Voda neteče, stále víc lidí kolem Aše musí spoléhat na cisterny

  9:08aktualizováno  9:08
Na Ašsku ve velkém vysychají studny. Lidé, kteří jsou na svých zdrojích závislí, teď musejí pro vodu dojíždět. Velké problémy hlásí město Hranice, kde je bez vody několik desítek domácností.

Pitnou vodu pro lidi v Kopaninách zajišťuje cisterna. Jedno její naplnění vyjde zhruba na tři a půl tisíce korun, další peníze stojí pronájem a doprava. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S nedostatkem životadárné tekutiny bojují i lidé v Kopaninách. „Letos je to ještě horší než vloni. Přestože se nějaké srážky objevily, v řadě studen nebyla voda už koncem dubna,“ řekl starosta města Hranice Daniel Mašlár.

Město kvůli dlouhotrvajícím problémům s nedostatkem vody umožnilo na dvou místech přístup k vodovodnímu řadu. Lidé mohou čerpat vodu přímo na městském úřadu nebo v kabinách fotbalového hřiště ve Studánce.

Jenže to krizi neřeší. Radnice proto urychleně připravila rozšíření stávajícího vodovodního řadu. Se stavbou první etapy se začalo v červnu.

Problémy vyřeší vodovod

„Jedná se o výstavbu zhruba dvou a půl kilometrů dlouhého vodovodního řadu. Na přibližně 700 metrech přibude i nová kanalizace. Termín kolaudace je sice stanovený až na květen příštího roku, ale předpokládám, že se do dvou měsíců podaří stavbu dokončit a první domácnosti se už budou moci připojit. Vodovod sice pojede ve zkušebním režimu, ale lidé vodu budou mít,“ uvedl starosta Mašlár, který spočítal, že po dokončení první etapy se k vodovodu připojí na šest desítek domácností.

Vodu město přivedlo i k několika stavebním parcelám. Hranickým se podařilo na stavbu vodovodu a kanalizace za celkem 23 milionů korun získat dotaci z ministerstva životního prostředí ve výši téměř sedm milionů, dalším milionem korun se bude podílet správce sítě, společnost Chevak.

Situace je stále horší

„Až dokončíme první etapu, chceme v rozšiřování vodovodní sítě pokračovat. Na vodu z řadu čeká v Hranicích možná ke stovce dalších domácností,“ upřesnil starosta, který už o rozšíření vodovodu do dalších částí města jednal se společností Chevak.

„Někde už se začalo s projekčními pracemi za mého předchůdce, tak na to nyní navazujeme. Nezbývá nám nic jiného. Situace je rok od roku horší a výhled do budoucna není právě růžový. Na radnici chodí lidé s tím, že už jim dochází voda i ve vrtech. A bez vody se žít nedá,“ dodal Mašlár.

Sucho se opakuje

Podobný problém řeší i ašská radnice. V osadách Kopaniny a Doubrava, které pod Aš patří, zůstala část domů na suchu. Pomoci má nový vrt s veřejnou studnou. Problém s vodou ale lidé z osad na Ašsku nehlásí poprvé, stejně to vypadalo i loni.

„To už došla voda i mně dole v Doubravě,“ zavzpomínal Marián Rewczuk, člen osadního výboru. „Na jaře ale tekla zase normálně. To pomalu odtávalo, co nasněžilo. Studnu jsem měl plnou. Teď se ale zase opakuje loňský rok, vždyť letos pořádně nezapršelo,“ dodal.

V loňském roce se situace s vodou podle lidí z Kopanin zlepšila až někdy v listopadu, kdy zase začalo pršet. Většina z nich už ale nechce sledovat předpověď počasí a čekat na déšť. Uvažuje o připojení k vodovodu.

Kritickou situaci zachraňují cisterny

Ašská radnice řeší kritický problém s nedostatkem vody přistavením cisterny s pitnou vodou. Každý třetí den ji nechává vyměnit za čerstvou. Jedno naplnění vyjde městskou kasu zhruba na tři a půl tisíce korun. Další peníze pak stojí pronájem a doprava.

„To se týká pitné vody. Užitková voda v obci je. Město tam nechalo vyčistit čtyři studny,“ popsal mluvčí radnice Milan Vrbata. „Voda je ale zatím jen užitková, protože nejsou hotové rozbory,“ dodává s tím, že od roku 2008 přispívá město na nové vrty.

Podle údajů z radnice možnost získat dotaci na úpravu či pořízení zdroje vody využili z Kopanin jen dva zájemci. Maximální výše dotace je 40 tisíc korun.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Žárlivec polil byt expartnerky ředidlem a škrtl, žena má popálené ruce

Ilustrační snímek

Tragédií málem skončila hádka bývalých partnerů, která se odehrála v Chebu. Sedmatřicetiletý muž totiž ze žárlivosti v...

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

Najdete na iDNES.cz