Vyhlaste u nás bezdoplatkovou zónu, žádají Sokolov lidé z problémové ulice

  10:05aktualizováno  10:05
Obyvatelé Slavíčkovy ulice v Sokolově chtějí dosáhnout rozšíření seznamu bezdoplatkových zón. Poslední dobou se stále více potýkají s problematickými sousedy. Obrátili se proto na radnici, aby bezdoplatkovou zónu vyhlásila i v jejich ulici.

Divadelní ulice, která je spolu s celým blokem u sokolovského nádraží jednou z vyloučených lokalit v Sokolově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Stížností tady máme každoročně a hlavně pak v letních měsících hodně. Ale oficiální žádost o rozšíření zón, kde se nevyplácí příspěvek na bydlení, zatím ani jednu,“ konstatovala sokolovská starostka Renata Oulehlová.

Žádost lidí ze Slavíčkovy ulice byla první. Přišla poté, co takzvaní obchodníci s chudobou nastěhovali do dvou vchodů problémové rodiny. Úředníci však žádost místních nevyslyšeli.

„Pro rozhodnutí o rozšíření bezdoplatkových zón právě o Slavíčkovu ulici nemáme dostatek relevantních informací,“ vysvětlila rozhodnutí radních starostka.

Podle ní se musí nejdříve prokázat, že v lokalitě hrozí ohrožení výchovy mládeže, že je tam zvýšený počet trestných činů či zvýšená potřeba zásahu státních či městských policistů. A to je dlouhodobější úkol jak pro úředníky radnice, tak pro strážníky a policisty.

„Zatím jsme se s žadateli dohodli na tom, že pokud bude situace stále stejná, budou volat městskou či státní policii. Ale iniciativa na rozšíření zón musí vzejít pouze od města,“ zopakovala starostka.

Sokolov přitom patří k průkopníkům bezdoplatkových zón v České republice. Tři zde vyhlásili už v říjnu roku 2017. O bezdoplatkových zónách ještě bude jednat Ústavní soud a mohl by případně tato opatření obecné povahy zrušit. 

„Chceme věřit tomu, že Ústavní soud nevezme v potaz žalobu senátorů, kteří bezdoplatkové zóny napadli,“ vyjádřila se k tomu Oulehlová.

Starosta Aše: Už se sice neopíjejí, ale mají hodně dětí

Podobnou žádost jako v Sokolově v současné době řeší i starosta Aše Dalibor Blažek. „Je třeba doložit řadu věcí, například záznamy státní či městské policie,“ potvrdil, že postup je všude stejný.

V Aši jsou nyní dvě bezdoplatkové zóny. „V jedné se situace uklidnila, v druhé je to trochu složitější kvůli životnímu stylu lidí. Ti už se dnes sice neopíjejí, ale mají tolik dětí, že je v lokalitě, kde žijí, dost rušno,“ popsal Blažek.

Pokud by se podnět, který aktuálně prověřuje, ukázal jako oprávněný, neváhal by, a lokality s omezenou výplatou dávek na bydlení by rozšířil.

Obdobně se k této možnosti staví i Patrik Pizinger, starosta Chodova, kde je bezdoplatkovou zónou lokalita přezdívaná Bronx. S žádnou oficiální žádostí o rozšíření lokality či přidání další se ale nesetkal.

„Velmi pečlivě ovšem monitorujeme vývoj v jednotlivých částech města. Někdy na konci roku budeme vyhodnocovat data a rozhodneme, zda radnice aktivně přistoupí k rozšiřování bezdoplatkových zón,“ řekl.

Tento nástroj, který dává městům alespoň malou šanci ovlivnit dění, považuje minimálně za pomáhající. „Rozšiřování lokalit bych se rozhodně nebránil,“ dodal chodovský starosta.

Nejnověji se do projektu bezdoplatkových zón zapojil i Ostrov. Tam mají hned pět menších lokalit, kde jsou problémové ubytovny. „Týká se to Májové ulice, dvou míst v Krušnohorské, okolí jednoho objektu nad vlakovým nádražím a bývalé pekárny,“ potvrdil ostrovský starosta Jan Bureš.

  • Nejčtenější

Lyžaře vyveze na Klínovec nová lanovka, bude rychlejší a vyhřívaná

Největší investice nadcházející lyžařské sezony v Krušných horách jde do finále. Zdejší nejvýše položený skiareál na...

Bezdoplatkové zóny mohou roztočit kolotoč dluhů, varuje Člověk v tísni

Už pět měst v Karlovarském kraji vyhlásilo, nebo se chystá vyhlásit takzvané bezdoplatkové zóny, tedy lokality, kde se...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

Do Sadové kolonády se vrátí její pramen, obnova přijde na miliony

Na jednu z nejvyšších investic do obnovy kolonád za poslední desetiletí se připravují Karlovy Vary. Chtějí opravit...

Oprava Císařských lázní se výrazně prodraží, kraj do ní přesto půjde

Rekonstrukce karlovarských Císařských lázní patřící kraji se výrazně prodraží. Namísto předpokládané zhruba půl...

Najdete na iDNES.cz