Lázeňský trojúhelník čeká důležitá inspekce kvůli vstupu do UNESCO

  16:40aktualizováno  16:40
Důležitý krok mají před sebou Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně, které touží po přijetí do UNESCO. Na přelomu léta a podzimu je navštíví zástupci Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), což je poradní organizace UNESCO.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do Karlových Varů v pondělí zamířil generální tajemník Grand Spas of Europe Paul Simons, který je podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové jakousi předzvěstí hodnotitelských komisí.

„Jejich zástupci by k nám měli přijet v rozmezí konce září a začátku října. Hlavní sekretář usiluje o to, abychom byli všichni zapsaní na seznam UNESCO, protože to bude i jeho vítězství. Ladí s námi program, abychom byli dobře připraveni,“ řekla.

Zástupci Karlových Varů si pro něj připravili návštěvu lázeňského území, hotelů, jako je Imperial či Pupp, a zrekonstruované Goethovy vyhlídky.

Poslední jednání lázeňských měst o UNESCO se uskutečnilo minulý týden v belgickém Spa, kde primátorka chyběla, protože musela na zasedání městské rady. Absenci karlovarského zástupce kritizovali opoziční Piráti.

„Ze schůzky jsem se dopředu omluvila, což udělalo ještě pět dalších starostů,“ uvedla Andrea Pfeffer Ferklová s tím, že za nominované lázně do belgického Spa vyrazil uvolněný krajský zastupitel pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO Vojtěch Franta.

Jak upozornil předseda mariánskolázeňské komise pro UNESCO Vladimír Kajlik, experti ICOMOS si program během svých misí diktují sami. „Není ale od věci připravit si program toho, co jim ukážete. Samozřejmě přítomni musejí být odborníci, kteří dokážou odpovědět na jakoukoli otázku ohledně architektury, životního prostředí, ochrany přírody nebo ochrany zdrojů,“ vysvětlil.

Co chtějí vidět, si podle něj experti mohou říct na základě dokumentace nebo již před několika lety zpracovaných manažerských plánů jednotlivých lázní.

Františkovy Lázně se představí v několika okruzích

Úkoly související se zápisem nyní řeší také Františkovy Lázně. Podle starosty Jana Kuchaře chystají kvůli komisařům okruhy.

„Budeme plánovat cestu v podstatě do několika okruhů po městě, jakým způsobem město představit, ať už jeho krajinné nebo městské prvky. Myslím si, že jsme na to relativně připraveni, samozřejmě práce ještě do září je, ale nemám z toho nějakou paniku,“ uvedl.

Mezinárodní sériová nominace The Great Spas of Europe byla po osmiletých přípravách slavnostně podepsána 22. ledna letošního roku v Paříži, a to za přítomnosti představitelů všech nominovaných měst. Hlasování o zařazení statku na Seznam světového dědictví UNESCO by se mělo uskutečnit v létě roku 2020 během zasedání Výboru světového dědictví.

Fotogalerie

Kromě západočeských lázní o zápis usilují také německá města BadenBaden, Bad Ems a Bad Kissingen, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme a britské City of Bath.

Hodnotitelskými komisemi už prošly krušnohorské hornické památky z české a saské strany hranice, jejichž nominace je o krok dále než v případě lázeňských měst. ICOMOS jejich zápis doporučil. Po odborné stránce tak zápisu nestojí nic v cestě (podrobněji v článku Mezinárodní rada doporučila krušnohorské hornické památky do UNESCO).

„Šance se tímto krokem velice zvýšila,“ vysvětlil Michal Urban, ředitel společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge a autor české části nominační dokumentace k žádosti o zápis. Rozhodující slovo bude mít Výbor světového dědictví, který bude o zápisu hlasovat začátkem července v ázerbájdžánském Baku. Pokud bude souhlasit, hornický region se v tu chvíli ocitne v UNESCO.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz