Hejtmanka Karlovarského kraje končí ve funkci, čeká přírůstek do rodiny

  10:56aktualizováno  10:56
Jana Mračková Vildumetzová (ANO) skončí do konce roku z rodinných důvodů ve funkci hejtmanky Karlovarského kraje. Vzdá se také postu šéfky Asociace krajů ČR. Nadále zůstane už jen poslankyní parlamentu.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Svou rezignaci na dvě ze tří funkcí oznámila šestačtyřicetiletá Jana Mračková Vildumetzová svým kolegům z krajské rady v pátek. Důvodem je její těhotenství, které oznámila na svém facebookovém profilu. 

„Tak je to tady. Radostná zpráva. Náš osobní život se změní. Doktoři nám potvrdili, že čekáme miminko a že je vše na dobré cestě. Jsme strašně moc šťastní. Jedna kapitola našeho života začne, jiná zase skončí. Rozhodla jsem se, že nejpozději do konce roku předám funkci hejtmanky. V čele našeho kraje musí stát někdo, kdo se mu může věnovat 24 hodin denně. Moc děkuji všem za dosavadní spolupráci i podporu,“ napsala Mračková Vildumetzová.

Kdo ji v čele kraje nahradí, zatím není jasné. V radě by ale ráda zůstala i nadále. Funkci prvního náměstka hejtmanky v současnosti vykonávají Martin Hurajčík, který má na starosti oblast dopravy a silničního hospodářství, a Petr Kubis, v jehož gesci je sociální oblast.

Volba nového hejtmana připadá v úvahu na mimořádném zastupitelstvu 11. listopadu.

Jana Mračková Vildumetzová se stala hejtmankou po krajských volbách v listopadu 2016, kdy vedla kandidátku vítězného hnutí ANO. To uzavřelo koalici s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. ODS a Piráty. V prosinci téhož roku byla zvolena také předsedkyní Asociace krajů ČR. 

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého dlouholetého přítele Jana Mračka.

V parlamentních volbách o rok později kandidovala za hnutí ANO ze čtvrtého místa, preferenční hlasy ji vynesly na první. Stala se tak poslankyní za Karlovarský kraj.

Koncem roku 2017 oznámila, že zůstane hejtmankou i poslankyní, vzdá se ale hejtmanského platu. V roce 2018 se vdala za člena ODS Jana Mračka. Z předchozího vztahu má syna.

Krajský opoziční zastupitel Petr Kulhánek uvedl, že hejtmance gratuluje k roli budoucí maminky a oběma přeje zejména pevné zdraví. „Pro hejtmanství je tato událost určitě významným předělem a bude podstatné, zda se koalici podaří najít pro zbytek volebního období silnou osobnost, která se v roli hejtmana rychle zorientuje a zvládne ji v celém spektru povinností a kompetencí,“ uvedl.

Krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš (ODS) vyjádřil obrovskou radost, že se Janě Mračkové Vildumetzové a jejímu manželovi splnilo velké přání. Současná sestava na kraji podle něj pracuje velice konstruktivně a jde o dobrý tým. „Jinak je to ale samozřejmě interní věcí hnutí ANO, jak se k záležitosti týkající se nástupce paní hejtmanky postaví. Necháváme to na nich,“ řekl radní.

Otázku ohledně nového hejtmana či hejtmanky bude příští týden řešit krajské předsednictvo hnutí, na mimořádném listopadovém zastupitelstvu už by chtěla mít Jana Mračková Vildumetzová zařazený bod týkající se jejího nástupce. „Může být třeba i s pozdějším datem, abych už mohla funkci předávat,“ nastínila. 

Zároveň doplnila, že by ráda dotáhla zahájení dlouho plánované rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech a také rozpočet na příští rok.

Spojit se nyní bude chtít také s kolegy z Asociace krajů ČR. V případě tohoto postu podle ní existuje možnost, že by funkční období končící v září či říjnu příštího roku dotáhl první statutární zástupce, popřípadě může dojít na volbu nového předsedy či předsedkyně. „Pokud se bude volit nový, ráda bych u volby byla a chtěla vše předat,“ doplnila hejtmanka.

  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Karlovarská parkoviště dostanou závory, dopravní podnik čeká větší tržby

Karlovarský dopravní podnik chystá projekt, který radikálně změní systém parkování v centru města. Už na konci října si...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Žlutičtí lesníci bodovali v Evropě, stříbro jim uniklo jen o půl bodu

Úspěšný byl tým Střední lesnické školy Žlutice, který reprezentoval Českou republiku v evropském finále soutěže YPEF...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz