Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli při s dodavatelem byli lidé v Chodově bez tepla, hrozí ještě krátké výpadky

  1:07aktualizováno  16:58
Dodávky tepla a teplé vody se ve čtvrtek kolem 15. hodiny podařilo obnovit v části Chodova na Sokolovsku. Několik paneláků bylo bez topení od středečního odpoledne. Situace je důsledkem sporu města a dodavatele. V době, kdy městská společnost Teplo Chodov přebírala první z 19 výměníkových stanic, totiž zřejmě dosavadní dodavatel, společnost Marservis, na dálku zařízení odstavil. Město informovalo, že nyní může docházet ještě ke krátkodobým výpadkům dodávek.

Dodávky tepla se podle starosty Patrika Pizingera povedlo obnovit ve čtvrtek odpoledne. Městu se podařilo dálkové ovládání zařízení obejít. „Podařilo se nám ovládání odpojit a nahradit manuálním. Teplo tak opět proudí. S ohledem na tuto zkušenost musíme vyhodnotit, jak postupovat při přebírání dalších výměníků,“ řekl odpoledne Pizinger pro ČTK.

Na webu města se píše, že „v souvislosti s dalším přebíráním městského teplofikačního majetku může docházet ke krátkodobým výpadkům dodávek tepla a teplé vody v částech Chodova, nemá se však jednat o trvalý stav.“

Společnost Marservis už nemá oprávnění s teplofikační technologií města nakládat. O tom, že zařízení patří městu, rozhodl už v květnu Nejvyšší soud. Energetický regulační úřad (ERÚ) navíc 16. listopadu Marservisu odebral licenci nutnou pro poskytování služby. Tu ve stejný den přidělil firmě Teplo Chodov.

„Když ve středu přišli zástupci městské společnosti a radnice do výměníkové stanice, normálně fungovala. Po půl hodině ale ztichla. V okamžiku, kdy už byli všichni venku, přijel jednatel Marservisu a zavolal policii. Té jsme předložili veškeré dokumenty. Policisté věc pouze zadokumentovali,“ popsal situaci ze středečního odpoledne Pizinger.

Výhrůžky nebrali na lehkou váhu

Podle něj byl jednatel Marservisu Václav Rumlena ochotný stanici opět spustit, ale jen za předpokladu, že město uzná jeho firmu jako vlastníka. „I kdybych chtěl, takové potvrzení mu vydat nemohu. Existuje verdikt Nejvyššího soudu, podle kterého je teplofikační majetek náš,“ vysvětlil starosta. Jednatel údajně prohlásil, že o žádném rozsudku soudu nic neví a licenci nepotřebuje.

Jednatel Marservisu navíc podle Pizingera vyhrožoval tím, že pokud se bude město snažit dál přebírat výměníkové stanice, vypne je všechny. „Tuto výhrůžku jsme nevzali na lehkou váhu, proto jsme přebírání majetku přerušili,“ doplnil Pizinger. Situaci označil za bezprecedentní vydírání.

Jednatel společnosti Marservis se k problémům vyjádřil pouze písemně. Kanceláře firmy byly ve čtvrtek prázdné, Rumlenův telefon sice vyzváněl, ale nikdo neodpovídal.

Marservis zpochybnil soudní rozhodnutí

„Tvrzení města Chodov a Tepla Chodov, že musí převzít technologii výměníkových stanic z důvodu rozhodnutí ERU a kvůli údajnému rozhodnutí soudu o majetku, se nezakládá na pravdě,“ uvedl v písemném vyjádření pro MF DNES Rumlena.

„Údajné soudní rozhodnutí, kterým v této chvíli město Chodov obhajuje svoje kroky ohledně převzetí majetku, je výrok soudu v právním sporu ohledně určení teplofikačního celku, zda je možné provozovat soustavu jako provozní části nebo jeden celek,“ stojí dále v prohlášení Marservisu.

„Výrokem soudu bylo v této kauze pouze řečeno, že teplofikační soustava tvoří jeden celek, ale nebylo nijak rozhodnuto ani určeno, komu tento celek patří a za jakých podmínek. Nejde o soudní rozhodnutí ohledně majetku, majetkového vypořádání a nelze z tohoto rozhodnutí vyvodit převzetí majetku, technologie ani provozu výměníkových stanic,“ napsal dále Rumlena.

Bez tepla se ocitlo i centrum pro postižené

Kromě domácností postihlo přerušení dodávek tepla a teplé vody i denní centrum pro klienty s mentálním postižením Mateřídouška. Jeho ředitelka Věra Bráborcová krok přirovnala k aktu terorismu. „Mám pocit, že to, co teď musím řešit, se mi snad jenom zdá,“ uvedla. Když se o problémech dozvěděla, nejdříve si myslela, že si někdo dělá legraci. Situace má ale k vtipu hodně daleko.

„Kvůli potřebám klientů u nás musí být daleko větší teplo, než je běžné,“ vysvětlila Bráborcová. Aby klienti netrpěli zimou, jsou v některých místnostech i tři elektrické přímotopy. To ovšem bude podle Bráborcové znamenat zvýšené náklady na elektřinu. „Viník by se k tomu měl postavit čelem a poslat nám třeba sponzorský příspěvek,“ doplnila ředitelka Mateřídoušky. O případném soudním vymáhání zvýšených nákladů zatím neuvažovala.

Naproti tomu chodovská radnice chce situaci řešit v trestně-právní rovině.

Na Facebooku si lidé neberou servítky

Na facebookovém profilu Chodova se ve čtvrtek odpoledne začaly objevovat příspěvky místních, podle kterých už v odstřižených domech topení funguje. Právě sociální sítě se staly dějištěm vášnivé diskuze o odpojení tepla a teplé vody.

Lidé nemají s firmou Marservis slitování. „Firma by se měla stydět. Trestají obyčejné lidi za to, že je roky živili. Doufám, že budou po zásluze potrestáni i s úrokama,“ napsala jedna z diskutujících.

„Asi bychom se mohli všichni, kterých se tato situace týká, sebrat a jednateli Marservisu jednohlasně přečíst rozhodnutí soudu, když ho neviděl a nečetl. Absolutní bezohledné jednání, z obyčejných občanů si dělají rukojmí. Doufám , že ten, co je za to zodpovědný, bude potrestán,“ navrhovala další.

  • Nejčtenější

Ztraceného čápa Lumíra našli po třech dnech. Při obraně hnízda spadl do komína

10. dubna 2024  19:42

Drama se šťastným koncem, I tak by se dalo nazvat třídenní hledání chebského čápa Lumíra, který se...

Chovatel „venčil“ v parku na stromě hady, vyděšená žena zavolala strážníky

12. dubna 2024  14:36

Neznámý milovník hadů vzal dva své svěřence a nechal je užívat si teplé jarní slunce na stromě v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lázně si ze sebe dělaly legraci na pohlednicích

14. dubna 2024  10:43

Když se jednou karlovarský amatérský historik a autor dvou knih o Karlových Varech Antonín Foglar...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli budeš svědčit, skalpujeme tě, vyhrožovala dvojice svědkyni

8. dubna 2024  15:58

Osm let vězení nyní hrozí dvojici z Horního Slavkova na Sokolovsku. Policisté je viní z vydírání a...

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

16. dubna 2024  9:20,  aktualizováno  13:06

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči...

Na Doupově je rušno, vojáci testovali protiletadlový systém z Izraele

16. dubna 2024  9:58

Ve Vojenském újezdu Hradiště je v těchto dnech rušno. Jednou z jednotek, která v posledních dnech...

Za lednovou smrt dělníka v podzemí dolu Jeroným mohl náhlý průval vod

15. dubna 2024  15:48

Šlo o nepředvídatelnou událost, kterou způsobilo přílišné nahromadění srážkových vod. Takový je...

Vyrážím po dešti, špačci tahají žížaly a sbírají brouky, říká fotograf přírody

15. dubna 2024  13:28

Když ašský fotograf Pavel Černý vyráží po zimě do přírody, hned vyhlíží špačky. Kropenatý pták prý...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR SVÁŘEČ DO PLZNĚ - MOŽNOST UBYTOVÁNÍ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 41 500 - 53 000 Kč

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...