Bezdoplatkové zóny mohou roztočit kolotoč dluhů, varuje Člověk v tísni

  9:14aktualizováno  9:14
Už pět měst v Karlovarském kraji vyhlásilo, nebo se chystá vyhlásit takzvané bezdoplatkové zóny, tedy lokality, kde se nevyplácejí příspěvky na bydlení. Zatímco radnice v tomto kroku spatřují jedno z možných řešení problémů spojených se sociálně nežádoucími jevy, organizace Člověk v tísni tak optimistická není.

Ulice U Divadla ulice je spolu s celým blokem u sokolovského nádraží jednou z vyloučených lokalit ve městě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Smířlivější postoj organizace zaujímá k modelu Karlových Varů, kde by se bezdoplatková zóna měla týkat konkrétních objektů. Toto řešení je podle Jana Němečka, ředitele Člověka v tísni pro Karlovarský kraj, přijatelnější než vyhlásit za bezdoplatkovou zónu celou vyloučenou lokalitu či městskou část. 

Karlovarské opatření se týká ubytovny Tygr v Tuhnicích. „Ta je ale na zavření z hygienických důvodů,“ upozornil Němeček. „Ve stadiu úvah je zavedení stejného opatření i pro ubytovnu Charkovská. Opět by se nejednalo o celou zónu, ale o jednu konkrétní budovu,“ konstatoval Němeček.

Sociální pracovník v organizaci Člověk v tísni Richard Kubíček upozornil ještě na jeden aspekt, který může roztočit kolotoč druhotných problémů.

„U vyhlášení bezdoplatkové zóny vidím problém také v tom, že se tam nastěhují sociálně vyloučení nebo vyloučením ohrožení lidé, kteří tím, že nedostanou doplatky na bydlení, doplácejí náklady na bydlení z příspěvku na živobytí. Tím se jim ale snižují peníze na živobytí, často to pak řeší tím, že si berou půjčky od lichvářů, a celé se to točí v kruhu, protože pak zase mají problém se splácením půjček,“ vysvětlil svůj názor Kubíček.

Fotogalerie

I přes tuto kritiku si ale představitelé radnic, kde vyplácení dávek na bydlení omezili, nemohou opatření vynachválit. „Myslím si, že bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc. Osvědčily se,“ uvedla současná starostka Sokolova Renata Oulehlová (podrobněji v článku Bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc, osvědčily se, říká starostka Sokolova).

Právě tam se navíc obrátili na vedení města obyvatelé s žádostí o rozšíření těchto zón. Lidé ze Slavíčkovy ulice první oficiální žádost podali v okamžiku, kdy takzvaní obchodníci s chudobou nastěhovali do dvou vchodů problémové rodiny.

Úředníci však žádost místních nevyslyšeli. „Pro rozhodnutí o rozšíření zón právě o Slavíčkovu ulici nemáme dostatek relevantních informací,“ vysvětlila rozhodnutí radních starostka.

Je to nástroj, který tlačí na spekulanty s byty, říká starosta

Podle starosty Chodova Patrika Pizingera jsou bezdoplatkové zóny jedním z mála nástrojů, který dokáže vyvinout tlak na spekulanty s byty. „Problém to nevyřeší, ale je to jeden z kroků, který dokáže podpořit ostatní preventivní opatření,“ uvedl Pizinger.

Podle už dříve avizovaného stanoviska Člověka v tísni by řešením mohla být snaha radnic vykoupit byty od spekulantů a dál je pronajímat ve vlastní režii za jasně stanovených podmínek. 

Do snah radnic o omezení obchodu s chudobou může navíc zasáhnout očekávaný verdikt Ústavního soudu, na který se s připomínkami obrátila dvacítka senátorů.

„Zatím je kolem toho relativní klid. Víc mě ale mrzí, že nemáme stanovisko vlády, která o problému ví několik let. Ta by jej mohla vyřešit, jen kdyby naslouchala úřadu práce a radnicím,“ konstatoval Pizinger.

Vedle Chodova a Sokolova vyhlásili bezdoplatkové zóny i v Aši a v Ostrově, Karlovy Vary tento krok chystají.

  • Nejčtenější

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

V nové chebské průmyslové zóně už stojí první hala, zaměstná 150 lidí

Cheb získá další průmyslovou zónu. V areálu bývalých strojíren na Švédském vrchu společnost Panattoni dokončila hrubou...

Chebští stále neumí třídit, majitelé domů proto dostanou vlastní popelnice

Město Cheb připravuje razantní změny ve svozu odpadů. Majitelům rodinných domků nabídne vlastní nádoby na plast a...

Bývalý vychovatel stojí před soudem za pašování mobilů do věznice

Ze zneužití pravomoci úřední osoby se před karlovarským soudem zpovídá bývalý vychovatel věznice v Ostrově Lukáš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz