Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šikovný řemeslník nemá o dobře placenou práci nouzi, říká ředitel školy

  16:11
Integrovaná střední škola Cheb prochází transformací. V minulém školním roce vznikly pod křídly této vzdělávací instituce čtyři střední školy, které vedle maturitního studia nabízejí i řadu učňovských oborů. Podrobnosti přiblížil ředitel Integrované střední školy v Chebu Jan Homolka.

Ředitel Integrované střední školy v Chebu Jan Homolka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Co bylo důvodem transformace školy?
Naše škola má v Chebu čtyři objekty, v nichž původně byly samostatné školy. Po jejich sloučení a vzniku integrované školy bývalo zvykem, že žáci mezi jednotlivými budovami přecházeli. To však nebylo příliš komfortní. Proto jsme se rozhodli celý systém přeskupit tak, aby žáci v rámci své odbornosti pokud možno zůstávali na jedné adrese, na jedné konkrétní škole. Říkáme, že je to vlastně takový návrat k tradici, kdy ta naše čtyři odloučená pracoviště vlastně jakoby kopírují čtyři původní samostatné školy.

Na jakých školách je tedy možné v rámci integrované školy studovat a jaké nové učební obory jste otevřeli?
Naše odloučená pracoviště jsme nazvali podle oborů, které je zde možné studovat. Je to tedy průmyslová škola, zemědělská škola, houslařská škola a škola služeb a řemesel. V rámci průmyslové školy jsme vloni absolventům základních škol poprvé nabídli obor opravář motorových vozidel se zaměřením na řidiče kamionové a osobní dopravy. Jde o to, že ve druhém ročníku se žáci mohou rozhodnout, zda ukončí své vzdělávání jako automechanik nebo jako řidič – profesionál. Také na zemědělské škole máme novinky, a to obor zemědělec farmář a obor zemědělské práce. Na houslařské škole jsme otevřeli dřevařskou výrobu a škola služeb a řemesel se nově chlubí oborem cukrář. Všechny tyto obory chceme nabídnout absolventům základních škol i příští školní rok.

Kolik žáků tedy ve škole studuje a o kolik je jich letos víc?
Na Integrované střední škole Cheb k loňskému poslednímu září studovalo ve všech oborech celkem 759 žáků. Z toho jich 48 přibylo i díky novým učebním oborům. A možná jich bude ještě víc, pokud se někteří v oboru opravář motorových vozidel rozhodnou příští rok využít novinku a stát se profesionálními řidiči.

Jaký zájem je v pilotním školním roce o tyto nové obory?
Překvapivě velký. Rozhodně jsme takový zájem nečekali už jen proto, že jsme tyto obory otevírali poprvé. Například v oboru cukrář jsme měli takový převis zájemců, že jsme jej bez problémů naplnili.

Po letech jste v Chebu opět otevřeli zemědělskou školu...
S tím souvisí přesun maturitního oboru agropodnikání, který se do Chebu přestěhoval z Dalovic. Od minulého roku se vyučuje u nás a my jsme tak jedinou školou v kraji, která má pod sebou zemědělskou školu. V Chebu má tahle škola dlouhou tradici, pamětníci si jistě vzpomenou. Jenže pak se tu zemědělské obory přestaly vyučovat. Zůstal zde jen opravář zemědělských strojů a k tomu se časem přidal zahradník. Ale stále to nebyla samostatná zemědělská škola. Proto jsme se rozhodli, že budově na Májové ulici ten účel i název vrátíme. V současnosti je možné zde studovat v pěti oborech. Vedle maturitního agropodnikání je to zahradník, zemědělec – farmář, opravář zemědělských strojů a také obor zemědělské práce.

Co další školy, jaké obory nabízejí?
Škola služeb a řemesel jich má poměrně hodně. Například prodavač a výrobce lahůdek, řezník – uzenář, cukrář, instalatér, kadeřník a pracovník v potravinářské výrobě. Na průmyslové škole se mohou žáci vzdělávat v učebních oborech opravář motorových vozidel, a to buď se zaměřením na automechanika, nebo na řidiče. Také nabízíme obory elektromechanik a strojírenské práce. V případě této školy bych zmínil maturitní obor, kde si studenti osvojují nejen teorii, ale mohou vyzkoušet i manuální práci. Jedná se o obor mechanik elektrotechnik – robotizace. Také přemýšlíme o tom, že by bylo dobré provázat jej s oborem elektrikář silnoproud, o jehož otevření uvažujeme. Žáci tohoto oboru by ve třetím ročníku udělali závěrečnou zkoušku s výučním listem, ale pokud by postoupili do čtvrtého ročníku, mohli by získat maturitu. Houslařská škola pak nabízí dva učební obory. Konkrétně je to truhlář a dřevařská výroba.

Jaké výhody nabízí integrovaná škola svým studentům a učňům?
V samotném centru historického Chebu máme vlastní domov mládeže, v němž je naše školní kuchyně s jídelnou. Máme ale i vlastní autoškolu a svářecí školu. Naši žáci se tak mohou v rámci studia leccos naučit a výhodně získat různé průkazy a oprávnění.

Škola je známá i svými výměnnými pobyty...
Studenti z potravinářských oborů míří jednou za dva roky na zkušenou do Nižního Tagilu, naši elektrikáři zase mají partnery v Německu. Letos je ale situace jiná. Právě se chystám napsat do Nižního Tagilu s tím, že bychom vzhledem ke koronaviru tuto výměnnou akci uskutečnili až příští školní rok. Je to škoda, ta tradice už trvá skoro dvě desetiletí a poprvé za těch téměř dvacet let se přetrhne. Ale bohužel, nedá se nic dělat.

Jak je to s uplatněním vašich absolventů na trhu práce?
Dnes opět platí, že řemeslo má zlaté dno. Šikovný řemeslník nemá o dobře placenou práci nouzi. Snad každý z vlastní zkušenosti ví, jak dlouho trvá, než sežene kvalitního elektrikáře, truhláře, instalatéra. A že na opravdového mistra si musí počkat, protože takoví mají práce hodně.

  • Nejčtenější

Soud odmítl propustit silničního piráta. Ve vězení se opil „šťávou z ovoce“

22. května 2024  12:51

Karlovarský soud zamítl žádost silničního piráta Miroslava Štíbra, který žádal o podmíněné...

Papoušek si ze stresu vytrhal peří, svého zachránce teď zahrnuje polibky

27. května 2024  12:56

Nejen pro radost, ale i jako záchranná stanice pro papoušky funguje chov exotických ptáků Martina...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Sokolova spustili stáčírnu nápojů, ročně naplní až 150 milionů plechovek

23. května 2024  14:09

Až 150 milionů kusů plechovek s nápoji chce ročně stáčet společnost Bofillex, která spustila provoz...

Vandal, jenž ničil auta dlažebními kostkami, je ve vazbě. Řádění natočil svědek

25. května 2024  21:59

Až deset let vězení hrozí čtyřicetiletému výtržníkovi, který v noci na čtvrtek poškodil v Karlových...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Senior věděl, že ho okrádá falešná sociální pracovnice. Opět ji pustil do bytu

23. května 2024  10:14

Pocit osamělosti někdy přiměje seniory snášet těžko pochopitelné věci. Třeba i vědomí, že je...

Potravinová banka otevřela na Sokolovsku nový sklad, už nemusí odmítat dary

28. května 2024  16:12

Svůj nový centrální sklad v úterý slavnostně otevřela Potravinová banka Karlovarského kraje (PBKK)...

Bez pomoci státu hrozí výrazně dražší teplo, má obavy Karlovarský kraj

28. května 2024  14:50

Ve snaze zajistit schopnost energetických společností udržet stabilní ceny tepla bude Karlovarský...

Termín je na hraně, ale stále platí. Dálnice D6 bude hotová v roce 2028

28. května 2024  9:31

V těsné koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) chystá Karlovarský kraj výstavbu obchvatu...

Tančíme a celý svět s námi. Skupinový swing rozvlnil náměstí v Chebu

27. května 2024  15:40

Více než tři desítky lidí se sešly na chebském náměstí Krále Jiřího, aby se připojily k celosvětové...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...