Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

  17:34aktualizováno  17:34
Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát koupání, turistice, cyklistice a i třeba houbám.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Že houby už konečně začínají růst, potvrdil bývalý dlouholetý předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura. 

„Déšť tomu významně napomohl. Je možné najít hřibovité, lišky, klouzky, křemenáče. Letos to bylo s houbami špatné, sucho a vedra jejich růst úplně zastavily. Teď konečně máme naději, že si houbaření užijeme,“ konstatoval Pošmura. 

Podle něj je možné najít plodnice na světlinách, kam napršelo. Objevují se ale i hřiby přímo v lese. „Přátelé z klubu mi už poslali fotografie svých úlovků z okolí Chebu. Přesnější lokalitu ale říkat nemohu, tu si musí každý najít sám,“ doplnil Pošmura. 

Předseda klubu Vlastimil Tůma slibuje, že při současném počasí bude možné už brzy jít do lesa na houby s kosou. „Určitě to začne, věřím, že do dvou týdnů poroste všechno. Pěkné úlovky už nyní lidé sbírají na Kraslicku, v okolí Rotavy,“ konstatoval Tůma s tím, že zatím nejvíc rostou nejrůznější druhy klouzků. „Ty jsou úplně všude. Začínají hříbky, kozáci, křemenáče a suchohřib hnědý neboli poddubák,“ dodal.

Vyhlášený houbový salát

Členové klubu věří, že letošní výstavu hub, která se každoročně koná koncem září v Mariánských Lázních, se jim letos podaří uspořádat bez problémů. „Vloni a předloni jsme měli obrovské starosti. Bylo sucho, houby nerostly, ale nakonec se nám přece jen podařilo výstavu otevřít,“ zavzpomínal Jiří Pošmura, který už začal sbírat houby na salát. 

Součástí výstavy je totiž ochutnávka houbových jídel a právě jeho salát patří k vyhlášeným specialitám. „Dávám do něj pevnější houby, jako jsou hřiby, křemenáče a kováře. Ale i holubinky se hodí, pak je salát pěkně barevný. Hlavičky i nožky pokrájím na proužky a uvařím. Každý rok dělám tak pět, šest litrů. Výstava je dvoudenní, tak aby zbylo i na druhý den. K tomu ještě chystám houbové pečenáče a houby na kyselo,“ doplnil Pošmura.

Letošní výstava se koná v sobotu a v neděli 28. a 29. září v budově Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, vždy od 9 hodin. Tradiční přehlídka čerstvě utržených hub z regionu doplněná ochutnávkou funguje i jako poradna. Lidem, kteří své nálezy donesou, je odborníci z mykologického spolku určí. Pro děti organizátoři přichystali houbařský kvíz.

Borůvky jsou letos sladší

V krušnohorských lesích už začínají dozrávat brusinky. Lidé také mohou stále ještě vyrazit do lesů na borůvky. „Ty už jsou sice téměř sklizené, ale pořád existují místa, kde rostou, a to ve vyšších polohách. Zatímco někdo říká, že jsou letos malé, mně připadá jejich velikost normální. Určitě si ale myslím, že jsou sladší než v minulých letech,“ uvedl pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík. 

Ačkoli se tropy na západ Čech už s největší pravděpodobností do konce srpna nevrátí, léto ještě nekončí. Poslední prázdninový týden bude podle Rudolfa Kovaříka provázet stejné počasí, jako provází tento. 

„Tropických teplot jaké jsme zažili v červnu a červenci už se letos zřejmě nedočkáme. Stát se ale může to, co minulou neděli, kdy k nám dorazilo přechodné oteplení,“ konstatoval pozorovatel. 

Letošní prázdniny považuje za úspěšné, co se týče různých zahradních plodin, jako byl rybíz či třeba angrešt.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Jihlava přestřílela Chrudim, Ústí hrálo nerozhodně se Sokolovem

Jihlavský útočník Lamin Jawo oslavuje gól proti Chrudimi.

Páteční předehrávky 8. kola druhé fotbalové ligy přinesly gólově úrodné souboje. Jihlava doma porazila Chrudim 4:2,...

Další z rubriky

VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

Slavnostní představení nové hasičské techniky v Karlovarském kraji. Nechybí...

Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální...

Příprava zkušebního polygonu jde podle plánu, stavba začne příští rok

Slavnostní zahájení stavby "II/210  - Napojení Podkrušnohorské výsypky na...

Během prvního kvartálu příštího roku má na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova začít růst vývojové centrum společnosti...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz