To nejlepší z hor Česka: objevte nejkrásnější místa Slavkovského lesa

Seriál
Málo známá a téměř liduprázdná klenba Slavkovského lesa se zvedá na západě Čech do výšky téměř tisíc metrů. Centrální plošina, dnes pokrytá lesy a pastvinami, sice bývala v minulosti docela zalidněná, ale dnes je tu stop po lidské činnosti jen pomálu.
TŘI KŘÍŽE VE SLAVKOVSKÉM LESE. Jsou na krásné vyhlídce nad Slavkovským lesem...

TŘI KŘÍŽE VE SLAVKOVSKÉM LESE. Jsou na krásné vyhlídce nad Slavkovským lesem obklopeny vzácnými rostlinami, proto se k nim musíte protáhnout ne úplně pohodlnou šikanou v plotě, který brání v přístupu mlsné zvěři. Vlak jede do Bečova nad Teplou. | foto: Petr Čermák, MF DNES

Je to nejvyšší čistě vnitrozemské pohoří Čech. A také jedno z nejpustších, navzdory tomu, že těsně při okrajích Slavkovského lesa se nacházejí mezinárodně proslulá lázeňská města Karlovy Vary a Mariánské Lázně.

Prázdné planiny Slavkovského lesa, geograficky vzdálené jen pár kilometrů, se však od nablýskaných lázeňských kolonád zdají být daleko stovky světelných let. Způsobily to události po druhé světové válce, kdy bylo území, do té doby z etnického hlediska prakticky stoprocentně německé, nejprve zbaveno původní populace. Paralelně ovšem vznikal vojenský prostor Prameny (1946–1954), což v jádrové oblasti Slavkovského lesa (německy Kaiserwald) zabránilo byť částečnému dosídlení českojazyčným obyvatelstvem. Poslední ránou pro původní ráz krajiny bylo zahájení těžby uranových rud.

Pohled od Tří křížů k západu

Výsledkem je, že centrální část Slavkovského lesa dnes prakticky postrádá trvalé osídlení. A proto jde o ideální kraj pro osamělé toulky, na nichž nejspíš potkáte víc připomínek zaniklých obcí než živých návštěvníků. Turistický průmysl do oblasti prakticky vůbec nezasáhl a nevypadá to, že by se v blízké budoucnosti mělo něco zásadně změnit.

Království přírody

Jedním z nejkrásnějších míst Slavkovského lesa je bezesporu osada Kladská uprostřed rozsáhlých lesů severně od Mariánských Lázní. Kolem poměrně velkého Kladského rybníka, který historicky sloužil k napájení Dlouhé stoky určené k pohonu důlních děl v regionu, vede naučná stezka. Projdete ji za necelou hodinu. Lokalita, ležící v nadmořské výšce kolem 800 metrů, evokuje skandinávskou přírodu a přiléhá k ní rozsáhlá rezervace Kladské rašeliny, zřejmě přírodovědně nejcennější území Slavkovského lesa. Ta však není veřejnosti přístupná. Celek doplňuje památkově chráněný dřevěný bývalý lovecký zámeček dnes sloužící jako ubytovací zařízení.

Kladský rybník

Západně od Kladské se zvedá nejvyšší kóta Slavkovského lesa, vrch Lesný (983 m). Nečekejte žádný výrazný vrchol ani výhled, kopec dělá čest svému jménu a z vrcholu není vidět nic.

Zatímco v létě bývá na Kladské díky blízkosti Mariánských Lázní alespoň skrovný návštěvnický ruch, jinde budete nejspíš sami. Platí to o rezervaci Křížky nedaleko obce Prameny s ojedinělou květenou vázanou na geologický podklad hadce (serpentinitu). Na první pohled zaujme spíše silueta tří mohutných křížů, které na skalce nad náhorní planinou stojí. Kolem jejich vzniku existují legendy zmiňující buď zázračné uzdravení, či rodinnou tragédii. Od křížů se otevírá krásný výhled, místo má magickou auru hlavně při východu či západu slunce.

Národní přírodní památka Křížky působí na náhorní plošině jako zjevení.

Na opačné straně Slavkovského lesa, nad údolím Ohře, se vypíná vulkanické skalisko Šemnická skála. Na rozdíl od Kladské a Křížků, kam lze dojet autem, se pro ojedinělý výhled ze Šemnické skály musíte „obtěžovat“ asi dva kilometry pěšky po žluté či červené značce. Panoráma obsáhne Krušné a Doupovské hory.

Rozhledny

Mezi všemi rozhlednami Slavkovského lesa patří bezesporu první místo té na Krásenském vrchu (777 m) nad městečkem Krásno. Více než o výšku nebo kvalitu rozhledu (byť ta je velmi dobrá) jde hlavně o tvar samotné věže. Je to kamenná rozhledna tvarem připomínající mezopotámský zikkurat. Nahoru vystoupíte po vnějším točitém schodišti. Věž původně vystavěli ve 30. letech 20. století v době hospodářské krize a stávala tu i turistická chata – po té je však dnes veta. K rozhledně se dostanete strmým výstupem z Krásna asi půlhodinovou chůzí.

Rozhledna na Krásenském vrchu bezpochyby patří k nejhezčím u nás.

Rozhledna Goethova vyhlídka v Karlových Varech po dokončené rekonstrukci

Dokonale ukrytá je rozhledna Krudum, ležící stranou všech cest západně od Horního Slavkova. Také zde vznikla ve 30. letech kamenná rozhledna, na rozdíl od Krásenského vrchu se však do současnosti nedochovala a začátkem 21. století ji nahradila telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Nejsnazší přístup je ze sokolovské strany z osady Hrušková (převýšení 250 metrů).

Docela jinou perspektivu než zapadlý Krudum či enigmatický Krásenský vrch poskytují rozhledny a upravené vyhlídky na samém severu Slavkovského lesa v zázemí Karlových Varů. Tamní lesy jsou prošpikované vycházkovými trasami pro lázeňské hosty a často vedou právě na nějakou vyhlídku. Z nich nejvýše položená je Goethova vyhlídka (636 m), romantická stavba z konce 19. století, která byla před třemi lety po důkladné rekonstrukci opět otevřena veřejnosti.

Města a městečka

Bečov nad Teplou boduje krásnou polohou v hlubokém údolí, malebným hradem/zámkem a relikviářem svatého Maura. Právě tato mimořádná cennost, považovaná za druhou nejhodnotnější movitou památku v Česku po korunovačních klenotech, podle všeho do Bečova přivádí většinu návštěvníků. Relikviář, „zázračně“ znovunalezený v roce 1985, je v současnosti trvale uložen v bečovském zámku.

Pohled na hrad a zámek v Bečově nad Teplou

Panorama města Lokte s dominantou kostela sv. Václava a hradu od západu z vyhlídkové stezky nad skalami.

Za konkurenci Bečova lze považovat městečko Loket. Řeka Ohře v Lokti vytíná krásný meandr, nad nímž trůní starobylý hrad – založen byl už někdy ve 12. století. Silnička nad pravým břehem Ohře nabízí řadu krásných vyhlídek na městečko i hrad, stačí si jen vybrat ten správný úhel podle směru slunečních paprsků.

Z jiného ranku je Horní Slavkov, někdejší královské horní město vzniklé v blízkosti bohatých ložisek cínových, stříbrných a wolframových rud. V 16. století patřil Horní Slavkov mezi nejbohatší a největší města Čech. Sídlu později zasadila drtivou ránu těžba uranu po druhé světové válce, kdy také vzala za své řada historických objektů. I přesto se dnes návštěva vyplatí. Kostel sv. Jiří na pahorku nad městem nelze označit jinak než jako monumentální a sídliště z 50. a 60. let je zase zajímavým příkladem výstavby v duchu socialistického realismu.

Zaniklé obce

Při toulkách Slavkovským lesem na ně narazíte často: nezřetelné základy zdí, propadlé sklepy, zplanělé ovocné sady. Známky toho, že tam, kde je dnes les nebo louka, před pár desítkami let žili lidé a často nikoli v zanedbatelném počtu. Většina obcí a městeček v centrální části Slavkovského lesa zanikla po druhé světové válce, nejpozději v 50. letech 20. století.

Největším ze zlikvidovaných sídel bylo Město Litrbachy (Lauterbach Stadt), kde před válkou žilo více než 1 000 obyvatel. I po stržení zástavby v místě ještě dlouho „úřadovala“ armáda, proto jsou pozůstatky někdejšího královského horního města více než skrovné. Prostor bývalé obce je dnes snadno dostupný, neboť leží u křižovatky silnic asi pět kilometrů západně od Krásna.

Ruiny kostela sv. Mikuláše v zaniklé osadě Třídomí

Větší energii musí vynaložit ten, kdo se chce dostat do prostoru zaniklé obce Smrkovec (Schönficht) – nevede tam silnice, a dokonce ani turistická značka. Někdejší sídlo dnes připomíná prostý památník, polohu zničeného kostela prozradí pahorek porostlý náletovými křovinami, z něhož vykukují kameny. Ve Smrkovci žilo před válkou asi 500 lidí a dnes je tam odevšud daleko, nejbližším větším sídlem jsou Lázně Kynžvart.

O něco lépe dopadlo Třídomí (Dreihäuser). Destrukce obce, která původně čítala asi 100 duší, nebyla po válce tak důsledná jako v případě Litrbach či Smrkovce a materiál opuštěných domů tak mohl být rozebrán na stavbu rekreačních objektů opodál. Místo si tak částečně uchovalo lidskou přítomnost, byť v pozměněné podobě. Atraktivní jsou restaurované zbytky pozdně románského kostela sv. Mikuláše, znovu objeveného po roce 1989. Třídomí se nacházelo asi pět kilometrů západně od Horního Slavkova.

To nejlepší z hor Česka. Prozkoumejte turistické klenoty Orlických hor

Zemskou bránou můžete projít mezi Pašeráckou lávkou a silničním obloukovým...

Masiv Orlických hor vystupuje nad okolí padesát kilometrů dlouhým hřebenem, po němž vedou cesty...

To nejlepší z hor Česka: poznejte perly Českomoravské vrchoviny

Jih Českomoravské vrchoviny vymezuje hranice s Rakouskem a právě pohraničí...

Seriál Najdete tu dlouhé krajinné vlny s mozaikou luk, pastvin a polí, atraktivní říční údolí i krásná...

To nejlepší z hor Česka: Novohradské hory jsou tichým liduprázdným krajem

Bývalá klauza Huťský rybník leží v lůně Novohradských hor.

Téměř nekonečné lesy, křišťálově čisté potoky a mnohé stopy po zaniklých lidských sídlech....

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Východ slunce v Jeseníkách

Seriál Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o...

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Řasnice neboli Travná Vltava protéká u Strážného nádherným lučinatým údolím.

VIDEO Seriál Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce...

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Mezi turisty a v drsné přírodě. Jak se žije na samotě u Sněžky

Poryvy větru buší do oken rychlostí sto kilometrů za hodinu. Okolní krajina je v zimě krajinou polární. Svět mizí v mlze. Drsný i krásný život na Výrovce na hřebeni Krkonoš přibližuje redaktor...

Nebezpečná města: Americké metropole rozežírá zločin a hyperkorektnost

Spojené státy americké se před světem vytrvale snaží prezentovat hodnotami demokracie, práva a pořádku. Scény z ulic některých kriminalitou prosáklých měst však spíš než ekonomickou velmoc...

Opouštíme Česko a zkusíme si zimní výstup na nejvyšší horu Beskyd

Titulkem článku se rozhodně nenechte zmást! Na Lysou horu s davy turistů a horských běžců rozhodně nepůjdeme. Vydáme se o kus dál na východ na nejvyšší horu celých Beskyd, a nikoli jen těch našich...

Pět míst v Alpách, kde si parádně zalyžujete a ještě vás skvěle ubytují

Očima fyzika znamená lyžování nakloněnou rovinu a tření snížené kluzkým sněhem. Vybrali jsme pět míst v Alpách, kde se školní poučka mění ve slastnou extázi nejen na svahu, ale i v hotelovém zázemí....

Útěky pro sólo chlapy jsou na vzestupu. Tyto destinace vás budou bavit

Podle deníku Independent stále narůstá počet mužů, kteří vyrážejí na dovolenou sami. Ruku v ruce s rostoucím společenským povědomím o duševním zdraví se víc a víc mužů rozhoduje pro sólo útěky,...

Když skály nejsou a jen příkop nestačí. Zajímavé vodní hrady Evropy

Místo skalních ostrožen, útesů a vysokých hor hledaly následující hrady a zámky bezpečné opevnění za vodní hladinou. Stísněnost ostrůvků jim na kráse ani velikosti nic neubrala. Například De Haar...

26. ledna 2025

Na co zírá mašinfíra: Po Vlašimce krajem Blanických rytířů

Dnešní Mašinfíra nás zavede na Vlašimku, středočeskou trať z Trhového Štěpánova do Benešova u Prahy. Trať je vlastně torzem původní dráhy do Dolních Kralovic, jejíž konec zatopily vody nádrže Švihov....

26. ledna 2025

Stockholm vystavuje i švédské námořní selhání. Metro je tady umělecké dílo

Premium

Jsou města, která vás okouzlí okamžitě poté, co se v nich ocitnete. Do švédské metropole Stockholmu se zamilujete o něco později a s jistým váháním, ale bude to láska na celý život.

25. ledna 2025

Útěky pro sólo chlapy jsou na vzestupu. Tyto destinace vás budou bavit

Podle deníku Independent stále narůstá počet mužů, kteří vyrážejí na dovolenou sami. Ruku v ruce s rostoucím společenským povědomím o duševním zdraví se víc a víc mužů rozhoduje pro sólo útěky,...

25. ledna 2025

Babišová s Bartošem čekají dítě. Nebylo to plánované, ale těšíme se, říkají

A je to venku! Herec Kryštof Bartoš (32) bude otcem. Maminkou očekávaného dítěte je jeho partnerka, herečka Martina...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí pražského centra Máj Národní...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Čisté a hrubé příjmy v Evropě: Kypr, Česko i Slovensko překvapují

Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Odlišné příjmy kvůli rozdílným daňovým...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...