Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Některé děti už se do školních lavic nikdy nevrátí, rodiče je naučí doma

  10:18
Neziskový spolek Skulina založily před necelým rokem tři matky, které se dobrovolně rozhodly učit své děti doma a zároveň chtějí pomáhat těm, kteří o tom teprve uvažují. Do pronajaté maringotky v areálu Dětského ráje Svatošky nedaleko Karlových Varů už se ale brzy všichni nevejdou. V září se sem totiž chystají nastoupit další školáci.
Zakladatelky spolku Skulina, který podporuje individuální vzdělávání dětí doma...

Zakladatelky spolku Skulina, který podporuje individuální vzdělávání dětí doma (zleva): Beáta Straková, Petra Mikešová a Beatrice Dubová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Během posledního roku řada rodičů zjistila, že má domácí výuka přece jen něco do sebe. I když si ji vynutil covid a nebyla až tak dobrovolná,“ potvrzuje Beatrice Dubová, matka jednoho z dětí, které do Svatošek docházejí od loňského září. 

Za ni to byla jasná volba. Sama je ze sedmi dětí a většinu z nich rodiče vzdělávali doma. „Zažila jsem něco, co chci dopřát i svým dětem. Už proto, že máme v rodině dodnes moc hezké vztahy, protože jsme víc času trávili spolu než od sebe,“ vysvětluje Beatrice.

Ve Skulině probíhá výuka tři dny v týdnu a nejčastěji formou projektů. Dojíždí sem osm dětí. Mezi nimi i potomek Petry Mikešové, další se zakladatelek spolku. Ta zdůrazňuje, že zodpovědnost výuky zůstává dál primárně na rodičích. 

„Při docházení do Skuliny totiž nejde o to, aby se děti naučily matematiku nebo češtinu, ale posílily sociální vazby a komunikovaly mezi sebou. Společně plní různé úkoly, ale nad sešity tu nevysedávají, nejvíc času tráví venku,“ vysvětluje Petra Mikešová.

Původně spolek začínal s pěti školáky, přes léto se ale chystá přestěhovat, protože bude potřebovat už mnohem větší prostory. Na dopravně dostupnějším pozemku v Doubí plánuje postavit jurtu, aby už od září mohly děti docházet sem. Každé dítě na domácí výuce musí být zároveň zapsané pod kmenovou školou, spolek Skulina si vybral pražskou školu Eliáš, která má s individuálním vzděláváním letité zkušenosti. Děti ze Skuliny sem budou dvakrát ročně jezdit na přezkoušení.

Souhlasit musí oba

Třetí matkou, která se na založení spolku podílela, je Beáta Straková. Před pár lety absolvovala v Karlových Varech kurz Jany Nováčkové, spoluautorky známé knihy o výchově dětí Respektovat a být respektován. Na něm se poprvé setkala s paní, která děti v domácí škole měla. 

„Vůbec jsem do té doby netušila, že je to v České republice možné, ale tak se mi líbil její přístup, že jsem se o to začala zajímat, a když se mi narodily děti, vydali jsme se s manželem touto cestou,“ říká.

Shoda v rodině je podle ní velmi důležitá. „Pochyby, byť jen u jednoho z rodičů, bývají problém. Pak je to opravdu těžké a většinou se to na dítěti podepíše,“ dodává Beáta s tím, že pro začátek je dobré si o domácí výuce zjistit, co se dá.

Pomůžou i sociální sítě a blogy

Po roce distanční výuky zaznamenávají zvýšený zájem například facebookové stránky o domácím vzdělávání a také blogy rodičů, kteří tu pravidelně své zkušenosti z individuálního vzdělávání sdílejí. Inspiraci, jak doma zábavně učit i těžkou látku, najdou zájemci třeba také na Pinterestu.

„Informace jsou důležité, ale možná ještě víc záleží na tom, jaká mají rodiče vlastně očekávání,“ vysvětluje Petra Mikešová. „Setkala jsme se s představou, že prvňáček bude po roce domácí výuky umět víc než dítě z klasické školy. Tak to ale nefunguje. Obecně platí, že když dítě něco zajímá, umí to za chvilku, když ho to nebaví, jen se trápí a taky to rychle zapomene,“ říká Eva Mikešová.

Dodává, že právě v klasické škole je tlak na to, aby ve stejnou dobu uměly všechny děti to samé. „To je ale nesmysl. Žádné vědecké důkazy o tom, že v šesti letech mají děti umět číst a že je to tak správně, neexistují. To se jenom říká a vůbec se nebere ohled na to, co které děti skutečně potřebují a jak to mají. Na rozdíl od domácího vzdělávání,“ dodává.

Pokud rodič tento rozpor vnímá, je připraven podle zakladatelek spolku o domácím vzdělávání uvažovat. Nejspíš totiž nemá ani potřebu své dítě s ostatními vrstevníky srovnávat, což je pro výuku doma také velmi důležité. 

„Když ale trvám jako rodič na tom, že ve třetí třídě musí dítě zvládat malou násobilku stůj co stůj, a byť ho učím doma, mám zásobu pracovních sešitů a driluju to s ním, už jsem od svobodného vzdělávání na míle daleko,“ upozorňuje Mikešová.

Rodič se tak zároveň připravuje o jednu z nesporných výhod individuálního vzdělávání: „Chcete-li dohánět všechno, co školský zákon diktuje, budete domácí výuce věnovat mnohem víc času, a leckdy zbytečně. V opačném případě to zvládnete s daleko větším klidem. Musíte ale trochu zpomalit,“ upozorňuje Mikešová s tím, že rok s covidem leckterým rodičům ukázal, že to vlastně jde. „Lidé zjistili, že nemusí denně dojíždět do práce a že učit se doma s dětmi není až takový problém, když to baví je i dítě,“ uvádí.

S domácí výukou se zároveň podle Petry Mikešové otevírá spousta dalších možností: „Můžete jet třeba na hory už ve čtvrtek dopoledne, kdy tam skoro nikdo není a společně číst, psát nebo počítat až v neděli.“ Jedním dechem přiznává, že ustát takové rozhodnutí před druhými i sám před sebou snadné není. 

„Občas i mě přepadne strach, jestli bude můj nejmladší syn do života dostatečně vybavený a jestli mi jednou nevyčte, že se nenaučil všechno, co měl. Když ale pak vidím, co všechno neumí můj nejstarší syn, který do klasické školy chodí a ve třinácti ho vůbec nic nezajímá a nic se mu nelíbí, pochyby mě přejdou. Po pravdě řečeno se mu ani nedivím, když sleduju styl státní výuky a to všechno, co kvůli tomu prožívá. I proto chci svého nejmladšího učit doma,“ dodává.

Vtip domácí výuky: ať dělá, co ho baví

Rodičům, kteří si domácí výuku dobrovolně nevybrali a jsou teď upřímně zoufalí z toho, co všechno jejich dítě po roce covidové online výuky neumí, pak Petra Mikešová radí: „Moje prostřední dítě v osmé třídě propadalo. V devítce si dcera společně s kamarádkou domluvila doučování, protože se toužila dostat na střední školu. A víte co? Dostala se tam a bez problémů, protože to chtěla.“

Beáta Straková přidává zkušenost s dcerou, která se psací písmo díky tomu, že se vzdělává individuálně doma, učila až ve třetí třídě. 

„Uměla ho za jeden jediný den. Kdyby se ho ale učila v první třídě, jak vyžadují osnovy, dřela by ho půl roku,“ konstatuje Beáta Straková a dodává: „Teď se hroutit z toho, že dítě kvůli online výuce nezvládlo malou násobilku, vám nepomůže. Tak se ji naučí za rok a nejspíš dvakrát rychleji.“

  • Nejčtenější

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Tamní dráha o rozchodu 600 mm je opravdovým unikátem. Je jedním z mála...

20. července 2024  9:11

Je to splněný sen, říká majitel parního bicyklu. Rám udělal ze staré Esky

Parní kolo Miroslava Rudolfa z Bečova na Karlovarsku je hvězdou nejrůznějších veteránských setkání motocyklů. Rokem výroby mezi ně sice nezapadá, ale způsobem pohonu je co do technického řešení strčí...

22. července 2024  13:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kraji jsou dva nové vysokoškolské obory, termíny pro přihlášky se blíží

V Karlovarském kraji se otevírají dva nové vysokoškolské obory. Jeden v Chebu, druhý v Karlových Varech. A termíny přihlášek se blíží. Do 9. srpna musí odevzdat přihlášku zájemci o nový obor...

25. července 2024  13:03

Historické sklepy valečské pálenice lákají nejen milovníky pálenek

Poznat výrobu ovocných pálenek a navíc objevit unikátní podzemní prostory mohou nově návštěvníci Valče. Provozovatelé zdejší pálenice totiž zrekonstruovali historická sklepení v budově bývalé lesní...

27. července 2024  9:39

Zámecká knihovna ukrývala zakázaný sci-fi román, předpověděl 2. světovou válku

Zcela nový pohled na rodinu majitelů bečovského hradu a zámku Beaufort-Spontin odhalil nález knihy ve fondu zámecké knihovny. Je jím román britského autora Sydney Fowler Wrighta. Dílo bylo za druhé...

26. července 2024  14:16

Siluetu orla už si lidé spojili s naší značkou, říká generální ředitel Mattoni

Už téměř rok a půl figuruje na vizitce generálního ředitele (CEO) společnosti Mattoni 1873 jiné jméno než to z rodiny Pasquale. Od 1. dubna loňského roku v kanceláři šéfa firmy sedí Ondřej...

26. července 2024  12:43

Festival Rock iN Roll se koná už pošestnácté, láká návštěvníky z celé republiky

Poslední červencový víkend patří na západě Čech tradičnímu multižánrovému festivalu Rock iN Roll. Ten se koná v sobotu 27. července na pláži rybníka v Nové Roli. Letos se zde představí kapely jako...

26. července 2024  9:19

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....