Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 31. května 2023 Kamila

Krajský lídr TOP 09: Někteří poslanci o reálném životě nic nevědí

  12:33
V předvolebním videospotu si ze sebe uměl udělat i legraci. Krajský lídr TOP 09 pro předčasné parlamentní volby Roman Maleček v šotu říká: Napoleonským komplexem rozhodně netrpím. Vzrůstem malý podnikatel a šéf karlovarské městské společnosti KV Arena si často nebere servítky a je nebývale otevřený.

Roman Maleček | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Roman Maleček má do typického politika daleko, klidně se opře i do svých stranických kolegů. Kriticky se při rozhovoru například pustil do hodnocení bývalého poslance TOP 09 Rudolfa Chlada. 

Napoleonský komplex vám někdo předhazuje?
To víte, zvlášť když odjakživa hraju basket a 17 let se pohybuju v ženském basketbalu. Dokonce jsem kdysi byl ve výběru juniorské reprezentace, ale oznámili mi, že mám smůlu, rozehrávač za socialismu musel měřit aspoň 180 centimetrů. Já navíc nebyl typem vzorného sportovce. Měl jsem vždycky jako rocker dlouhé vlasy, nezapadl jsem.

A že tíhnete zrovna k ženskému basketbalu?
Vychovával jsem pět holek, všechny basket hrají. Čtyři už jenom pro radost, ale nejmladší je kapitánkou reprezentace do 16 let, vicemistryně Evropy.

Jste manažerem ligového basketbalového klubu, jednatelem KV Areny, jednatelem soukromé firmy Kastos, radním, teď možná poslancem. Není toho na jednoho člověka moc?
Skoro je. Také jsem z toho po mistrovství světa, které jsme v Karlových Varech spolupořádali, lehce zkolaboval. Došla mi šťáva.

Kdo je Roman Maleček (TOP 09)

 • krajský lídr TOP 09 v parlamentních volbách 
 • narozen 28. 1. 1966 v Kraslicích 
 • absolvent střední ekonomické školy v Karlových Varech 
 • v letech 2003 až 2004 studoval fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově 
 • od roku 1988 trenérem basketbalu BK Lokomotiva K. Vary. Od roku 1997 manažerem klubu 
 • od roku 1993 společníkem firmy Kastos 
 • od roku 2010 jednatelem společnosti KV Arena 
 • předseda místní organizace TOP 09 K. Vary 
 • od roku 2012 radním města Karlovy Vary 
 • koníčky - sport (basketbal, fotbal, tenis). Rád čte, poslouchá hudbu

Pustil byste nějakou funkci?
Samozřejmě, už jsme se na tom domlouvali. Mým cílem ani nebylo kandidovat na poslance nebo před tím do krajského zastupitelstva. Byl jsem nakonec rád, když jsem v krajských volbách skončil jako první nezvolený náhradník. Vidím totiž, že opozice neprosadí skoro nic. Důležitější je pro mě městská politika navázaná na KV Arenu.

Počkejte, říkáte, že jste se nyní o post lídra nedral?
Co se týče slavného poslancování, tak já byl proti tomu, aby se na přední místa kandidátky dávala top jména, která pak odstoupí nebo si dělají, co chtějí. Dohodli jsme se, že kandidátku složíme z lidí aktivních v komunální politice. Že mě místní organizace TOP 09 navrhla jako jedničku na kandidátku, mě těžce překvapilo. Čekal jsem, že víc vpředu bude pan primátor Kulhánek.

Ten je za vámi.
Je čtvrtý. Třetí je poslanec Rudolf Chlad, který byl sice nevýrazný, ale určitě tu nikoho nenaštval. Nemám stejné názory na všechno jako centrála TOP 09, to také všichni vědí.

O vlastním poslanci klidně řeknete, že byl nevýrazný?
Ano, pro mě nebyl tak výrazný, jak bych si představoval. Ruda je hodný člověk, vážím si ho. Prosazoval zákon o přilbách pro lyžaře a cyklisty, zasadil se o přeshraniční spolupráci záchranářů.

Vy byste uměl být výraznější? Jak?
Kdyby mě zvolili, rozhodně bych se tam nejezdil zašívat. Byl bych pracovitý, slušný, mám svá předsevzetí. Snad by se hlasovalo aspoň občas se selským rozumem.

V čem se názorově neshodnete s vedením TOP 09?
Mám problém s mediálním vystupováním některých lidí. Pan Kalousek nám tím část voličů odstřeluje. Na druhou stranu musí mít strana člověka, který ji organizačně vede. Ne jako ODS, která se změnila v rozhádanou bandu. Nemám ale problém s většinou Kalouskových názorů a myšlenek. Já ho uznávám, i když nám to ubírá pět nebo sedm procent hlasů.

Co vám ještě ubírá hlasy? Co takhle váš bývalý ministr zdravotnictví Heger, který vyhláškami připravil o peníze nemocnice i lázně a vehnal je do finanční krize?
Vzali jsme si na sebe resorty, o kterých jsme věděli, že budou totálně průserové. Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí, kde bylo všechno špatně. Zatnout do nich sekeru, to je kurňa odvaha.

Takže tvrdíte, že bylo správné sebrat špitálům a lázním velkou část příjmů?
Netvrdím. Bodový systém ještě před třemi lety rozhodně nebyl ideální. Věděli jsme, že musí dojít k přerozdělení peněz a k úsporám, když stát je chudší a chudší. Co se týče vyhlášek, četl jsem je, i když nejsem specialista. Víc než 700 milionů bylo převedeno z lázeňské péče na péči preventivní. To je pro lázeňský kraj problém. Proto mi také vadilo, že Ruda Chlad a další zdejší poslanci nebyli v tomto ohledu výrazní. Pak vyřvávat, že na to kraj doplácí...

Ale Leoš Heger byl váš ministr za TOP 09.
Jasně. Chtěli jsme od něj vyjádření. Bylo velmi jednoduché - nedostatek peněz. Lázeňská péče se neruší, možná se omezila. Bylo zapotřebí převést skoro tři čtvrtě miliardy na pohotovost, aby fungovala.

Takže vám se omezení nelíbilo, ale spokojili jste se s vysvětlením, že to jinak nešlo?
Nespokojili. Dostali jsme vysvětlení, že lázeňství musí jít trochu jinou cestou. Když se podíváte do tabulek, tak lázeňská péče od 90. let rostla. Vznikaly nové lázeňské hotely, zvyšoval se počet lůžek, ale snížil se počet klasických pacientů. Jsme mrňavý kraj s pěti poslanci, takže slibovat, že úhradová vyhláška se změní, až do parlamentu vlezu... Snažil bych se samozřejmě posílit lázeňskou péči, najít v rozpočtu VZP miliardu navíc, ale neslibuju, že se to podaří.

Velkým tématem voleb je nezaměstnanost. Máte plán, jak ji snížit?
Hlavní je nastartovat evropskou ekonomiku. Lidé by se měli chovat slušně a normálně. Tvrdím, že normální je pracovat. Já pracuju čtrnáct hodin denně.

Spousta lidí by chtěla, ale nemůže místo najít.
Určitě ano. Máme 550 tisíc nezaměstnaných, což je batoh. Ale při pohledu do statistik zjistíte, že téměř 300 tisíc z nich jsou fluktuanti, kteří do práce chodit nebudou. Budou dělat cokoliv, jen ne makat.

Opravdu si myslíte, že každý druhý nezaměstnaný nechce pracovat?
Myslím, že ano. Pokud je to méně, tak jenom dobře.

A co ta druhá polovina?
To je problém a důsledek toho, že vůbec nejsme schopni reagovat, kam se společnost a ekonomika ubírá. Sociální demokracie postavila v kraji dvě megalomanské školy, pro které nejsou děti. Za nás existovala v kraji tři gymnázia. Teď jich je šest.

Už řadu let. To je pro vás novinka?
Ne. Ale máme pro gymnazisty a ekonomy uplatnění? Kraj utratil za nové školy miliardu korun, ale najednou mu chybí 40 milionů na jejich provoz. Takže malé školy radši zavře.

Ale to se vrháte do krajské politiky.
Jasně, ale krajská politika se dá ovlivnit jen z centra. Z ministerstva už mělo být jasně dáno: Jestli chcete odborníky na lázeňství, tak se na něj musíte zaměřit. Podívejte se, jaké vysoké školy tu máme. Pořád se divíme, že odsud lidé odcházejí. Já se nedivím. Vždyť ve Varech a v celém kraji nic není. Chcípl tu pes. V deset večer je na ulici mrtvo. Není jediný vysokoškolák. V Hradci třeba existují tři kvalitní státní vysoké školy, město žije. Myslím, že pokud se něco brzy nezmění, tak nás začlení pod Plzeňský nebo Ústecký kraj. Protože ten náš nebude mít žádný význam.

Takhle dramaticky to vidíte?
Takhle to vidím.

V úvodu vašeho volebního programu píšete, že vítězstvím levice skončíme v socialismu. Vážně si myslíte, že po volbách nastane socialismus?
Ne, to je spíš volební heslo. Mám hrůzu, že ČSSD nemá lidi, kteří by byli schopni zemi táhnout. Je to rozmydlený tábor rozdělený na pana prezidenta, jednoho slabého předsedu, slabšího místopředsedu. Mám strach, že socialisté s komunisty budou mít v parlamentu ústavní většinu. K tomu ovládají Senát, mají prezidenta i kraje. Těch peněz, které jsou schopni zbůhdarma utratit! Ať má Kalousek jakoukoliv pověst, tak nastavil hranice státního rozpočtu.

Rozhovory s lídry

Nepomohli jste levici tím, jak jste se s ODS a VV ve vládě chovali?
Pomohli, samozřejmě. Koalice byla na pytel. Ale já si pamatuju, jak se za totality uliční výbor vyjadřoval, jestli mohu jít s dlouhými vlasy studovat vysokou školu. Zažil jsem pondělky, kdy byly masny zavřené, a v zelenině prodávali napůl shnilé brambory. Na auto jsme čekali s tátou tři týdny ve spacáku před mototechnou. Do práce se chodilo povinně. Teď jich třeba z patnácti dělá devět a zbytek je na sociálce. Je to špatně, ale doba je taková. Pokud se to má změnit, tak musíme naučit lidi dělat. Za dávky by měli státu nějakou práci odvádět.

Kdybyste do Sněmovny pronikl, máte jeden nebo dva body, které jste si vytkl jako cíl?

Nelíbí se mi, že nový občanský zákoník nařizuje všem spolkům, že mohou vyvíjet ekonomickou činnost jen uvnitř a nemohou třeba vybírat vstupné. Aby si mohly vydělávat na svou další činnost, musely by se změnit na eseróčka. Děsivý výmysl úředníků. Změnit by se mělo přerozdělování dotací. Už ne přes kraje, to dopadlo hrozně. A chtěl bych se podílet na co největším zjednodušení účetnictví a daňové problematiky pro podnikatele. Na druhou stranu vidím, kolik živnostníků, kteří pracují spoustu let, jezdí v hezkých autech, bydlí v krásných domech a nikdy na daních nezaplatili ani korunu. To je hodně zvláštní, podmínky by se měly narovnat.

TOP 09 řadu let řídila ministerstvo financí.
Léta se toho problému nikdo nedotkl. Nestačí jen ministr financí, je zapotřebí mít 110 poslanců v parlamentu.

Vždyť jste dlouho seděli ve vládě a v koalici.
Já vím, ale nebyla vůle připravit pro živnostníky nové zákony. Dalším problémem parlamentu je, že v něm seděli lidé, kteří o reálném životě nic nevědí.

Autor:
 • Nejčtenější

Lampám uprostřed chodníku se lidé smějí, změnu ale musí povolit ministerstvo

Premium Zatím spíš terčem posměchu než kritiky se stal nevydařený projekt veřejného osvětlení v lokalitě Hornické kolonie v...

Při nočních nehodách na neděli zemřelo v Karlovarském kraji celkem pět lidí

V Karlovarském kraji zemřelo v noci na neděli pět lidí při dopravních nehodách. Jedna se stala večer u Dolního Žandova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdrogovaný ubodal těhotnou ženu, za opilství si odsedí osm let

Krajský soud v Plzni poslal na osm let do vězení devětadvacetiletého Pavla Šugára, který desítkami ran nožem připravil...

Na co zírá mašinfíra: Mrkví podél Ohře z Karlových Varů do Chebu

Dnešní jízda nás zavede na Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovy Vary a Cheb. Koleje tam vedou krásným údolím řeky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce dvou osobních aut v Chebu na místě zemřel jeden z řidičů

Jeden člověk přišel o život při úterním střetu dvou osobních automobilů v Chebu. Řidič ve věku sedmdesát tři let zemřel...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nemocnice nakoupila nové glukometry, jsou přesné jako laboratoř

Malý přístroj, který se vejde do dlaně, ale přesto dokáže pomáhat zdravotníkům i jejich pacientům v Karlovarské krajské...

Čajový altán na zámku Kynžvart chátrá, na opravu je třeba sehnat 16 milionů

Na opravu čeká čajový pavilon zámku Kynžvart postavený v antickém stylu, ke kterému vede kamenné schodiště vetknuté do...

Do parku Boheminium přibyl chrám sv. Barbory, pracovali na něm také vězni

Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních nově zdobí kutnohorský chrám svaté Barbory. Model v tradičním měřítku...

Při nočních nehodách na neděli zemřelo v Karlovarském kraji celkem pět lidí

V Karlovarském kraji zemřelo v noci na neděli pět lidí při dopravních nehodách. Jedna se stala večer u Dolního Žandova...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...