Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. dubna 2023 Erika

Doupovské hory skrývají přírodní výtvor, který nemá v Česku obdoby

Unikátní přírodní výtvor můžete obdivovat nad údolím Ohře v západní části Doupovských hor na Karlovarsku. Pozoruhodné dutiny ve skalních stěnách, nazvané Skalky skřítků, skrývají četná tajemství, s nimiž si léta lámali hlavu i vědci.
Trpasličí jeskyně (Skalky skřítků) představují dutiny po vyhnilých kmenech...

Trpasličí jeskyně (Skalky skřítků) představují dutiny po vyhnilých kmenech stromů. | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Doupovské hory představují pro poznáníchtivé cestovatele jedno veliké tajemství uprostřed civilizované střední Evropy. Dlouhodobě nepřístupné území vojenského prostoru, desítky zaniklých vesnic, tisíce odsunutých původních obyvatel, ztracená paměť míst, to vše vzbuzuje četné otazníky. Do tajemna Doupovských hor zcela zapadá i ne zcela jasný původ podivuhodných trpasličích jeskyní, jejichž dávné obyvatele připomínají dnes již téměř zapomenuté lidové pověsti.

Pověstmi opředené trpasličí jeskyně

Trpasličí jeskyně, zvané dnes oficiálně Skalky skřítků, se skrývají kousek pod vrcholem kopce Schwedelberg (545 m), jenž se tyčí nad údolím Ohře mezi Karlovými Vary a Kyselkou východně od obce Dubina. Současné mapy uvádějí buď bezejmennou kótu anebo název Dubina ve shodě s vesnicí při úpatí. Český ekvivalent Švédlův vrch se bohužel neujal, přestože nám připomíná krále Švédla, vládce trpaslíků, kteří měli pod kopcem své příbytky.

O co vlastně jde? Vrchol kopce Schwedelberg (Dubina) spadá směrem na sever velmi prudkým svahem, jehož nejsvrchnější část tvoří skalní defilé o délce 50 metrů a výšce do pěti metrů. V něm zejí díry dutin okrouhlého profilu v počtu asi šedesát, z nichž některé připomínají svými rozměry malé jeskyně. Dosahují délky až pět metrů, jejich průměr se pohybuje řádově v desítkách centimetrů (maximálně 1,5 metru), vedou kolmo do skalního masivu a některé se větví.

Tyto jeskyňky jsou známé již celá staletí. Podle pověstí v nich v dávných dobách bydleli malí skřítkové. Žili nejen na Švédlově vrchu, ale též na Pustém zámku (928 m), kde se vyskytují ve skalách obdobné dutiny.

Skřítci chovali k lidem přátelství, scházívali k nim pravidelně dolů do vesnic a za trochu jídla jim pomáhali například při předení lnu. Údajně zde hlídali velký poklad. S postupem času se však vše změnilo k horšímu, sedláci byli čím dál lakomější a vyzvánějící kostelní zvony rušily klid trpasličích příbytků. Skřítci nakonec odešli i s pokladem přes Ohři směrem na sever do Krušných hor a od té doby už je v Doupovských horách nikdy nikdo nespatřil.

Z novějších dob pocházejí historky myslivců, podle nichž psi-norníci vpuštění do děr za liškami a jezevci štěkali dvě až tři hodiny z hlubokého nitra kopce a někteří se už nikdy nevrátili.

Pod vrchem Schwedelberg (545 m) nad vesnicí Dubina se ukrývají Trpasličí jeskyně.

Kmeny stromů uvězněné v bahnotoku

O trpasličích jeskyních neměli dlouho jasno ani vědci, jejichž názory na původ a vznik dutin se značně lišily. V první řadě nebylo zřejmé, v jaké hornině vlastně jeskyňky vznikly. Ve skalním odkryvu vystupují nevytříděné, nezvrstvené a silně hrubozrnné sopečné sedimenty obsahující částečně opracované valouny, bloky a balvany různých typů láv z oblasti Doupovských hor. Tyto sopečné úlomky stmeluje jemnozrnná až středně zrnitá hmota.

Původně se myslelo, že jde o sopečné vyvrženiny (tufy), které napadaly při vulkanické erupci, popřípadě sjely v podobě žhavé laviny po svahu sopky. Podle této představy by jeskyňky ve skalách mohly představovat dutiny po úniku plynů z chladnoucí horninové hmoty.

Sestup po tesaných schodech k Trpasličím jeskyním

Současná úroveň vědeckého poznání však podporuje domněnku, že dlouhé oválné dutiny vznikly vyhnitím pohřbených kmenů pravěkých stromů, které strhl ničivý bahnotok zvaný lahar. Tyto bahenní proudy, které berou vše, co jim stojí v cestě, běžně doprovázejí činné vulkány všude ve světě a řadí se k nejničivějším přírodním živlům s obrovským množstvím napáchaných škod. Jejich mocné nánosy se významnou měrou podílejí na geologické stavbě Doupovských hor.

Zapomenutý ráj trpaslíků

Skalky skřítků byly před 2. světovou válkou oblíbeným výletním místem hostů z nedalekých lázní Kyselka. Na dobovém vyobrazení z 19. století je lokalita zachycená jako bezlesá. V období socialismu se však oblíbený výletní cíl ocitl na území Vojenského újezdu Hradiště a upadl v zapomnění. Do roku 1990 byl přístupný pouze na zvláštní povolení, které jen tak někdo nedostal.

Skalky skřítků, které jsou dnes chráněné jako národní přírodní památka, leží v okrajové části vojenského prostoru, vede k nim žlutá turistická značka z obce Dubina, avšak je nutné se po stejné trase vrátit zpět. To je docela nemilé, protože se rozhodně nejedná o nějakou desetiminutovou odbočku, ale o minimálně půlhodinový a docela náročný výstup s převýšením téměř 200 metrů. Ze stavu chodníku je zřejmé, že mnoho návštěvníků se nechá hned dole u rozcestí odradit.

K jeskyním se schází z vrcholové hrany kopce po starých tesaných schodech ve velmi příkrém svahu. Místa tu moc není. Otvory se nacházejí ve dvou horizontálních patrech a mnohé mají svá jména upomínající na dávné trpasličí obyvatele. Najdete tu jeskyni Štístkovu, Prófovu, Stydlínovu, Rejpalovu, Kejchalovu, Šmudlovu i Bručounovu. Posledně jmenovaná vytváří komplex dutin o celkové délce 29 metrů a je největší ze všech.

Přístupová turistická cesta u Skalek skřítků končí.

Trpasličí jeskyně (Skalky skřítků) představují dutiny po vyhnilých kmenech stromů.

Přírodovědně mimořádně hodnotná je také zachovalá přirozená bučina kolem skal, hostící rozmanité populace ptačích druhů jako je žluna, lejsek, včelojed, dlask. Rostou tu i vzácné rostliny: okrotice dlouholistá, lomikámen trsnatý, lilie zlatohlavá, lýkovec vonný, kyčelnice devítilistá.

Panenský skok z Šemnické skály

Lidovou fantazii původních, převážně německých obyvatel Doupovských hor nejitřily pouze Trpasličí jeskyně na Schwedelbergu, ale také nápadný skalní útvar jihozápadně od vesnice Dubina, který se dnes jmenuje Šemnická skála. Vzhledem k tomu, že výlet na Skalky skřítků je časově nenáročný, určitě zavítejte i sem.

Šemnické skále se dříve říkalo Panenský skok, a to podle pověsti o dívce, kterou pronásledoval hradní pán z nedaleké Andělské Hory. Zatímco dívka se na skále schovala a šťastně zachránila, zloduch i s koněm se zřítili dolů.

Další název Heřmanův kámen upomíná na majitele zdejšího kysibelského panství Heřmana Černína. 

Výhled ze Šemnické skály na Doupovské hory

Jak se tam dostat

Z Karlových Varů do obce Dubina po silnici č. 222 vedoucí kolem řeky Ohře po pravém břehu. V případě, že jedete od Prahy, pak odbočit z hlavní "karlovarské silnice" č. 6 v Andělské Hoře (před Karlovými Vary) doprava na nepříliš kvalitní silnici směr Šemnice, Dubina.

A aby nebylo názvů dost, tak dnešní chráněné území v kategorii přírodní památka se nejmenuje Šemnická skála, ale poněkud nepochopitelně Olšová vrata, podle názvu zdejší lesní tratě. Z historických vyobrazení vyplývá, že Šemnická skála bývala mnohem méně zarostlá než dnes. Problém představuje zejména šíření nepůvodní douglasky tisolisté.

Vrchol znělcové skály tvoří zbřidličnatělý skalní hřbet, který nabízí skvělý rozhled na Doupovské hory, údolí Ohře a pásmo Krušných hor. Efektní je také závratný pohled k východnímu úpatí, kam Šemnická skála spadá více než stometrovými srázy. Na vrchol vede červená turistická značka z Dubiny v délce asi tři kilomety.

Skalky skřítků

Skalky skřítků

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Maďaři postavili za peníze z EU stezku v korunách stromů, které pokáceli

Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie – v přepočtu bezmála čtyři miliony...

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

Pět lyžařských středisek v Rakousku, kde si skvěle prodloužíte sezonu

Premium Ještě je čas. Ještě pořád nemusíte dávat lyže a snowboardy do skříní a garáží. Nabízíme vám několik tipů na skvělá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sevilla, Jerevan nebo opět Soul. Kam se dá nově letět z Prahy napřímo

Seznam přímých letů se z pražského letiště Václava Havla se v neděli rozšíří o jedenáct destinací. Kdy a kam letět a co...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Čtenáři cestují: Nádherná příroda, pohodoví lidé. Kazachstán vás překvapí

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Slavný četník má muzeum. Představuje Louise de Funese jako herce i člověka

V jihofrancouzském městě Saint-Raphaël bylo ve středu otevřeno muzeum věnované slavnému komikovi Louisi de Funesovi. V...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Karlštejn, Zbiroh či Eiffelova věž. Když nacisté zavřeli světové památky

Premium Řada historických objektů světového významu byla za druhé světové války uzavřena. Rodící se turismus vymizel a významné...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Už jsem nechtěla mlčet. Jana Fabiánová o matce Nadě Urbánkové i Cimickém

Premium Měly komplikovaný vztah, ale pevné pouto mezi nimi se nikdy nepřerušilo. Začátkem února maminka Naďa Urbánková zemřela,...