Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Krušnohorské obce zapsané v UNESCO zabojují o peníze na propagaci

  15:07
Snazší cestu ke vzniku destinační agentury hledají krušnohorské obce, na jejichž území se nachází památky zapsané v UNESCO. V agenturu se má nově přerodit obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.

Jáchymovské podzemí | foto: Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji jde o obce Boží Dar, Abertamy, Horní Blatná a Jáchymov. Destinační agentura jim může pomoct získat peníze na propagaci památek i zázemí pro turisty.

„Tento návrh jsme projednávali na poslední valné hromadě obecně prospěšné společnosti. Bylo by velmi záhodné, aby taková organizace zajišťující krušnohorské památky v UNESCO vznikla. Není to ale úplně jednoduchá věc po technické a finanční stránce,“ uvedl ředitel společnosti Michal Urban s tím, že v současné chvíli nemůže říct žádný konkrétní závěr.

Starostové dotčených obcí jsou ale podle něj myšlence nakloněni. Přerod obecně prospěšné společnosti by vyžadoval jednak licenční proces a pak také personální posílení.

V současnosti ji tvoří dva lidé, zapotřebí by byli podle Michala Urbana ještě další dva. „Na německé straně již tato věc existuje a potřebovali bychom ji i tady, ale zatím je to v jednání,“ doplnil. 

Montanregion Krušné hory – Erzgebirge by podle něj musela během svého přerodu splnit podmínky, které vyplývají z požadavku ministerstva pro místní rozvoj. „Bylo by fajn, kdyby se to povedlo v příštím roce. Je to ale trochu optimistický předpoklad,“ informoval. 

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová doufá, že se vznik této destinační agentury podaří co nejdříve. O peníze pro hornické památky by totiž mohla žádat z ministerstva pro místní rozvoj i z ministerstva kultury.

Podporu hornickému regionu už chystá i kraj. „Zařadili jsme propagaci hornického kulturního regionu Krušnohoří do akčního plánu, abychom mohli žádat dál o finanční prostředky na ministerstvu kultury,“ uvedla.

Fotogalerie

Propagaci a marketingu památek by mohlo nově pomoci 900 tisíc korun, přičemž větší část by tvořila právě dotace ministerstva. Kraj chystá také vlastní program pro památky z prestižního seznamu. „Jak jsem slíbila, budeme se v příštím roce zabývat vypsáním krajského dotačního programu určeného obcím z hlediska zápisu do UNESCO,“ potvrdila hejtmanka. 

Zástupci kraje a krušnohorských obcí už mají za sebou schůzku a kraj dostal požadavky od dvou z nich. Týkají se toho, co je potřeba z hlediska infrastruktury v obci vybudovat.

Svou vlastní destinační agenturu začali plánovat také v Božím Daru. Zastupitelstvo na svém zářijovém jednání pověřilo zástupce města, aby se zabývali zřízením lokální destinační agentury ve spolupráci s tamním infocentrem a společností Služby Boží Dar. 

Podle Michala Urbana mají destinační agentury svou strukturu a nevylučují se. Zájem navíc projevila i ústecká strana, kde se hornické památky rovněž nacházejí. Přibýt by tak mohla i jakási nadkrajská agentura.

„Hranice mezi Karlovarským a Ústeckým krajem zatím bohužel funguje docela silně a některé věci propojené nejsou. To ale bude teprve věcí jednání,“ uvedl Michal Urban.

Krajský uvolněný zastupitel pro lázeňství a UNESCO Vojtěch Franta přitom před časem zmínil, že nejpodstatnější je začátek spolupráce krušnohorských obcí. A to nejen mezi sebou, ale i se saskou stranou.

Využívat podle něj mohou příklady dobré praxe z míst, která už zápis v oblasti cestovního ruchu zužitkovala. Kromě společného marketingu a propagační kampaně je pak podle něj třeba vytvořit návštěvnické centrum, kde by turisté dostali veškeré informace o tom, co lze v oblastech zapsaných na seznam vidět či jaké služby tam zájemci najdou. 

„Pro tyto účely by se velmi dobře hodila vila Zenker v Abertamech, která je unikátní památkou meziválečné moderny a jednou by se mohla stát stejně reprezentativním symbolem kraje, jako je například vila Tugendhat v Brně,“ dodal Vojtěch Franta.

O zápisu hornické krajiny Krušnohoří, která se rozkládá také na území Karlovarského kraje, rozhodl mezinárodní výbor UNESCO letos v červenci.

Ve zdejším regionu jde o památkovou zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý Kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památkovou zónu Horní Blatná a Vlčí jámy a Věž smrti ve Vykmanově.

6. července 2019

  • Nejčtenější

Když třísknou telefonem, voláme znovu. Studentky pomáhají hygieně

Dvacet budoucích sestřiček vypomáhá tam, kde je jich teď zapotřebí nejvíc. Jednou z nich budou diplomované dětské...

Lidi ovlivňuje internet, teď kvůli covidu shánějí vitamin D, říká lékárnice

Premium Lidé si v druhé vlně epidemie nemoci covid-19 dělají zásoby léků, které dlouhodobě užívají. Bojí se, co bude dál. Jsou...

Řidič se zákazem přijel k výslechu autem, zaparkoval na místě pro policii

Na další problémy s policií si vlastní chybou zadělal muž z Karlovarska. K výslechu přijel autem, přestože má zákaz...

Začíná nám chybět personál i postele, hlásí nemocnice v Karlovarském kraji

Dvě největší nemocnice v Karlovarském kraji, karlovarská a chebská, už mají téměř naplněnou kapacitu pro intenzivní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinečtí hokejisté trénují v Polsku, další kluby za hranice pokukují

Hokejisté extraligového Třince začali po zákazu přípravy ve vnitřních prostorách trénovat v zahraničí, využili výhodné...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Chebská studentka se kvůli pandemii učí čínštinu online přes půl světa

Když se po skončení středoškolských studií na gymnáziu Lenka Ištvaníková z Chebu rozhlížela po světě a zvažovala kam...

Hrad Vildštejn povstal z trosek. Skalná za to dostala cenu Patria Nostra

Městečko Skalná na Chebsku si připsalo další úspěch. Rekonstrukce hradu Vildštejn a úprava podhradí získaly v rámci...

Opilý řidič v zákazu řízení srazil cyklistku a ujel, hrozí mu pět let

Až pět let může strávit ve vězení řidič, který na Chebsku srazil cyklistku, nechal ji zraněnou ležet v příkopě a z...

Města opět začala pomáhat ohroženým seniorům, dovezou jim domů nákup

Nevystavovat seniory zbytečnému nebezpečí onemocnění covidem-19 je jedním ze stěžejních záměrů radnic měst v...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...