57
Přezdívá se jí „ředitelská Libuše“ a v pátek večer má premiéru v pražském Národním divadle. Novou inscenaci slavnostní opery Bedřicha Smetany totiž připravili hned tři šéfové naší první scény.

Z plakátu Libuše v Národním divadle | foto: Národní divadlo

Ten stávající, Jan Burian, ji režíroval a ten bývalý, Daniel Dvořák, vytvořil scénografii. Pod choreografií je navíc podepsán Petr Zuska, bývalý šéf baletu. Národní divadlo produkci uvádí ke 100. výročí vzniku Československa. Zohledňuje tím Smetanovo přání, aby se Libuše prováděla pouze při výjimečných příležitostech.

Jan Burian, ředitel Národního divadla, kolem kterého v ­listopadu 1989 zabočil...

Jan Burian, ředitel ND

Dílo o kněžně z dávnověku, která českému národu věští, že nikdy neskoná, bylo původně zamýšleno ke korunovaci císaře Františka Josefa I. českým králem. Když se nakonec korunovace nekonala, zazněla opera poprvé u příležitosti slavnostního otevření Národního divadla v Praze 11. června 1881 a o dva roky později pak znovu při jeho znovuotevření po ničivém požáru. Od té doby se na jevišti první české scény objevila ve čtrnácti různých provedeních.

Burian z poselství opery vyzdvihuje zvláště Smetanovo volání po jednotě, projevující se podle režisérova názoru hledáním smírného řešení dějových konfliktů, ať už jde o spor dvou bratří kvůli dědictví nebo o napětí mezi mužem a ženou. To vyhrotí horkokrevný Chrudoš pověstným a během času téměř zlidovělým zvoláním „Běda mužům, jimž žena vládne!“.


„Předloha obsahuje silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti. Když pomineme žabomyší spory a budeme si vědomi kontinuity, budeme se umět poučit z vlastních dějin a budeme sdílet společné hodnoty se vší upřímností, budeme mít šanci žít v harmonickém světě přátelství. Je třeba hledat v legendách hlubší smysl. O to se společně s Bedřichem Smetanou pokoušíme,“ ujišťuje Burian.

Titulní role v Libuši je neodmyslitelně spojena s několika vynikajícími pěvkyněmi. V Národním divadle ji zpívala Ema Destinnová, nicméně do paměti mnoha generací se díky svému mocnému hlasu a jevištní kráse nesmazatelně vryla především Marie Podvalová.

Sopranistka Gabriela Beňačková

Sopranistka Gabriela Beňačková

Kněžnu zpívaly také Ludmila Červinková, Milada Šubrtová nebo Naděžda Kniplová, svoje vlastní charizma do ní vnesla roku 1983 Gabriela Beňačková, která zpívala premiéru inscenace, jíž se divadlo otevřelo po rekonstrukci. V dalších letech se novou interpretkou této role stala Eva Urbanová, která ji poprvé zpívala roku 1995.

V současné inscenaci budou pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka jako Libuše alternovat Dana Burešová a Iveta Jiříková, jejího vyvoleného Přemysla od Stadic ztvární Adam Plachetka nebo Svatopluk Sem, v dalších rolích se představí Aleš Briscein, Jiří Brückler, Peter Mikuláš a další sólisté. Po nedělní druhé premiéře je nejbližší představení naplánováno na 28. září. Další reprízu, která se uskuteční 27. října, odvysílá v přímém přenosu ČT.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Na partičku neškodných školaček zvou diváky až od patnácti let

Záběr z příprav představení Sopranistky

Pamatujete si na svůj první zásadní školní mejdan? Na mejdan, po kterém jste věřili a doufali, že už budete konečně...

Aby to hudebníkům nebylo líto, vysadí je Cirk La Putyka na ostrov

Motiv plakátu představení Isole

Italské slovo isole označuje ostrovy, oázy, prostě něco existujícího samo o sobě. Právě toto slovo vetkl soubor Cirk La...

Vstupte do Kouzelné země. Na první scéně poprvé zahrají Jáchyma Topola

Záběr z představení Kouzelná země

Příběh země, v níž je možné úplně všechno, slibuje pražské Národní divadlo v nejnovější premiéře nazvané Kouzelná země....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz