Doubský most bude hotový do poloviny prosince, ještě je na něm dost práce

  11:50aktualizováno  11:50
Polovina prosince je termín, který netrpělivě očekávají motoristé i lidé z Tašovic či Jenišova. V předvánočním čase totiž začne pro veřejnost fungovat nový most přes Ohři v karlovarské městské části Doubí.

Stavba nového Doubského mostu přes řeku Ohři na silnici I/20 v karlovarské městské části Doubí. (9. října 2019) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Termín zprovoznění mostu stanovený na 15. prosince se nemění,“ potvrdil Lukáš Hnízdil, ředitel krajské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zcela původní termín byl ovšem daný na konec listopadu. „K jeho posunutí jsme museli přistoupit kvůli komplikacím s napojením mostu. Mostovka musela kvůli úpravám spojeným s rozhledovými poměry na straně Doubí doznat drobných změn,“ vysvětlil dvoutýdenní posunutí termínu dokončení Hnízdil.

V současné době dokončili stavebníci ze společnosti Eurovia CS vybetonování mostovky. I když se na první pohled může zdát, že je most prakticky hotový, je na něm podle Lukáše Hnízdila ještě dost práce.

Fotogalerie

„Ten základ spočívá ve vybudování říms na obou stranách mostu, jeho izolace a položení dvou vrstev asfaltu,“ popsal další postup prací šéf krajského ŘSD.

Most v Doubí je uzavřený už od března loňského roku. Při kontrole totiž specialisté zjistili, že jeho technický stav je tristní. Původní konstrukci proto bylo nutné zdemolovat.

Při výběru firmy, která se postará o výstavbu nového, použilo ŘSD v Čechách poprvé takzvaný žlutý FIDIC. To znamená, že celý administrativní i stavební proces včetně projektu a potřebných povolení leží na bedrech dodavatele stavby. To přineslo výrazné zkrácení doby potřebné pro stavbu nového mostu.

„Právě čas byl vedle ceny jedním ze základních předpokladů výběrového řízení na zhotovitele,“ konstatoval na úterní mimořádné tiskové konferenci Lukáš Hnízdil, ředitel krajské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Ze tří firem, které se o zakázku ucházely, nakonec jako vítězná vzešla Eurovia CS s nabídkovou cenou více než 68 milionů korun. „Nabídka sice nebyla nejlevnější, ale zaručovala nejrychlejší realizaci stavby,“ dokumentoval důležitost časového hlediska Hnízdil.

Právě díky systému takzvaného žlutého FIDICu se podaří demolici i stavbu nového mostu zvládnout nejpozději za osm měsíců. „V Čechách to pro nás byla nová zkušenost, protože to byla první podobná zakázka, kterou ŘSD tímto stylem vypsala. Ale máme zkušenosti ze Slovenska, kde firma tímto stylem postavila 48 kilometrů dálnice,“ komentoval systém Zdeněk Novák, ředitel společnosti Eurovia CS pro západ Čech.

Výhledově se ovšem stavbaři k mostu v Doubí vrátí. Už ne kvůli mostu samotnému, ale kvůli výstavbě kruhové křižovatky na pravém břehu řeky. Podle optimistického odhadu Lukáše Hnízdila to ovšem bude až v roce 2022.

„Máme připravenou dokumentaci pro územní rozhodnutí. To ale zatím není vydané,“ popsal tuto akci ředitel krajského ŘSD.

Brzdí ho zatím nevyřízený zábor soukromého pozemku. „Stavební rozhodnutí bychom mohli mít za půl roku až za rok. Pak musíme zpracovat dokumentaci pro stavební povolení. Nejdřív za tři roky by tam tedy kruhová křižovatka mohla být,“ dodal Lukáš Hnízdil.

V karlovarském Doubí roste nový most

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Centrem karlovarských vánočních trhů bude nově Mlýnská kolonáda

Zcela novou podobu vánočních trhů připravuje vedení karlovarské radnice. Tentokrát se budou rozprostírat od hotelu...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz