Sbírka pomůže zachránit Rudou věž smrti, symbol utrpení muklů

  16:46aktualizováno  16:46
V moderní mezinárodní památník se vzdělávacím centrem a pravidelným kulturním programem se má v budoucnu proměnit Rudá věž smrti v Ostrově. Symbol utrpení politických vězňů a také významná památka zapsaná v UNESCO vyžaduje investici v hodnotě přes 60 milionů korun. Pomoci jí má celonárodní sbírka.

„Záchrana Rudé věže smrti přichází minutu po dvanácté,“ upozornil Otakar Tulačka, opatrovník Konfederace politických vězňů ČR, které památka patří. Třicet let po pádu komunismu podle něj zjevně nebylo dostatečnou dobou na to, aby si občané této země mohli důstojně připomínat otrockou práci v československém uranovém průmyslu, jehož byla Věž smrti klíčovým článkem.

„S pomocí institucí, veřejných osobností, občanské společnosti i drobných dárců nyní přinášíme naději, že rok třicátý první přinese do veřejné politiky paměti zásadní zlom a umožní nám tuto památku opravit, zpřístupnit a pevně zakotvit v našem vzdělávacím systému,“ uvedl Otakar Tulačka. 

Rudá věž smrti

  • Od roku 2008 je národní kulturní památkou.
  • V 50. letech 20. století budova sloužila jako třídírna uranové rudy v komunistickém pracovním táboře Vykmanov II. Vězni bez ochranných obleků vyváželi rudu ve vozících do nejvyššího patra a přesypávali ji přes síta. Těmi ruda padala do přízemí. Další vězni ji pomocí dřevěných palic pěchovali do železných barelů. Při práci museli dýchat radioaktivní prach, většina z nich při práci zemřela. Rudu pak odvážely vlaky do Sovětského svazu.
  • Věž se stala se symbolem utrpení politických vězňů. Od roku 2008 patří Konfederaci politických vězňů ČR
  • Je jednou 22 lokalit v červenci zapsaných souhrnně jako Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Konfederace chce na záchraně a popularizaci památky i jejím brzkém otevření většímu počtu tuzemských i zahraničních návštěvníků spolupracovat se zástupci Ostrova, veřejnými osobnostmi, rodinami pamětníků a veřejností.

Podle místostarosty Ostrova Marka Poledníčka se pozornosti Rudé věži smrti dostává v poslední době díky zápisu do UNESCO a změně poměrů v Konfederaci politických vězňů. „To přineslo nový vítr a Ostrov nechce stát stranou. První krokem je, že se po dohodě s karlovarskou pobočkou konfederace otevírá Rudá věž smrti zájemcům. Už se uskutečnily tři návštěvní dny,“ řekl. Od soboty bude podle něj možný vstup i zadní částí areálu, tedy takzvanou bachařskou brankou.

Mezi nejbližší nutné kroky v Rudé věži smrti nyní patří neodkladné zajištění opravy střechy, revize střešních nosníků, zabezpečení objektu, jeho průzkum recentními archeology, tedy těmi, kteří se zabývají památkami nedávné minulosti, a revitalizace nejbližšího okolí. Dále pak vybudování jednoduššího přístupu do objektu, zajištění bezpečnosti, parkování a dalšího zázemí budoucího památníku. S tím vším by měla pomoci celonárodní sbírka, jejíž transparentní účet má číslo 123-0298500277/0100.

„Aktuální situace objektu není zrovna utěšená a situace v Konfederaci politických vězňů neumožňovala, dělat s ním nic většího,“ řekl Tomáš Bouška, předseda spolku Političtí vězni.cz, který s historií minulého režimu seznamuje přímo ve Věži smrti žáky, studenty i jejich školitele. 

Podle něj dochází k poškozování památky například tím, že jí zatéká do střechy. Tuto situaci by měla vyřešit rychlá sanace ve spolupráci s Ostrovem. „K sanaci by mělo dojít v příštích týdnech, tedy než přijde zima. Nutné jsou citlivé zásahy, které objektu pomohou a neponičí ho,“ doplnil.

Fotogalerie

Jedním z pamětníků utrpení politických vězňů je Zdeněk Mandrholec, který Rudou věž smrti nazývá posvátným prostorem. „Zločiny, které se tady děly, neměly obdoby. Jsem rád, že se tu začne konečně něco provádět a zůstane svědectví o tom, co se tady za komunistického režimu dělo,“ řekl. Sám se přitom do Rudé věže smrti pravidelně vrací. Každoročně jí provede 500 až 700 studentů, které seznamuje s její smutnou historií.

Národní sbírku vyhlašuje Konfederace politických vězňů, která v současné době převádí památku na Národní památkový ústav. Peníze, které vybere, poslouží nutné sanaci. Přeměna na památník může podle Tomáše Boušky nastat až poté, kdy pro Rudou věž smrti vznikne právní forma nazvaná zapsaný ústav. Tu doporučil historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Zapsaný spolek podle něj může lépe komunikovat s ministerstvem kultury, které každoročně uvolňuje na obnovu památek desítky milionů korun.

Zájemci o prohlídku Rudé věže smrti mohou dorazit každou sobotu v 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 hodin. Délka prohlídky je zhruba 60 min. Prohlídky jsou zatím naplánované do konce září. Maximální kapacita prohlídky je 30 osob. Z tohoto důvodu je vhodné si ji rezervovat emailem na adrese vezsmrti@seznam.cz nejpozději den předem.

  • Nejčtenější

Pes bránil ženu před útočníkem, ten zvířeti zasadil smrtelné rány nožem

Smrtí psa skončil incident, který se odehrál v pátek večer v Kraslicích na Sokolovsku. Zvíře totiž bránilo ženu před...

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

Fotbalisté Pardubic poprvé prohráli, v derby je udolal Hradec Králové

Až v 11. kole druhé nejvyšší fotbalové soutěže vyšli poprvé bodově naprázdno hráči Pardubic. Z východočeského derby v...

Žena se ubránila znásilnění. Vytáhla řezací nůž a útočníka mlátila kabelkou

Znásilnění se dokázala ubránit žena, kterou útočník přepadl po cestě domů v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku. Na...

Premium

Při útěku na Západ mu pes pokousal genitálie. Teď muže rehabilitoval soud

Téměř čtyři desetiletí čekal Jürgen Seifert na spravedlnost. Nyní se dnes osmašedesátiletý Němec dočkal. Okresní soud v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Oprava Císařských lázní se prodraží, řešením je další dotace nebo úvěr

Oprava Císařských lázních v Karlových Varech bude pravděpodobně dražší, než původně předpokládaných 550 milionů korun....

Doubský most bude hotový do poloviny prosince, ještě je na něm dost práce

Polovina prosince je termín, který netrpělivě očekávají motoristé i lidé z Tašovic či Jenišova. V předvánočním čase...

Řidičům v Chebu se konečně uleví, do Pivovarské ulice se vrátí provoz

Začátkem listopadu by se měla motoristům plně otevřít jedna z hlavních dopravních tepen v Chebu, Pivovarská ulice. Její...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Najdete na iDNES.cz