Je tu Bond / Medea. Mediální magnátka Chýlková potká falešného agenta 007

  13:55aktualizováno  13:55
Ivana Chýlková, Jan Kraus, Petra Nesvačilová, ale třeba i Petr Fejk vstupují na prkna pražského divadla Studio DVA v novém, finálním nastudování projektu bratří Cabanů nazvaném Bond / Medea.

Záběr ze zkoušek kusu Bond / Medea v pražském divadle Studio DVA | foto: Václav Beran

V prosinci tomu byly tři roky, co se zrodila novinka bratří Cabanů nazvaná Bond / Medea, kde se v hlavní roli mediální magnátky objevila Ivana Chýlková. Ivana Chýlková hraje mediální magnátku Medeu. Potká se i s Jamesem Bondem, psali jsme tehdy.

Skutečnost, že stejní tvůrci uvedou týž text v pátek v pražském Studiu DVA opět v premiéře, působí jako návrat v čase. Ale původně se hrálo v tehdy uzavíraném Divadle Komedie a není to jediná odlišnost. „Změnilo se obsazení, trošku, ale zásadně,“ líčí Šimon Caban. Místo něj hraje Jan Kraus, Halku Třešňákovou nahradila Monika Absolonová v alternaci Zuzany Stavné.

Fotogalerie

Šimon Caban, který projekt připravil se svým bratrem Michalem, nazývá bývalou premiéru a jedinou reprízu dílnou, která sloužila především k tomu, aby se projekt rozpracoval a znovu se sešla stará parta.

„To, co jsme tam předvedli, byla jen taková mistrovská skica. Tenkrát jsme neměli tolik času, teď ho sice také nemáme, ale podmínky jsou lepší. Takže jde skutečně o úplně nové představení,“ láká znovu i diváky původní inscenace.

Pokud jde o děj a jeho zasazení, zůstává vše při starém – na pódiu tvůrci vytvoří improvizované televizní studio. „Antický Euripidův příběh jsme přetavili. Medea je mediální magnátkou, jež nahrazuje Bondův svět a pracuje s alternativními fakty, jak jsme nyní svědky. Pro nás je to souboj starého poctivého světa s novým nastupujícím. Ale není to nějaká mravokárná záležitost,“ upozorňuje Caban. 

Vedle Ivany Chýlkové se objeví Jan Kraus v roli redaktora, který vše řeší od stolu. „Celý náš svět tam uvidíme v krátkých nekorektních skečích,“ zmiňuje Caban, že i zde dojde na klasické „cabanovské“ projekce a choreografie.

Fejkový Bond

„Čekejte show, za studiem je pódium, kde uvidíte naše girls z karlovarského festivalu. Ale budou tam i muži v trenkách – v rámci současné korektnosti, aby všichni byli spokojeni,“ popisuje režisér. Navíc se přidají animované sekvence na projekční ploše. „Je na co se dívat a myslím, že dá práci všechno sledovat,“ shrnuje Caban.

Ač má Bond / Medea revuální charakter, souvislý děj nechybí. „Před lety jsem četl, že se Skotsko chce zbavit přístavu s jadernými ponorkami, protože je stejně nikdo nevidí, když jsou pořád pod hladinou. Na té zprávě jsme založili bondovský příběh. Medea jej má za úkol mediálně zpracovat,“ přibližuje.

Role Bonda připadla Petru Fejkovi. „Letitý divadelní kolega, bývalý ředitel zoo, je ideálním představitelem, hraje fejkového Bonda,“ glosuje Caban.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

Bylo nám ctí, vzpomínají kolegové na zesnulou Janu Štěpánkovou

Jana Štěpánková v televizní inscenaci Křišťálová noc (1966)

Jako na velikou talentovanou osobnost vzpomínají na zesnulou Janu Štěpánkovou herečtí kolegové z divadelní scény, kde...

DIVADLA ROKU: Nejlepší byli Dejvičtí, zklamala Janžurová a tradičně opery

Záběr z představení Elegance molekuly

V tradičním žebříčku upozorňujícím na pětici nejlepších i pětici nejhorších premiér končícího roku letos obsadilo první...

Budeme hrát, co je nám nejbližší. Suchý připomene české století písněmi

Jitka Molavcová a Jiří Suchý na zkouškách kusu Začalo do Vestpocketkou

ČSR a Tři králové. Pod tímto názvem připravilo na neděli pražské divadlo Semafor speciální komponovaný pořad. „Je to...

Najdete na iDNES.cz