Bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc, osvědčily se, říká starostka Sokolova

  11:52aktualizováno  11:52
Když v říjnu roku 2017 v Sokolově vyhlásili tři takzvané bezdoplatkové zóny, stalo se město průkopníkem v boji proti obchodníkům s chudobou. Po takřka dvou letech mohou hodnotit účinnost tohoto opatření. A nelitují. I přes kritiku z některých míst, která tento krok doprovázela, by se dnes Sokolovští nerozhodli jinak.

Starostka Sokolova Renata Oulehlová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Myslím si, že bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc. Osvědčily se,“ tvrdí současná starostka města Renata Oulehlová (ANO).

Kritici od počátku tvrdili, že vyhlášení bezdoplatkových zón ohrozí například i seniory či matky samoživitelky. Potvrdilo se to?
Naše zkušenosti takové nejsou. Samozřejmě jsme se toho také původně obávali. Proto když jsme zaváděli opatření obecné povahy, tak jsme měli ve fondu finanční prostředky s tím, že bychom řešili každý takový problém jednotlivě. Co se týká seniorů, problém vůbec nebyl. Máme pro ně nízkonákladové byty, kde se platí 33 korun za metr čtvereční. Takových bytů máme 330. Byli jsme si jistí, že lidem dokážeme pomoct. Ani jednou se nám ale nestalo, že by pomoc potřebovali. Protože v momentě, kdy zónu vyhlásíte, netýká se to lidí, kteří tam už bydlí.

Kolik nízkonákladových bytů pro seniory je v bezdoplatkových zónách?
Ani jeden. Zóny jsme vybírali zodpovědně ve spolupráci se státní a městskou policií či odborem sociálních věcí. Osobně nejsem příznivcem plošných bezdoplatkových zón. Těžko budu říkat, že ve vilové čtvrti jsou nějaké sociálně patologické jevy, které ohrožují například děti.

Jaká byla situace v Sokolově před vyhlášením zón?
Sokolov byl touto problematikou velice postižený. Měli jsme tady takové „výtečníky“, kteří měli více než sto bytů. A do nich se stěhovali lidé z celé republiky i navrátilci z Anglie. Byl velký problém v tom, že tito lidé migrovali po městě, a nebyla tak možnost žádné sociální práce. Bezdoplatkové zóny toto vyřešily. Lidé nemigrují a nepřichází sem další. Vždy v Sokolově byli někteří problémoví lidé. My jsme se ale naučili s nimi žít i pracovat. Sokolov byl v tomto vždy příkladem.

Ještě se vrátím k fondu, který jste zmiňovala. Senioři jej nevyužili, co třeba matky s dětmi?
Ani ty ne.

Jaký byl osud peněz na tomto fondu?
Vzhledem k tomu, že nikdo neprojevil zájem o jeho využití, zrušili jsme ho.

Uvažovali jste, že byste bezdoplatkové zóny rozšířili?
Čas od času se na nás obracejí občané města s otázkou, proč toto opatření neuděláme celoplošně jako třeba Kladno či Ústí nad Labem. Ale určitě víte, že nedávno středočeský krajský úřad rozhodl o tom, že řešení v Kladně je špatné. To si myslím i já. Smyslem tohoto zákonného opatření nebylo izolovat takovým způsobem města. A vlastně to ani není potřeba.

Dalším argumentem odpůrců bezdoplatkových zón je tvrzení, že města, která je vyhlásila, jen přesouvají problémy jinam. Co si o tom myslíte?
Ráda bych zdůraznila, že všechna města, která jsou obchodem s chudobou postižená, problém nikam nepřesouvají. Ti lidé k nám taky odněkud přišli, nevíme odkud. Nemají žádnou vazbu na město a přišli sem jenom proto, že někdo, kdo bohatne na jejich chudobě, si nakoupil byty. Tvrzení, že přesouváme problémy jinam, se nás dotýká. K nám byl ten problém také importován a my se jenom snažíme nějak zachovat standard života našich občanů.

Máte signály z okolních měst, kde bezdoplatkové zóny nejsou, že by se lidé stahovali tam?
Ne. Lidé, kteří přišli, už tu většinou zůstali. Ani obchodník s chudobou ale nenechá v bytě někoho, kdo dělá problémy. Takový jde dál. Ale nejsou to Sokolováci. Jak říkám, jsou to lidé bez vazby na naše město.

Ústavní soud má nyní na stole podnět od dvacítky senátorů, kteří požadují zákaz vyhlašování zón. Jak se na tuto aktivitu díváte?
Osobně si myslím, že bezdoplatkové zóny jsou skvělá věc. Osvědčily se. A pokud je Ústavní soud zruší, vrátíme se do situace, ve které jsme byli před dvěma lety.

Pomoct by vám v tomto ohledu mohla vláda. Vyvíjíte na ni nějaký tlak?
Jsme v kontaktu se starosty z Ústeckého kraje. Naše společná iniciativa směrem k vládě a panu premiérovi je velká. Máme informace o tom, že vláda se problematikou bezdoplatkových zón začala zabývat a že by obchod s chudobou neměl být do budoucna tak jednoduchý.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Další z rubriky

Postřelím vás, hrozil muž ženě s dětmi, která chtěla řešit krádež kola

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté stíhají muže, který neustál sousedskou rozepři. Na ženu, která si s ním přišla vyříkat údajnou...

Staré budovy karlovarské nemocnice zboří, místo pitevny vznikne heliport

Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu...

Hejtmanství začne s demolicí nepoužívaných budov v areálu karlovarské nemocnice. Jako první má na řadu přijít bývalá...

Archeologové se vrátili pod Krudum, napravují škody po návštěvnících

Opravy zdiva ruiny kostela sv. Mikuláše pod horou Krudum v rámci současného...

Napravit škody, které za třináct let napáchala příroda i někteří neukáznění návštěvníci. Takový je záměr skupiny...

Najdete na iDNES.cz