Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skály u Ohře hlídá miliony let kamenný Strážce, najdete tu i Moučné pytle

  9:30
Přirozenou osou Karlovarského kraje je třetí nejdelší česká řeka Ohře. Krajinu pod Krušnými horami dotváří již dobrých 25 milionů let a hluboký kaňon, kterým se před věky v úseku z Lokte do Karlových Varů jen s námahou prodrala masivem Slavkovského lesa, patří k nejkrásnějším přírodním partiím našeho regionu.
Jeskyní vyhlídka nad údolím Ohře

Jeskyní vyhlídka nad údolím Ohře | foto: Jiří Linhart

Příkré zalesněné stráně, které se zvedají do výšky až tří set metrů nad hladinu divoce meandrující řeky, zdobí celá řada monumentálních skalisek, z nichž mnohá jsou vděčnými cíli turistů. Skály v údolí Ohře hlídá už miliony let například kamenný Strážce. Zajímavostmi krajiny kolem řeky jsou například Jeskynní vyhlídka či Moučné pytle.

Svatošské skály

Nejznámějším ze skalních útvarů v údolí Ohře jsou zcela jistě Svatošské skály, navštěvované a obdivované už více než dvě staletí. Tři sta metrů dlouhý pás až padesát metrů vysokých skalisek obdivoval už otec německého romantismu Johann Wolfgang Goethe. Legenda o nešťastném ženichovi a zkamenělé svatbě zaujala v roce 1811 i německého básníka Theodora Körnera, jehož báseň pak skladatel Heinrich Marschner použil jako námět své opery Hans Heiling (Jan Svatoš).

Kromě Svatošských skal, ke kterým se dá pohodlně dojít podél Ohře buď z Karlových Varů (z Doubí asi tři kilometry) nebo z Lokte (zhruba šest kilometrů), je možné v údolí Ohře navštívit celou řadu dalších skalních útvarů.

Přístup k nim vyžaduje většinou dobrou fyzickou kondici a smysl pro orientaci, ta trocha námahy a sebeovládání však stojí za to. Výhodou, když už nic jiného, je to, že na cestách k nim většinou nepotkáte živáčka, na rozdíl od cesty ke „Svatoškám“, na které se to lidmi jen hemží.

Jeskynní vyhlídka

Zcela určitě nejnavštěvovanějším skalním útvarem mezi Loktem a Svatošskými skalami je Jeskynní vyhlídka. Vysoké skalisko se vypíná do nadmořské výšky 487 metrů na levém břehu Ohře asi dva kilometry od Lokte a nabízí dechberoucí výhled do hlubokého údolí řeky, jejíž hladina se třpytí více než sto metrů pod nohama pozorovatele.

Dostat se k vyhlídce je poměrně snadné, nachází se při neznačené lesní cestě, která se vine od smírčího kříže u samoty Vildenava po úbočí rozložitého vrchu Kovářka. Výstup na skalisko je zabezpečený železnými řetězy, na vrcholové plošině je umístěný dřevěný kříž a plechová schránka s vrcholovou knížkou. Sestup pod skálu k jeskyňce, která dala vyhlídce jméno, je velmi příkrý a dost nebezpečný, dovolit si ho mohou jen mimořádně fyzicky zdatní jedinci.

Kamenný Strážce

Jen necelé čtyři stovky metrů vzdušnou čarou od Jeskynní vyhlídky se nad Ohří vypíná skalní útvar Strážce, přímá cesta však mezi nimi nevede a Strážce samotný patří k nejhůře přístupným místům CHKO Slavkovský les. Cesta k němu odbočuje z cyklostezky podél Ohře do Lokte zhruba 700 metrů od Svatošských skal.

Orientovat se lze podle rozdvojeného stromu, mezi jehož dvěma kmeny je zarostlý kamenný mezník s vyrytým orientačním křížkem (ve vegetační době při olistění stromů není moc dobře vidět). Není to cesta, na jakou jsme zvyklí, nýbrž ve strmém svahu sotva zřetelná vyšlapaná pěšina. Nejhorších je prvních padesát metrů, pak se to trochu zlepší. Odměnou za námahu je pohled do tváře Strážce, který klid a bezpečí na řece hlídá už miliony let.

Moučné pytle

Nejnavštěvovanější přírodní památkou na pravém břehu Ohře je skupina skalních věží na temeni Jeleního vrchu známá jako Moučné pytle. Skaliska, která na první pohled připomínají na sebe naskládané pytle s moukou, jsou podle místní tradice zkamenělým nákladem lakomého sedláka. Geologové nás však poučí, že se jedná o „mrazové sruby“.

Vznikly ve třetihorách vlivem intenzivního zvětrávání, kdy stálým opakovaným zamrzáním a rozmrzáním skála po stranách pukala a uvolněné kameny pak vypadaly. Je na každém, zda uvěří staré legendě nebo geologům. Jisté je ovšem to, že podobné skalní útvary jinde ve Slavkovském lese nenajde. Proto byla vrcholová oblast Jeleního vrchu v roce 1997 prohlášena za Zvláště chráněné území.

Jelení vrch se vypíná do nadmořské výšky 644 metrů vlevo od zeleně značené turistické cesty vedené po lesní silnici z karlovarského předměstí Doubí do Horního Slavkova. Přírodní památka Moučné pytle se nachází kilometr na jih od rozcestí u Hájovny Bor, ke které se dá dojít i po žlutě značené turistické cestě ze Svatošských skal do Cihelen. U cesty na Moučné pytle upozorňuje informační tabule a les je po nedávných kalamitách tak prořídlý, že skály jsou na dálku vidět.

8. října 2020

  • Nejčtenější

Předvedly se na Den větru. Dokážou za hodinu vyrobit energii pro celou rodinu

15. června 2024  18:47

Osmi gigawatthodinami elektřiny přispěly v loňském roce do české energetické soustavy dvě větrné...

Řidič nadýchal přes pět promile, s hlídkou komunikoval a zvládl se i podepsat

11. června 2024  12:32

Těžko uvěřitelných 5,37 promile alkoholu nadýchal devětatřicetiletý muž z Karlovarska v neděli 9....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V nové hale Witte najde práci až 350 lidí, šanci dostanou i starší 55 let

13. června 2024  15:04

Výroba zámkových systémů pro klíčového zákazníka, německou automobilku BMW, bude první, která oživí...

Narovnávání serpentin u Bečova se protáhne, komplikace stavbu prodraží

12. června 2024  15:56

Možná až o dva měsíce oproti původně plánovanému konci července se prodlouží termín dokončení...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Při srážce auta s dodávkou u Karlových Varů se zranily tři děti a také dospělý

15. června 2024  12:11,  aktualizováno  16:15

Při nehodě osobního a nákladního automobilu se dnes dopoledne mezi Karlovými Vary a obcí Počerny...

Na nádraží v Chebu už zbourali historickou rotundu. Nahradí ji nová hala

18. června 2024  16:31

Historická severní rotunda na nádraží v Chebu, která sloužila pro opravy vlaků, je již minulostí....

Plánovaný tunel na stavbě cyklostezky nejde prorazit. Kraj řeší, co s tím

18. června 2024  14:47

Jeden z technicky a finančně nejnáročnějších úseků páteřní cyklostezky Ohře v současné době vzniká...

Opilec napadal zdravotníky, kteří ošetřovali pacienta. Zamkli se v sanitce

18. června 2024  11:46

Muže ze Sokolova, který letos koncem května ohrožoval a vulgárně urážel zdravotnické záchranáře při...

Cheb zvelebuje zelená zákoutí, při prolézání si děti osvěží i matematiku

18. června 2024  9:30

Pohodu, klid, ale také poučení a v budoucnu i vodní hrátky s osvěžením nabídnou parky a zelená...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...