ANO v Karlovarském kraji chce, aby hejtmanka zůstala ve funkci

  14:01aktualizováno  14:01
Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová by měla zůstat ve funkci. Shodlo se na tom krajské předsednictvo hnutí ANO, které mělo vyřešit, kdo místo ní usedne do hejtmanského křesla. Mračková Vildumetzová je totiž zároveň poslankyní a letos v únoru oznámila, že hejtmanský post do konce roku opustí.

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jana Mračková Vildumetzová zmínila, že vždy odmítala kumulaci funkcí, ale po svém zvolení do Sněmovny si chtěla rozmyslet, který post si vybere.

„Věc jsme probírali a požádali jsme paní hejtmanku, aby své rozhodnutí přehodnotila a neodcházela, protože chceme zachovat sestavu, která tu teď je,“ vysvětlil první náměstek hejtmanky a první místopředseda krajského hnutí ANO Martin Hurajčík.

Zároveň dodal, že Jana Mračková Vildumetzová z názoru předsednictva nebyla příliš šťastná. „Je kumulace funkcí a kumulace funkcí. Paní hejtmanka dělá řadu prospěšných věcí a dělá je na úkor svého volného času. Nedovedu si představit, že by byl někdo větším přínosem pro kraj,“ vyzdvihl Hurajčík.

Hejtmanka potvrdila, že stále platí její původní rozhodnutí. „O rozhodnutí krajského předsednictva budu muset mluvit s panem předsedou Babišem,“ řekla.

To, aby v čele kraje zůstala, podpořil i pirátský radní pro regionální rozvoj Josef Janů. „V současné době nemáme lepší osobu na post hejtmana nebo hejtmanky,“ konstatoval.

Sama Jana Mračková Vildumetzová se domnívá, že lidem nevadí kumulace funkcí, ale především kumulace odměn. Proto ve Sněmovně předložila návrh zákona, který právě tyto věci řeší.

„Pokud se některý uvolněný zastupitel, což znamená hejtman, náměstek hejtmana, předseda výboru, starosta, místostarosta či radní stane poslancem, tak od prvního dne mu za funkci uvolněného zastupitele půjde pouze 40 procent, 60 procent zůstane v rozpočtu,“ osvětlila.

Kvůli tomu, aby Jana Mračková Vildumetzová z kraje neodcházela, vznikla dokonce i petice. Její internetová podoba měla do úterního odpoledne 135 podpisů.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Další z rubriky

Karlovarští architekti řeší nové místo pro vánoční trhy i vstup do UNESCO

Letecký pohled na Karlovy Vary.

Zhruba dvacítku projektů řeší Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM) rok a čtvrt po svém založení. Seznam témat...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Voda ničí zimní stadion. Cheb řeší, zda ho opravit, nebo nechat dosloužit

Zimní stadion v Chebu.

Chebský zimní stadion poškozuje podzemní voda. Hydrogeologický posudek ukázal, že vlhkost je pro konstrukce stadionu...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz