Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Přijímačky dají šanci více studentům, školy chtějí zapojit i rodiče

  13:16
Coby zřizovatel středních škol vydal Karlovarský kraj doporučení, jak má vypadat letošní dubnové přijímací řízení do oborů s maturitní zkouškou. Konat se má jednotná přijímací zkouška, a to i v případě, že škola obdrží nižší počet přihlášek, než je stanovený záměr. Kvůli distanční výuce školy očekávají, že děti u přijímaček budou mít horší výsledky než v minulých letech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Chceme umožnit přístup ke vzdělávání v maturitních oborech i těm žákům, kteří neměli vinou koronavirové pandemie a následné distanční výuky pro vzdělávání ideální podmínky. Ustoupíme proto od určení cut-off score, které určuje minimální hranici úspěšnosti,“ upřesnil krajský radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

Přijímací zkoušku jako takovou nechce letos rušit ministerstvo školství, ale ani kraj. Podle Čermáka i proto, že její výsledky přinesou podložené údaje o výuce na jednotlivých základních školách.

„To v současné chvíli považujeme za cenný statistický údaj, který bychom jinak získávali jen stěží,“ vysvětlil radní s tím, že kraj vydává pouze doporučení.

Konečná podoba letošních přijímaček je na ředitelích jednotlivých škol. Jak ale MF DNES zjistila, většina ředitelů s konáním jednotné přijímací zkoušky souhlasí, stejně jako se zrušením cut-off score, tedy minimální bodové hranice pro přijetí na střední školy.

Doporučením krajského úřadu se chtějí řídit například na Integrované střední škole v Chebu. „Přijímačky se tak u nás uskuteční v podobném duchu jako v jiných letech. Podle mého názoru to bude nanejvýš spravedlivé,“ informoval ředitel školy Jan Homolka. 

Vysvětlil, že k jedinému rozdílu dojde v případě, pokud bude počet uchazečů nižší nebo stejný jako počet míst nabízených v tom kterém oboru ke studiu. „V tom případě budou přijati všichni žáci, protože limit pro splnění zkoušky padl. Pokud se jich ale na pětadvacet míst bude hlásit padesát, budeme vybírat ty nejlepší právě prostřednictvím přijímací zkoušky,“ oznámil ředitel.

Kurzy pro budoucí studenty

Ten také míní, že vlivem distanční výuky je pravděpodobné, že připravenost absolventů základních škol bude letos nižší. „Výsledky přijímaček tak budou zřejmě horší, ale konkrétní žáky to nijak diskriminovat nebude. Jde o celoplošný jev a ten pokles bude pravděpodobně úplně všude. Na druhou stranu nás může leccos i překvapit,“ odhadl ředitel Homolka. 

V souvislosti s otázkami kolem přijímacích zkoušek zatím neregistruje zvýšenou nervozitu rodičů ani dětí. „Rodičů, kteří by k nám volali a dotazovali se na to, jak vlastně letos budou přijímačky vypadat, je opravdu minimum,“ potvrdil.

Škola také plánuje, pokud to bude možné a dojde k rozvolnění, pro své budoucí studenty přípravné kurzy.

Také Gymnázium Ostrov hodlá připravit víkendové kurzy, kde si budou moci zkoušky z češtiny a matematiky budoucí gymnazisti vyzkoušet nanečisto, a se svými učiteli pak probrat případné slabiny.

Méně záškoláctví, více kyberšikany

Česká školní inspekce potvrzuje, že chování studentů se mění k lepšímu. Ukazují to data z posledních tří let před koronavirovou krizí.

  • Záškoláctví řešilo ve školním roce 2016/2017 66,4 % škol, o dva roky později už jen 59,4 %.
  • Užívání návykových látek řešilo ve stejném období 33,2 % škol, o dva roky později 29,4 %.
  • Verbální agresi vůči učiteli řešilo ve stejném období 31,3 % škol, o dva roky později 28,3 %.
  • Kyberšikanu naopak ve školním roce 2016/2017 řešilo 26,2 % škol, o dva roky později 38,3 %.

„Pokud to ale protiepidemická opatření nedovolí, jsme připraveni zkoušky nanečisto připravit online,“ upřesnil ředitel gymnázia Jaroslav Šafránek. Také on přivítal možnost jednotné přijímací zkoušky a zrušení cutt-off score.

Centrum pro zjištění výsledků vzdělávání (Cermat) se navíc s ohledem na současnou situaci rozhodlo zveřejnit ilustrační testy jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky o měsíc dříve než v předchozích letech. „Učitel děti navede, v tom není problém, těžší bude je přesvědčit, aby si k testům doma sedly a začaly se na zkoušku připravovat,“ upozornil Jaroslav Šafránek.

Že budou mít letos víc než kdy jindy hodně práce rodiče, si myslí i ředitel ostrovské Střední průmyslové školy Pavel Žemlička. Na jednotlivé studijní obory, které ostrovská průmyslovka nabízí, se každoročně hlásí zhruba dvojnásobek uchazečů. Největší převis pak bývá v oboru informační technologie, ke studiu může být přijat jen každý třetí. 

„Distanční výuka až takový problém není, učitelé už děti na přijímačky samozřejmě připravují. Nejtěžší je ale děti motivovat, aby se snažily i samy. Tady to nevidím jinak, než že na ně musí rodiče zatlačit,“ uvedl Žemlička.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Nový chebský bazén by měl vzniknout na místě zahrádkářské kolonie

Chebská radnice už ví, kde by mohlo vyrůst nové městské bazénové centrum. Vyhledávací studie, kterou si město nechalo...

Na chebském komíně se objevil samec se samicí. Hned utvořili čapí pár

Hned několik zajímavostí přinesla nedávná pozorování čápa, který se objevil na hnízdě v centru Chebu. Ukázalo se totiž,...

Karlovy Vary odvolaly šéfy architektů a symfoniků, lidé sepsali petici

Karlovarští radní odvolali ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa a ředitele Karlovarského symfonického...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...