V Karlovarském kraji prudce stoupl zájem o hornické památky

  9:34aktualizováno  9:34
Krušnohorským městům v Karlovarském kraji stoupla během prázdninových měsíců návštěvnost. Pocítili to i správci hornických památek, které jsou od letošního července zapsané na seznamu UNESCO.

Rudá věž smrti v Ostrově | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Po naučné stezce vedoucí kolem Vlčích jam v krušnohorské Horní Blatné se pohybují desítky turistů. Mezi nimi i mladí lidé, kteří prokládají sérii selfíček pročítáním informačních tabulí a sestupem do tamních jam. Ty jsou od července jednou z hornických památek zapsaných do UNESCO.

„Turistický ruch se nám navyšuje rok od roku. Těžko se odhaduje, zda to může mít souvislost s UNESCO,“ řekl starosta Horní Blatné Robert Petro.

Podle Michala Urbana, autora české části nominační dokumentace a ředitele společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, je na hodnocení dopadu zápisu příliš brzy.

„Že se během léta o Krušných horách v souvislosti s UNESCO více mluvilo, návštěvnosti mohlo trochu pomoci. Spíše bych ale letošní vývoj považoval za pokračování trendu rostoucího zájmu o Krušné hory, který můžeme pozorovat už několik let,“ uvedl. Jak se zápis na prestižní seznam promítne do návštěvnosti, bude podle něj možné vyhodnotit až v delším období.

Kromě Horní Blatné si všímají turistického zájmu i další města. Například v Abertamech, v jejichž katastru leží důl Mauritius. Během léta poradili lidé v tamním infocentru například řadě turistů z Moravy.

„Opravdu tady byl pohyb. Většinou chtěli radu, kam v okolí, ptali se na Mauritius a docela dost je zajímalo zdejší muzeum a řemeslo,“ zmínila Anna Dlouhá, která v infocentru vypomáhá.

Fotogalerie

Zájemci o prohlídku dolu Mauritius či štoly Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru používají už několik let k objednávkám jeden webový portál. O obě památky UNESCO nyní vzrostl zájem o desítky procent.

„V případě Mauritia bude oproti loňsku nárůst určitě 40 procent. Netvrdím, že je to jen díky UNESCO, ale medializace kole něj byla veliká, takže jsme se zřejmě dostali do povědomí,“ uvedla průvodkyně Gita Kořínková, která zajišťuje rezervace.

Ještě úspěšnější co do počtu příchozích byl podle ní Johannes. „Tam se návštěvnost zvedla možná i o sto procent,“ informovala. Lidé, kteří se o obě díla starají, přitom doporučují zájemcům, aby prohlídky obou památek zkombinovali a získali tak slevu.

Tisíc návštěvníků navíc

Posledním přístupným krušnohorským důlním dílem je Štola č. 1 v Jáchymově. Stará se o ni sokolovské muzeum. Přes prázdniny ji navštívilo o 1 200 zájemců více než v předešlém roce.

„Návštěvnost se zvedá i v dalších lokalitách Krušných hor. Karlovarský kraj důlní díla hodně propaguje a je možné, že i Jeroným se trochu sveze na návštěvnosti související s UNESCO,“ podotkl ředitel muzea Michael Rund.

Hornické památky

  • Hornická krajina Jáchymov
  • Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná
  • Rudá věž smrti Ostrov
  • V Ústeckém kraji hornická krajina v Krupce a na Mědníku
  • Saské Krušnohoří zahrnuje dalších 17 míst.

Hornické Krušnohoří zájemcům v současnosti představuje nový mikroweb, který je určený obyvatelům, návštěvníkům i obdivovatelům Krušných hor. Připravila jej krajská destinační agentura Živý kraj.

„Zprovoznění mikrowebu je jedním z prvních kroků, na který bychom chtěli navázat širší marketingové aktivity na turistickou sezonu 2020, ideálně ve spolupráci s městy, jichž se týká zápis na seznam UNESCO,“ uvedl předseda agentury Petr Židlický.

Konkrétně jde o Boží Dar, Jáchymov, Horní Blatnou, Abertamy a Ostrov. Dále agentura počítá se zapojením společnosti Montanregion Krušné hory a partnerů v Ústeckém kraji a v Sasku. Na stránku mohou odkázat právě i jednotlivá města, když chtějí návštěvníkům i obyvatelům přiblížit základní informace o historii hornictví v Krušnohoří.

Další zpřístupněné chodby dolu Jeroným přiblíží historii hornictví

„Se starosty už jsme také jednali o tom, že jednou ze společných priorit musí být jednotná kampaň a společný marketing, který se zaměří na území zapsaná na seznam UNESCO nejen na české straně, ale i v Ústeckém kraji a na saské straně,“ řekl krajský zastupitel pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO Vojtěch Franta. Doplnil také, že ruku v ruce s tím jde dobudování infrastruktury, která v řadě míst chybí.

Hornická díla jsou druhou památkou pod ochranou UNESCO na území Karlovarského kraje. Příští rok bude Výbor světového dědictví rozhodovat o zápisu evropských lázeňských měst. Jsou mezi nimi i Karlovy Vary a Mariánské a Františkovy Lázně.

V dole Jeroným na Sokolovsku spí netopýři

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Mariánskolázeňský miniaturpark má další přírůstek, zmenšený zámek Lednice

Park Boheminium v Mariánských Lázních představil novou miniaturu. Tou je model zámku Lednice včetně skleníku, zmenšený...

Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes...

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz