Je tu Bond / Medea. Mediální magnátka Chýlková potká falešného agenta 007

  13:55aktualizováno  13:55
Ivana Chýlková, Jan Kraus, Petra Nesvačilová, ale třeba i Petr Fejk vstupují na prkna pražského divadla Studio DVA v novém, finálním nastudování projektu bratří Cabanů nazvaném Bond / Medea.

Záběr ze zkoušek kusu Bond / Medea v pražském divadle Studio DVA | foto: Václav Beran

V prosinci tomu byly tři roky, co se zrodila novinka bratří Cabanů nazvaná Bond / Medea, kde se v hlavní roli mediální magnátky objevila Ivana Chýlková. Ivana Chýlková hraje mediální magnátku Medeu. Potká se i s Jamesem Bondem, psali jsme tehdy.

Skutečnost, že stejní tvůrci uvedou týž text v pátek v pražském Studiu DVA opět v premiéře, působí jako návrat v čase. Ale původně se hrálo v tehdy uzavíraném Divadle Komedie a není to jediná odlišnost. „Změnilo se obsazení, trošku, ale zásadně,“ líčí Šimon Caban. Místo něj hraje Jan Kraus, Halku Třešňákovou nahradila Monika Absolonová v alternaci Zuzany Stavné.

Fotogalerie

Šimon Caban, který projekt připravil se svým bratrem Michalem, nazývá bývalou premiéru a jedinou reprízu dílnou, která sloužila především k tomu, aby se projekt rozpracoval a znovu se sešla stará parta.

„To, co jsme tam předvedli, byla jen taková mistrovská skica. Tenkrát jsme neměli tolik času, teď ho sice také nemáme, ale podmínky jsou lepší. Takže jde skutečně o úplně nové představení,“ láká znovu i diváky původní inscenace.

Pokud jde o děj a jeho zasazení, zůstává vše při starém – na pódiu tvůrci vytvoří improvizované televizní studio. „Antický Euripidův příběh jsme přetavili. Medea je mediální magnátkou, jež nahrazuje Bondův svět a pracuje s alternativními fakty, jak jsme nyní svědky. Pro nás je to souboj starého poctivého světa s novým nastupujícím. Ale není to nějaká mravokárná záležitost,“ upozorňuje Caban. 

Vedle Ivany Chýlkové se objeví Jan Kraus v roli redaktora, který vše řeší od stolu. „Celý náš svět tam uvidíme v krátkých nekorektních skečích,“ zmiňuje Caban, že i zde dojde na klasické „cabanovské“ projekce a choreografie.

Fejkový Bond

„Čekejte show, za studiem je pódium, kde uvidíte naše girls z karlovarského festivalu. Ale budou tam i muži v trenkách – v rámci současné korektnosti, aby všichni byli spokojeni,“ popisuje režisér. Navíc se přidají animované sekvence na projekční ploše. „Je na co se dívat a myslím, že dá práci všechno sledovat,“ shrnuje Caban.

Ač má Bond / Medea revuální charakter, souvislý děj nechybí. „Před lety jsem četl, že se Skotsko chce zbavit přístavu s jadernými ponorkami, protože je stejně nikdo nevidí, když jsou pořád pod hladinou. Na té zprávě jsme založili bondovský příběh. Medea jej má za úkol mediálně zpracovat,“ přibližuje.

Role Bonda připadla Petru Fejkovi. „Letitý divadelní kolega, bývalý ředitel zoo, je ideálním představitelem, hraje fejkového Bonda,“ glosuje Caban.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Humor, nebo humus? Seriál Zkáza Dejvického divadla rozděluje diváky

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Historie se opakuje, také komediální seriál Zkáza Dejvického divadla si vybudoval tábory stejně zarytých fanoušků i...

Další z rubriky

Cenu divadelní kritiky má Rašilov za Mefista, Palmovka bodovala dvakrát

Saša Rašilov přebírá Cenu divadelní kritiky za mužský herecký výkon roku (17....

Ceny divadelní kritiky za nejlepší výkony loňského roku jsou rozdány. Divadlo pod Palmovkou si odneslo hned dvě, jednu...

Hrát K. H. Hilara? Zarazily jsme se všechny, přiznává Martina Preissová

Martina Preissová v inscenaci Za krásu

Čtyři herečky, několik externistek. A všechny v jedné jediné roli. Národní divadlo na Nové scéně uvádí původní hru...

VIDEO: Doba je bláznivá, všichni jsme blázni. La Putyka znovu v Berlíně

Záběr z představení Memories of Fools

Cirk La Putyka se po třech letech vrací do Berlína. V místním divadle Chamaleon odehraje stoosmdesátkrát novinku...

Najdete na iDNES.cz