Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Přímý kontakt mezi učitelem a žákem velmi chybí, říká chebská kantorka

  10:15
Už více než rok se školáci v Česku vzdělávají na dálku. Ze škol se přesunuli do domácností. Děti se učí u stolu v kuchyni, u konferenčního stolku v obýváku nebo třeba v posteli. Některé se škole nevěnují takřka vůbec. A změna je v nedohlednu. Podle ředitelky 6. základní školy v Chebu Štěpánky Dostálové je distanční výuka dlouhodobě neudržitelná.

Štěpánka Dostálová, ředitelka 6. základní školy v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Nejsme schopni přinutit všechny děti, aby se do výuky aktivně zapojovaly,“ říká Štěpánka Dostálová.

Máme za sebou rok covidového vzdělávání. Jak to vypadalo loni, když se s výukou na dálku jako s úplnou novinkou začínalo?
Když nás loni v polovině března uzavřeli, byla to pro nás zcela nová situace, na kterou jsme nebyli vůbec připraveni. Nicméně jsme se v průběhu dvou týdnů zmobilizovali a nastavili funkční školní informační systém, který dětem umožňoval e-learning a vzdělávání přes Google Meet. Pro učitele začalo období technického vzdělávání a otevřeně, pro mnohé to bylo opravdu tvrdé.

V jakém smyslu?
Na jaře měli učitelé z techniky velký respekt. To se muselo změnit. Nabídli jsme jim online školení, individuální školení, soustředili se na sebevzdělávání ve stávajících programech, nabízeli jsme možnost získávat zkušenosti prostřednictvím našich IT specialistů i jeden od druhého. V podstatě každý, kdo se něco naučil, sdílel novinky se svými kolegy. Je pravda, že kvalita výuky nebyla na takové úrovni, jako je dnes, ale tu možnost vzdělávání online formou jsme dětem poskytli a myslím, že velmi dobře. Hledali jsme neustále další nástroje a možnosti, jak dětem vzdělávání usnadnit. Pro nás učitele to byla obrovská výzva.

Jak vnímali změnu žáci?
Situace byla i pro ně zcela nová. A snad i proto byly děti zpočátku nadšené a na školu online natěšené. Přestože tehdy byla výuka nepovinná, byly akční, výuky se účastnily rády a s nadšením. Měli jsme samozřejmě i žáky, kteří se nezapojovali do online výuky a pro úkoly ve formě tištěných materiálů si chodili do školy. Ale obecně se dá říci, že děti byly daleko vstřícnější, otevřenější a ochotnější pracovat. To se však postupně změnilo.

V čem?
Velký rozdíl je v tom, že jsme nyní velmi dobře technicky vybaveni. Děti se naučily dobře pracovat ve školním informačním systému, umí spolupracovat v interaktivním prostředí, přikládat fotografie, soubory a odesílat úkoly. Což je skvělé, na druhou stranu už ale ztrácejí motivaci, chuť a pozornost. To jsme názorně viděli, když mohli do školy chodit prvňáci a druháci. Je zřejmé, že děti potřebují sociální kontakty, zejména ten s paní učitelkou. Technika je nenahradí.

Je rozdíl mezi výukou tehdy a nyní?
Z mého pohledu vidím, že učitelé se neskutečně posunuli, a to velmi výrazně. Co se týče online hodin, vedou je aktivně, využívají online nástroje, jejichž prostřednictvím děti do procesu zapojují, využívají nejrůznější hlasování, doplňování, úkoly přímo v hodině. Využívají i našeho školního systému, kde je možné vytvářet různé testy a interaktivní úkoly, nahrávat obrázky, různé podcasty a odkazy na videa. Učitelé už dnes umějí pro žáky vytvořit třeba únikové hry, aby jim vzdělávání zpestřili. Využívají sdílenou interaktivní tabuli Jamboard, kde je možné pracovat ve skupinách. Zároveň ale vidím, že nastoupila obrovská únava. A to jak u učitelů a rodičů, tak zejména u dětí.

Jak se únava projevuje?
Upadá především pozornost, a byť se učitel snaží sebevíc, už není v jeho silách ji udržet. Ta distanční výuka už trvá velmi dlouho. Přímý kontakt učitel – žák v procesu vzdělávání velmi chybí a na výuce to je znát. Učitel musí žáky neustále podněcovat k nějaké práci. Jenže leckdy to už nestačí. Mnohé děti se běžně vymlouvají na výpadek signálu nebo prostě nedávají pozor, protože na vedlejší záložce hrají nějakou hru. Unaveni jsou i rodiče. Někteří než aby dítě složitě nutili do plnění úkolu, tak jej raději vypracují sami. Starší žáci pak navzájem úkoly opisují, což poznáme celkem snadno, protože odevzdají kopie i s chybami. Ano, kolektivní práci oceňujeme, ale musí se na ní podílet všichni. To ale není tento případ.

Zhodnoťte rok distančního vyučování, co se týče kladů a záporů...
Naučili jsme se komunikovat jiným způsobem. Je skoro neskutečné, co všechno učitelé a žáci za tak krátkou dobu jednoho roku zvládli a o kolik se ve svých dovednostech posunuli. Ale ukazuje se, že dlouhodobě to není správný směr, alespoň ne pro všechny. Ztrácíme děti, jejichž rodiny nevidí ve vzdělání tak významnou hodnotu. Když se z výuky zcela odpojí, máme jen omezené možnosti, jak je motivovat a podporovat ve vzdělávání. Starší žáci se do hodin připojují z postele, jsou v pyžamu a teprve po deváté se rozkoukávají. Neučesaní, neumytí u výuky pak snídají. Ztrácejí základní návyky, smysl pro povinnost, prostě jim chybí řád.

Je to náročné i pro učitele, který musí neustále sledovat a nabízet činnosti, aby děti upoutal. Ale to je čím dál těžší a náročnější. Několik hodin denně před monitory a webkamerami je pro většinu učitelů náročné po fyzické i psychické stránce. Přetížení přitom není jednorázové, po kterém by mohli při nejbližší příležitosti načerpat nové síly, ale dlouhodobé. Bez světla na konci tunelu.

Je možné tuto formu výuky nějak zpestřit?
Snažíme se situaci, která je i pro děti nesmírně náročná, nějakým způsobem odlehčit. Neustále přicházíme s něčím novým, vymýšlíme různé soutěže. Abychom podpořili čtenářskou gramotnost, vyhlásili jsme například literární soutěž, děti malovaly návrh obalu knihy, kterou právě četly. O nejhezčím se pak hlasovalo na webových stránkách školy. Teď budeme soutěžit o nejkrásnější velikonoční kraslici. To je akce, s níž přišel žákovský parlament, který se i přes nepříznivé období schází, samozřejmě také online.

Dá se takto na dálku pomoci žákům, kteří učivo nezvládají?
Pro ně jsme rozjeli doučování, což třeba loni na jaře nebylo. K běžným hodinám v rozvrhu nyní mají dvakrát v týdnu možnost přihlásit se na doučování. To zajišťují asistenti pedagoga a vychovatelé, kteří se po dohodě s učitelem připraví a většinou druhý den dětem látku dovysvětlí. Pomoc nabízejí i učitelé formou individuálních konzultací. Jsou tu pro žáky pravidelně dvakrát týdně, po domluvě i častěji. Pomoc poskytujeme rovněž v rámci projektu Šablony. Doučujeme i žáky s odlišným mateřským jazykem.

Spolupracujeme také s nadací Člověk v tísni, která dětem poskytla techniku a také nabízí doučování. Zároveň se nám podařilo pro děti získat techniku z nadace Nory Fridrichové. Nově jsme zavedli online večerní čtení. Paní učitelky a paní vychovatelky čtou dětem večer pohádky, mnohdy poslouchá celá rodina. Tady nám nevadí, když už jsou dětičky v postýlkách.

Nápor, který distanční výuka představuje, je obrovský. Jak to vidíte do budoucna?
Myslím, že dlouhodobě je tato forma výuky neudržitelná. Nejsme dlouhodobě schopni přinutit všechny děti, aby se do výuky aktivně zapojovaly. Takovéto vzdělávání vyžaduje velkou vnitřní motivaci a sebekázeň, což je i pro mnohé dospělé problém, natož pro děti. Jejich skutečné znalosti budeme muset prověřit, teprve až přijdou opět prezenčně do školy. Myslím si ale, že stávající forma výuky bude mít velký dopad na znalosti dětí. Že jim budou kromě znalostí a vědomostí chybět i důležité návyky.

Navíc se ukazuje, že výuka přes počítač je zdlouhavější a pomalejší. Není možné všechno probrat do detailu jako ve škole, chybí okamžitá zpětná vazba, kdy učitel pouhým pohledem do třídy zjistí, zda děti chápou, zda dávají pozor, a může okamžitě reagovat. Pokud bude současný stav trvat až do června, obávám se, že to hlavně nižší ročníky odnesou. Protože dohnat učivo v takovém rozsahu, jaký je daný ve školním vzdělávacím programu, nebude možné. Bude nutné udělat nějakou revizi, učivo nějakým způsobem poupravit, přizpůsobit, aby jej žáci byli schopni zvládnout.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Karlovarském kraji se volí v obvodu Karlovy Vary.

Jan Horník, Václav Slavík, Andrea Pfeffer Ferklová, Petr KulhánekVěra Procházková

  • Nejčtenější

Karel Janeček zamíří za voliči na Sněžku i Milešovku, s neúspěchem nepočítá

Prezidentský kandidát Karel Janeček v Karlových Varech oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Počítá s tím, že...

Po školačce loudil nahé fotky a nabízel jí sex, viní obžaloba tatéra

S obžalobou ze sexuálního nátlaku a svádění k pohlavnímu styku stanul u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod komunistické StB s falešnou hranicí připomíná v Chebu nová tabule

Na rafinovaný a podlý způsob, kterým se komunistická Státní bezpečnost snažila zlomit odpůrce režimu a zničit jim...

Sauna i bazén Thermalu jedou naplno, další úpravy se provozu už nedotknou

Už bez sebemenších omezeních funguje od pátku saunový komplex u bazénu lázeňského hotelu Thermal. Jeho hosté i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Accolade investuje na Karlovarsku 6 miliard. Chce více rozvíjet region

Skupina Accolade, která se zaměřuje na investice do moderních průmyslových nemovitostí, aktuálně v Karlovarském kraji...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Policie hledala dívku ze Sokolovska. Našla se v sobotu odpoledne

Policie pátrala po šestnáctileté dívce z okresu Sokolov. V pátek odpoledne odešla z domova na nákupy a nevrátila se....

Špatné parkování a nápoje pod míru, na festival dohlíží strážníci i inspekce

Zejména se špatným parkováním a stížnostmi na rušení nočního klidu se potýkají strážníci během karlovarského filmového...

Karlovarský dřevorubec porazil na mistrovství s pilou Helenkou i matadory

Dřevorubecký pětiboj má nového vítěze. Stal se jím teprve dvaadvacetiletý dřevorubec Lázeňských lesů Karlovy Vary Marek...

Ve stanovém městečku ve Varech: festival vyhrál nad splouváním Berounky

Úterní dopoledne ve stanovém městečku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Zatímco někteří už kolem deváté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...