Krušnohorské obce zapsané v UNESCO zabojují o peníze na propagaci

  15:07aktualizováno  15:07
Snazší cestu ke vzniku destinační agentury hledají krušnohorské obce, na jejichž území se nachází památky zapsané v UNESCO. V agenturu se má nově přerodit obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge.

Jáchymovské podzemí. | foto: Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji jde o obce Boží Dar, Abertamy, Horní Blatná a Jáchymov. Destinační agentura jim může pomoct získat peníze na propagaci památek i zázemí pro turisty.

„Tento návrh jsme projednávali na poslední valné hromadě obecně prospěšné společnosti. Bylo by velmi záhodné, aby taková organizace zajišťující krušnohorské památky v UNESCO vznikla. Není to ale úplně jednoduchá věc po technické a finanční stránce,“ uvedl ředitel společnosti Michal Urban s tím, že v současné chvíli nemůže říct žádný konkrétní závěr.

Starostové dotčených obcí jsou ale podle něj myšlence nakloněni. Přerod obecně prospěšné společnosti by vyžadoval jednak licenční proces a pak také personální posílení.

V současnosti ji tvoří dva lidé, zapotřebí by byli podle Michala Urbana ještě další dva. „Na německé straně již tato věc existuje a potřebovali bychom ji i tady, ale zatím je to v jednání,“ doplnil. 

Montanregion Krušné hory – Erzgebirge by podle něj musela během svého přerodu splnit podmínky, které vyplývají z požadavku ministerstva pro místní rozvoj. „Bylo by fajn, kdyby se to povedlo v příštím roce. Je to ale trochu optimistický předpoklad,“ informoval. 

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová doufá, že se vznik této destinační agentury podaří co nejdříve. O peníze pro hornické památky by totiž mohla žádat z ministerstva pro místní rozvoj i z ministerstva kultury.

Podporu hornickému regionu už chystá i kraj. „Zařadili jsme propagaci hornického kulturního regionu Krušnohoří do akčního plánu, abychom mohli žádat dál o finanční prostředky na ministerstvu kultury,“ uvedla.

Fotogalerie

Propagaci a marketingu památek by mohlo nově pomoci 900 tisíc korun, přičemž větší část by tvořila právě dotace ministerstva. Kraj chystá také vlastní program pro památky z prestižního seznamu. „Jak jsem slíbila, budeme se v příštím roce zabývat vypsáním krajského dotačního programu určeného obcím z hlediska zápisu do UNESCO,“ potvrdila hejtmanka. 

Zástupci kraje a krušnohorských obcí už mají za sebou schůzku a kraj dostal požadavky od dvou z nich. Týkají se toho, co je potřeba z hlediska infrastruktury v obci vybudovat.

Svou vlastní destinační agenturu začali plánovat také v Božím Daru. Zastupitelstvo na svém zářijovém jednání pověřilo zástupce města, aby se zabývali zřízením lokální destinační agentury ve spolupráci s tamním infocentrem a společností Služby Boží Dar. 

Podle Michala Urbana mají destinační agentury svou strukturu a nevylučují se. Zájem navíc projevila i ústecká strana, kde se hornické památky rovněž nacházejí. Přibýt by tak mohla i jakási nadkrajská agentura.

„Hranice mezi Karlovarským a Ústeckým krajem zatím bohužel funguje docela silně a některé věci propojené nejsou. To ale bude teprve věcí jednání,“ uvedl Michal Urban.

Krajský uvolněný zastupitel pro lázeňství a UNESCO Vojtěch Franta přitom před časem zmínil, že nejpodstatnější je začátek spolupráce krušnohorských obcí. A to nejen mezi sebou, ale i se saskou stranou.

Využívat podle něj mohou příklady dobré praxe z míst, která už zápis v oblasti cestovního ruchu zužitkovala. Kromě společného marketingu a propagační kampaně je pak podle něj třeba vytvořit návštěvnické centrum, kde by turisté dostali veškeré informace o tom, co lze v oblastech zapsaných na seznam vidět či jaké služby tam zájemci najdou. 

„Pro tyto účely by se velmi dobře hodila vila Zenker v Abertamech, která je unikátní památkou meziválečné moderny a jednou by se mohla stát stejně reprezentativním symbolem kraje, jako je například vila Tugendhat v Brně,“ dodal Vojtěch Franta.

O zápisu hornické krajiny Krušnohoří, která se rozkládá také na území Karlovarského kraje, rozhodl mezinárodní výbor UNESCO letos v červenci.

Ve zdejším regionu jde o památkovou zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý Kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památkovou zónu Horní Blatná a Vlčí jámy a Věž smrti ve Vykmanově.

  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Centrem karlovarských vánočních trhů bude nově Mlýnská kolonáda

Zcela novou podobu vánočních trhů připravuje vedení karlovarské radnice. Tentokrát se budou rozprostírat od hotelu...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

Žlutičtí lesníci bodovali v Evropě, stříbro jim uniklo jen o půl bodu

Úspěšný byl tým Střední lesnické školy Žlutice, který reprezentoval Českou republiku v evropském finále soutěže YPEF...

Najdete na iDNES.cz